munkaköri alkalmasság és felmondás


Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 14:41

Abból, hogy a munkáltató felmondhat (felmentheti a közalkalmazottat), illetve abból, hogy ilyen esetben a munkavállalónak végkielégítés jár, egyáltalán nem következik, hogy köteles lenne felmondani (felmenteni a közalkalmazottat).

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 17:22

Mamamacoka!

Nagyon jó problémamegoldó képességgel rendelkezel. Elismerésem.

KBS nem elvekkel ellenkezik, pártfogoltját védelmezi.

KBS!
:) Tájékoztatlak, hogy az iskolákban szaktárgyanként 1-2 tanárt alkalmaznak. Ha az egyik szaktanár kiesik, a diákok sínylik meg, ha a helyesírást egyszer a tornatanár, másszor a rajztanár tanítja.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 17:55

ha nem tudnak más munkakört felajánlani [...],akkor a munkáltató nem alkalmazhatja tovább, - tehát fel kell mentenie
Ez egy téves következtetés. A törvényben - se a Mt.-ben, se a Kjt.-ben - nincs ilyen szabály.

(Azt hiszem, összetéveszted az "alkalmazhatja" és foglalkoztathatja" kifejezéseket.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 17:58

Ezek nem jogi érvek, Immaculata. Közismert tény, hogy amikor a munkáltató intézkedésének - vagy mint most, nem intézkedésének - a jogszerűségét vizsgáljuk, akkor a gazdaságossági, ésszerűségi szempontokat figyelmen kívül kell hagyni. (Mellesleg gazdaságosabb is lehet határozott időre helyettesítőt alkalmazni, mint 14 éves jogviszony után végkielégítést fizetni.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 18:26

Mellesleg gazdaságosabb is lehet határozott időre helyettesítőt alkalmazni, mint 14 éves jogviszony után végkielégítést fizetni.”)

Ezek sem jogi érvek, KBS.

Foglalkoztatni, vagy nem foglalkoztatni szakorvosi-, vagy üzemorvosi kérdés. Nem szempont, hogy mellesleg mi a gazdaságosabb.
Ha az üzemorvos azt mondja, hogy "nem alkalmas" a munkavállaló egészségi állapota erre a feladatra, akkor a munkavállalónak más olyan munkakör szükséges keresni, amire még az üzemorvos alkalmasnak találja. Ha nincs megfelelő másik munkakör,illetve a munkavállaló más alkalmas munkakört nem fogad el, akkor a munkáltatónak fel kell mondani.
Nincs olyan, hogy pihentetem egy évet, mert az gazdaságilag jobban megéri, mint 5 havi végkielégítést egyszerre fizetni.

Lyonee # 2014.12.30. 18:51

A beírónak csak 2 havi végkielégítés járna, megkerestem a korábbi beírásait. Tulajdonképpen 1 évig is táppénzen lehetne akár, ha súlyos a betegsége.
A magas vérnyomás ma már sajnos népbetegség, de jól kezelhető.
Megfelelő gyógykezeléssel szerintem vissza is tudna térni a tanári munkájához 1-2 hónap múlva.
A novemberi munkaalkalmassági vizsgálat az akkori állapotra vonatkozik, megfelelő kezelés, gyógyszerbeállítás után valószínűleg már alkalmasnak fogja találni az üzemorvos.
Nem tudom, hogy mi van még a háttérben, biztos vagyok abban, hogy más is van, de a legnagyobb butaság a biztos állást megszüntetni.

Lyonee # 2014.12.30. 19:01

Kedves Béla!
Mit tud tenni a munkáltató ebben az esetben?
Ha a dolgozó egészségügyileg alkalmatlan, nem várható az állapotában olyan mértékű javulás, hogy későbbiekben a munkáját el tudná látni. Nincs a végzettségének, szakképzettségének megfelelő munkakör, amit fel lehetne ajánlani(kjt). A dolgozó nem mond fel, közös megegyezésbe sem megy bele.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 19:05

Egyébként, ha valaki nem alkalmas a munkakörét ellátni, még arra sem kötelezhető, hogy betegszabadságra menjen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 21:49

nem alkalmas" a munkavállaló egészségi állapota erre a feladatra, akkor a munkavállalónak más olyan munkakör szükséges keresni, amire még az üzemorvos alkalmasnak találja. Ha nincs megfelelő másik munkakör,illetve a munkavállaló más alkalmas munkakört nem fogad el, akkor a munkáltatónak fel kell mondani.
Na, erre kellene valami explicit jogszabályi hivatkozás. Nem a végkielégítéses, az nem erről szól.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 21:52

Mit tud tenni a munkáltató ebben az esetben?
Nem kell tennie semmit. Ő a szerződés (kinevezés) szerinti munkakörben köteles foglalkoztatni a munkavállalót, ennek most olyan akadálya van, ami nem a munkáltató érdekkörében merült fel. A munkavállaló egészségügyi állapota miatt keresőképtelen, mentesül a munkavégzés alól. És bér (illetmény) sem jár neki.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 21:55

KBS

Kjt. 30. §. és 30/A.

Ma már harmadszor idézem. Talán egyszer olvasd is el.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 21:57

KBS

És bér (illetmény) sem jár neki.

