Rendkívüli szabadság


Közfogis # 2014.11.19. 04:52

Tisztelt Válaszoló(k)!

Az a kérdésem, hogy közfoglalkoztatottnak is jár a 2 nap temetési szabadság? A munkahelyemen 1 napos kutakodás után nem tudtak választ adni, de szerintük nem jár, mint ahogyan a gyermek utáni 2 nap sem. Ez utóbbit sem értem, hiszen egy közfoglalkoztatottnak is lehet gyereke, és halhat meg hozzátartozója. Sajnos.

Köszönöm a segítséget!

kefír14 # 2015.01.05. 21:27

Tisztelt Szerkesztőség !

Közalkalmazottként,
Szeretném megkérdezni hogy az anyósom karácsony előtti sajnálatos halála miatt jár e nekem a 2 nap fizetett távolléti nap? Ha igen, kiadható e a rendes szabadság helyett.( mivel az ünnepek között szabadságon voltam azt mondták h nem jár,és akkor már nem vehetem ki).

Köszönettel.

sortie # 2015.01.06. 14:33

2012. évi I. törvény 55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. keresőképtelensége,
  2. a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés, valamint
  3. a kötelező orvosi vizsgálata tartamára, továbbá
  4. a véradáshoz szükséges, legalább négy óra időtartamra,
  5. a szoptató anya a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára, a kilencedik hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára,

f) hozzátartozója halálakor két munkanapra,

(Ezen rendelkezés a közalkalmazottakra is vonatkozik.)

PTK 2013. évi V. törvény 8:1 értelmező rendelkezések

  1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér;
  2. hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa;

Fentiek alapján felesége egyeneságbeli rokona (édesanyja) az Ön hozzátartozójának minősül, így halála esetén két munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, melyre távolléti díj illeti meg.

A két munkanap nem feltétlenül esik egybe a halál napjával, hiszen a temetést intézni kell, a temetés napja, egyéb ügyintézés (szállíttatás, halotti anyakönyvi kivonat kiállítása, boncjegyzőkönyv kikérése stb.) időben eltérhet a halál napjától.

Mindezek figyelembevételével -álláspontom szerint- a két munkanap a halál és a temetés napja között kiadható, fenti indokora hivatkozva kérje olyan napra, amikor nem volt rendes szabadságon.

Frici53 # 2015.06.06. 14:04

T. Szerkesztőség!
Édesanyám halála után egy napot számoltak el rendkívüli szabadságnak. A BKV-nál dolgozom, 12/24-es, folyamatos munkarendben. Nálunk mindent átszámolnak az egy műszakosak 8 órájáról 12 órára. Ezzel indokolták ezt az egy napot is. Viszont így "bennmaradt" 4 órám. Lehet, szőrszálhasogatás, de mindig a dolgozó jár rosszul. Tudnak ez ügyben valami támogatást, tanácsot adni? Azaz, ha két munkanap az előírás, akkor két 8 órás munkanapot kell érteni, vagy két, munkaidőtől független, a munkahelyen való megjelenéstől a távozásig tartó periódust?
Megnéztem a folyamatos munkarend szerinti szabadságoknál, de ott sok mindennel foglalkoznak (fizetett ünnep, hétvége, stb), de temetési, rendkívüli szabadsággal nem. Ezért mégis e rovatban várom a választ.

Edith40 # 2015.08.12. 07:13

Tisztelt Fórumozók!
A munkavállalónak akkor is megjár a két nap rendkívüli szabadság(temetési), ha az élettársa szülője halt meg?Köszönöm a segítséget!

capisca # 2015.08.12. 08:04

A munkavállalónak akkor is megjár a két nap rendkívüli szabadság(temetési), ha az élettársa szülője halt meg?

Nem.

Edith40 # 2015.08.12. 08:09

Kedves Capisca!
Köszönöm a választ!

evatunde # 2015.10.01. 07:08

Szép napot kívánok!Tegnap hívott a gyermekem,hogy meghalt az édesapja.Mi már nem éltünk együtt régóta.Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni,jár-e nekem a haláleset miatt a 2 nap szabadság?A gyermekem külföldön él és nekem kell sok mindent intéznem a nevében.Válaszokat megköszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.01. 07:15

Úgy érted, a munkavállaló gyermekének a másik szüleje hozzátartozó-e az Mt. vonatkozásában? Ha nincs más közük egymáshoz, akkor nem az.

bibóca40 # 2015.11.26. 19:19

Közalkalmazottként érdeklődöm,hogy halálesetkor valóban be kell-e nyújtani a MÁK-nak,illetve a munkáltatónak a halotti anyakönyvi kivonatot,hogy a 2 nap rendkívüli szabadságot jóváírják?Nem sért-e ez személyiségi jogokat?

wers # 2015.11.26. 19:30

Mi sértene? Nem értem. Bizonyítanod kell a jogodultságot.

bibóca40 # 2015.11.27. 16:24

Nem rólam van szó,hanem egy kolléganőmről.De sajnos bárki kerülhet ilyen helyzetbe.Eddig nem kérték a halotti anyakönyvi kivonatot.
/Mellesleg a főnök a legnagyobb pletykafészek,eddig pl.bárkinek bármilyen műtéte volt, arról mindenki tudott.Mondjuk nem akarja a kolléganő,hogy arról pletykáljanak,hogy mi volt a halál oka./
Kérdésem,valóban van erre vonatkozó jogszabály,hogy be kell mutatni?

wers # 2015.11.27. 16:43

A halotti anyakönyvi kivonaton nem szerepel a halál oka.

bibóca40 # 2015.11.27. 17:04

Köszönöm.
Kérlek,arra is válaszolj,van erre jogszabály,hogy köteles bemutatni?(a férje nem engedi)

wers # 2015.11.28. 11:33

Nem értem a problémát. A törvény lehetőséget ad, de a jogosultságot igazolni kell. Mi mással? A férjet, mint tényezőt, kihagyták a jogszabályból.

groszfater@gmail.com # 2015.11.28. 11:48

MT. 55§, 294§,

wers # 2015.11.28. 12:05

közalkalmazott, de a lényeg ugyanaz

Lyonee # 2015.11.28. 15:11

"MT. 55§, 294§,"
Ezzel a kérdező is tisztában van, tudja, hogy jár.
Az igazolás szükségessége, módja, volt a kérdés, arra pedig ez nem ad választ.

groszfater@gmail.com # 2015.11.28. 15:45

Már korábban megválaszolták mások.
Ha neked nem tetszik a válasz válaszold meg Te

Lyonee # 2015.11.28. 16:20

Wers válaszolt, és helyesen.
Utána te beírod ezt "MT. 55§, 294§,". Minek?
Ezt a kérdező is tudta, hogy jár, és hogy mennyi- azért kérdezte hogy kell-e a halálesetet igazolni?

groszfater@gmail.com # 2015.11.28. 16:37

Ja-hogy te vagy itt a narrátor és munkajogi fenomé aki eldönti a posztokról helyén-való e vagy sem!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.28. 16:39

OFF
Nem fogod elhinni, de elég biztosan el tudja dönteni.
ON

Immaculata # 2015.11.28. 16:49

Na, végre.

groszfater@gmail.com # 2015.11.28. 16:58

:))))

groszfater@gmail.com # 2015.11.28. 17:03

Nem fogod elhinni,
Tényleg nem, neked és neki sincs a bölcsek köve a zsebében..