Jogi tanács kérése

Csapo # 2021.09.17. 11:35

Tisztelt Jogi Fórum!
2017-ben kötöttem egy kivitelezési szerződést az Enhommal egy napelemes rendszer kivitelezésére, amit 2018-ban át adtak. 2021.07.18-án a rendszer meghibásodott. A szerződés 2.sz. mellékletében az áll a garanciára vonatkozóan, idézem: ” Meghibásodás, illetve javítási igény esetén 48órán belül kivizsgáljuk a hiba okát, és legkésőbb 72 órán belül megkezdjük az elhárítás.” 2021..08.02.-én jelezni akartam az enhomnak a garanciális hibát, de kiderült, hogy már az Elmű Zrt. az E.on csoport tagja lett és az eddig enHome üzletág által nyújtott napelemes szolgáltatást 2021. márciustól E.ON Solar néven kínálják. Így 08.02.-án nekik jelentettem a hibát telefonon és e-mailbe is. A telefonos ügyintéző szerint 30 nap az ügy kivizsgálása, amin teljesen felháborodtam mivel nekem a jelenleg is élő szerződésben nem ez van leírva. Ezek után 11 e-mailt írtam, Elmű,- panasziroda, stb., amire Az E.on solar ügyfélszolgálata16 nap után egyben válaszolt, hogy felvették a kapcsolatot a gyártóval jelen esetben a Solar Edge Központtal és megrendelték a hibás alkatrészt. A leveleimben többször utaltam arra és 08.23.-án konkrétan rá is kérdeztem, hogy nekem a szerződésben nem ez áll (48-72). Ők ezt a kérdést teljesen figyelmen kívül hagyták. 09.02.-án érdeklődtem, hogy megérkezett-e az alkatrész? 09.08.-án ismét panaszt tettem, amire 09.10.-én a válaszlevelükben a következőt írták ezt is idézem: „Az Ön által küldött képeket továbbítottuk az inverter gyártója felé 2021.08.17-én, ami alapján megrendeltük a cserekészüléket. A kivitelező partner részére kiadásra került a feladat, azonban a cserekészülék még nem érkezett meg raktárunkba. Amint a készülék megérkezik, kivitelező partnerünk haladéktalanul felveszi Önnel a kapcsolatot.” 2021.09.12.-én e-mailt írtam a Solar Edge Központnak Izraelbe, hogy egyáltalán megrendelték-e a csere készüléket? Az ügyintéző másnap reggel a következő választ küldte nekem és egy másolatot az enhomnak is. Idézem: „Az …………………….. enHome munkatársa 08.17. -én tette a bejelentést felénk, melyre még aznap megküldtük a választ, miszerint várjuk a szállítási címet, átvevő nevét, email címét és telefonszámát, melyre azóta nem kaptunk választ”. Tehát nem rendelték meg a készüléket, tulajdonképpen félrevezettek. Az e-mail után 14 perccel érdekes módon kaptam egy e-mailt az enhomtól miszerint idézem:” Ezúton tájékoztatom, hogy kivitelezői csapatunk felé kiadtuk a garanciális munka elvégzését és a csere inverter megrendelését. Ismét csak kiadta! Miért az enhom írt nekem (aki már állítólag megszűnt) és miért Ő jelentette 08.17.-én a hibát? Akkor most léteznek? Akkor ez szerződésszegésnek minősül? Nekem a mai napig velük van szerződésem. Akkor most kinek kell intézi a garanciális javítás az E.on solar (akivel nekem nincs is szerződésem) vagy az enhomnak aki elvileg megszűnt?Vagy ha az E.on solar intézi ( idáig kettő email küldött az is félrevezető volt) akkor neki a változást jelezni kellett volna felém vagy egy szerződés módosítást készíteni. Nekem napi 1500-1800 Ft termelés kiesésem van, ilyen esetben, milyen és mennyi kártérítési igénnyel élhetek? Ki a felelős ebben az esetben?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Atya

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.14. 18:41

Nem a magyar jogot kell erre alkalmazni.

drbjozsef # 2021.09.14. 18:17

Klaudia,

Ha nem kötöttetek szerződést, akkor az nem foglaló. Csak akkor lenne az, ha a kötött szerződésből egyértelműen kitűnik, hogy foglalót adsz. Ha nem, akkor az legfeljebb előleg, ami visszajár.
Ha azt ígérte, akkor kérd meg hogy utalja vissza, írásban, tértis levélben, határidővel megjelölve.
Legalábbis a magyar szabályok szerint, nem tudom Németországban vagy Romániában hogyan van ez.