Ez nem igaz. Jogszabállyal nem tudod alátámasztani.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 22:12

Ja és a munkavállaló nem keresőképtelen, mert az igazgatói irodában még magas vérnyomással elücsöröghet és ragasztgathatja a bélyegeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 22:51

Kjt. 30. §. és 30/A.
A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/D. §-ban és a 32. §-ban foglalt korlátozással -felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha ...

Nálad a ható ige kötelezettséget jelent?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 22:52

de tény
Azért, mert te mondod, vagy azért, mert Immaculata? Ne haragudj, de egyik sem igazán nyomós érv. És főleg nem jogi természetű.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.31. 08:35

Drága mamamacóka, bono et equo igazad is lehet, de lege lata nincs - hacsak nem citálod nekem a törvényt.

(Abból, hogy egyszer igazad volt egy ügyvéddel szemben, nem következik, hogy máskor is igazad van, főleg nem következik, hogy mindig igazad van.)

OFF
Hiú vagyok, de kevéssé motivál, hogy nekem legyen igazam, egyszerűen csak kifejtem a szerintem helyes álláspontot, és nem adom fel, amíg meggyőző érveket nem látok vele szemben.
ON

kőkuti # 2016.05.24. 13:56

Tisztelt KBS!
Azután érdeklődnék, hogy jelen pillanatban ideiglenesen nem alkalmas alkalmassági véleményt kaptam. Jelenleg ebben a helyzetben, szeretném tudni, hogy kérhetek-e fizetés nélküli szabadságot közeli hozzátartozó ápolása címén? Amit szeretnék igénybe venni, amit orvosi igazolással is alá tudok támasztani.
Köszönöettel
Egy közszolga.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.24. 14:22

A kettő aligha függ össze. Szerintem aki egészségügyi okból alkalmatlan, az keresőképtelen, tehát táppénz jár neki. (Ha csak ki nem merítette már.) Az azért jobb, mint a fizetés nélküli szabadság.

Egyezséggel bármikor lehet fizetés nélküli szabadságra menni; hogy mikor kötelező a hozzátartozó ápolása céljából biztosítani, azt így kapásból nem tudom.

kőkuti # 2016.05.26. 10:05

Értem. Köszönöm a választ. Még egyet szeretnék kérdezni, hogy a fizetés nélküli szabadság ideje alatt áthelyezéssel lehet-e munkahelyet változtatni? Ha közszférából mennék át közszférába.

zsmarcsi # 2018.02.22. 11:53

Üdvözlöm! Segítséget,tanácsot kérnék mit tehetek.Közalkalmazott vagyok mint szakács.lassan 9 hónapja betegállományba vagyok, térd műtét porcleválás miatt stb.Attól tartok, hogy a munkáltatóm akivel sajnos rossz a viszonyom nem vesz vissza illetve visszatérésem előtti alkalmassági vizsgálatot hát hogy is mondjam befolyásolja.Szóval a szakács szakmám mellett van egy raktáros képesítésem is.Ha a szakács munkakörre esetleg nem talál alkalmasnak a doki akkor nem kell a munkáltatónak felajánlania egy raktáros munkát? biztosra tudom, hogy ki most csinálja -szegény ő mondta hogy kötelezték rá !-nincs meg a képesítése hozzá.Várom válaszát köszönettel Marcsi

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.22. 11:57

Olvasgasd már egy kicsit a rovatot! Ha már megtaláltad.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 13:43

Tiszteletem!

Mi történhet a munkavállalóval, akinek a munkahelye az éves értékeléskor un. gyenge értékelést adott (5-ből 3 dimenzióban nem felelt meg a menedzsere véleménye szerint) és ezért egy különleges HR eljárásra itélték (PIP = Performance Improvement Plan), melynek végén - ha ugyanaz a menedzser nem találja megfelelőnek, akkor elbocsájtás várja.
Ugyanakkor ez a munkavállaló 3 hónap múlva szürkehályog műtéten esik át és jelenleg az egyik szemére nem lát jót, ezért a különleges eljárás elhalasztását kéri egészségügyi okból.

(Az üzemorvos a munkakörre alkalmasnak találta novemberben - az első szh. műtét időpontjának ismeretében, ez lesz a második műtét.)

Köteles a HR megadni ezt az engedélyt? Van hasonló esetre valamilyen bevett gyakorlat?
Milyen szankció történhet, ha ez a probléma kiderül? Mely esetben lehet a szankció azonnali vagy rendes felmondás?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.25. 15:53

Köteles a HR megadni ezt az engedélyt?
Szerinted?

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 16:35

Nyilván ez így ostobán hangzik.

Másfelől az is ostobán hagzik, ha a sánta ember futását lábműtét előtt akarja valaki méricskélni.

Még, ha nincs is Magyarországon precedens jog, biztos vannak olyan esetek, ahol valakit egy kitűzött műtéti időponttal, nem a műtét előtt egzecíroztatnak a műtét által érintett területen.

Mit tehet a munkavállaló ebben a helyzetben?

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 16:40

És tényleg:
Mi történhet abban az esetben, ha a munkavállaló sem a közös felmondásba nem megy bele, sem ezen az eljáráson nem hajlandó részt venni a sz. h. műtét előtt?

Lehet kényszeríteni valakit arra, hogy egy olyan eljáráson vegyen részt, ahol a látásnak alapvető szerepe van - még a szemműtétje előtt?
Ha nem vállalja, azonnali felmondási ok?
Vagy rendes felmondási ok?
Milyen szankció következik ebben az esetben?