Ha nem teljesíti, küldj még egy levelet, amiben a fentiek mellett leírod, hogy ha póthatáridőre sem teljesít, nemzetközi fizetési meghagyást fogsz indítani ellene. Hátha arra csipkedi magát.
Ha az sem, keress egy közjegyzőt.

Klaudia # 2021.09.14. 17:42

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Az a kérdésem lenne , jogi úton vissza tudom e kérni a foglalót , amit Esküvő Terem bérlésére utaltam el Romániába , banki átutalással Németországi bankon keresztül. A foglalót a tulajdonos nem akarja vissza adni, szerződést nem kötöttünk, viszont Interneten keresztül azt írta , hogy vissza fogja adni nekünk a foglalót, mert az Esküvőt nem tudtuk Romániába megtartani., a korona vírus miatt, az ezzel kapcs.szabályok miatt.
Ön szerint ezzel a kérdéssel kihez tudunk fordulni ?
Üdv, Klaudia

Tom Breitkopf # 2021.08.13. 11:31

ok, köszi.

Ha sikerrel zárul le a dolog, majd azért beszámolok :)

Szomorú örökös # 2021.08.13. 11:24

Tom Breitkopf

De a személyes felelősség megállapítása már büntető, ha jól tudom. Így annak lezártakor, abban az esetben, ha elmarasztalják és kimondják a felelősségét, mint magánszemély, már más a helyzet, nemde?

A varázsszó az a bizonyos „ha kimondják”. A kft. pontosan ezért is „korlátolt felelősségű társaság”. Egyetlen cég esetén sem hajthatsz be korlátlanul bármit az ügyvezető magán vagyonán csak azért, mert a cég tartozik neked.

A munkahelyét meg a privát munkáját hagyd békén. Akárhogy is dönt a bíróság, abból csakis neked lenne kizárólag bajod. Csakis a pénzefet követelheted tőle, amíg el nem évül a tartozása, személyes bosszú hadjáratra már semmilyen jogi lehetőséged nincs.

Tom Breitkopf # 2021.08.13. 10:42

Értem én.

De a személyes felelősség megállapítása már büntető, ha jól tudom. Így annak lezártakor, abban az esetben, ha elmarasztalják és kimondják a felelősségét, mint magánszemély, már más a helyzet, nemde?

Habár sajnos, gondolom, erre pár évet még úgyis várni kell.

Szomorú örökös # 2021.08.13. 09:24

Tom Breitkopf

Így a polgári megnyerése után elindítom a személyes felelősség megállapítására az újabb pert. Ezek szerint akkor azt követően kereshetem meg a munkáltatókat.

Valamit még mindig nem értesz! Ahhoz semmi közöd, hogy ő hol dolgozik és ahhoz meg végképp nincs jogod, hogy a te személyes ügyed miatt ott lejárasd őt. Neked polgári ügyed van a céggel szemben. De ha így folytatod, akkor büntető ügyed is lesz vele, csak már mint vádlott leszel annak a részese.

Tom Breitkopf # 2021.08.13. 08:02

Köszönöm a válaszokat!

Alvállalkozót nem bízott meg. Sok hibát elkövetett, így remélhetőleg egyenes út vezet a magánvagyon megszerzésére. Így a polgári megnyerése után elindítom a személyes felelősség megállapítására az újabb pert. Ezek szerint akkor azt követően kereshetem meg a munkáltatókat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.13. 05:27

Milyen eltulajdonításhoz?
HIbás teljesítés miatt tartozik neked egy fizetésképtelen cég. Máskor fizetésképtelen cégekkel ne szerződj.

Szomorú örökös # 2021.08.13. 04:54

Természetesen így helyes a szöveg az előbbi hozzászólásban (sajna a javítás még mindig nem lehetséges).

Ha a bíróság jogerősen kimondja

Szomorú örökös # 2021.08.13. 03:58

Tom Breitkopf

A cég egyszemélyes. Semmilyen más munkavállalója nincsen, hivatalosan sem. Vele írtuk a szerződést is, ő kapta a pénzt.

A cég akkor is elkülönül mindig a magánszemélytől. Amíg cégbíróság ki nem mondja, hogy kizárólag ő felel cégvezetőként a felelőtlen gazdálkodással felhalmozott tartozásért, addig bizony ő ugyanolyan egyszerű és ártatlan magánszemély, mint te. Ráadásul a magánvagyona az sohasem volt a cég vagyona, tehát nem vagy jogosult rátenni a kezed csak azért, mert a cége tartozik neked. Arról meg nem is beszélve, hogy ő személyesen kellett volna, hogy dolgozzon, vagy esetleg egy alvállalkozót bízott meg a feladattal, amivel ti megbíztátok a céget? Hallottál már valaha a bírósági ítélet előtti ártatlanság vélelméről?

Eleve már az első hozzászólásodban alapvető ellentmondás van:

Remélhetőleg hamarosan, első fokon a bíróság kimondja, hogy a kivitelezést vállaló kft. jogszerűtlenül nem fizette vissza nekem, hibás teljesítés okán, azt az összeget, amiért nem teljesített semmit.

Tehát most hibás teljesítés vagy nem teljesítés történt? Nem mindegy.

Úgy gondolom, amennyiben a bíróság kimondja, hogy jogosulatlanul vette el a pénzt, megvan arra az okom, hogy felhívjam figyelmét azon intézmények vezetőinek, ahol őt alkalmazzák arra, hogy milyen ügyben folyik ellene eljárás. Józan ésszel úgy hiszem, hogy minimum fel kellene függeszteni a munkavégzés alól egy jogerős ítéletig.

Ha a bíróság jogosulatlanul kimondja, akkor majd ők azt is eldöntik, hogy mi lesz a sorsa, neked nincs jogod megtenni, amit írtál, mert az egyfajta önbíráskodás, és nem kicsit a jogerős ítélet előtt szeretnéd mindezt. Arról esetleg hallottál-e már, hogy ha te egy „hamarosan kihirdetendő ítéletről” - aminek a tartalmát alapvetően még nem is ismered - „tájékoztatod” a jelenlegi munkaadóját az illetőnek, akkor esetleg megfordulhat a történet és a végén még becsületsértésért, jó hírnév megsértéséért, rágalmazásért állsz majd te ugyanott a korlátnál a bíróságon? Akár még sérelmi díjat is fogsz neki fizetni úgy, hogy a milliós tartozását kénytelen leszel benyelni, mert a bíróság esetleg másként ítél, mint ahogy te számítasz rá? Egyébként is semmi mást nem takar az itt leírt, eltervezett cselekményed, mint szimpla bosszúállást, amihez semmilyen jogod nincs ellene, mint magánszemély ellen. Neked a cég tartozik továbbra is és nem ő személy szerint.

Tom Breitkopf # 2021.08.12. 18:59

Egyébként öregek otthonában dolgozik a jóravaló teremtés, úgy gondolom, hogy mivel rászoruló emberekkel dolgozik, akár még védhető is lenne, hogy a fenntartó tudomására hozom az ítéletet. De persze nem tudom a vonatkozó jogi passzusokat, ezért is kérdezem.
Rosszul gondolom, hogy ilyen esetben, hiszen egyértelműen volt köze, mint ügyvezető az eltulajdonításhoz, pláne ha egyszemélyes cégről van szó, a munkáltatónak van joga felfüggeszteni a munkavégzését a másodfokú ítéletig? (Ha egyáltalán fellebbez.) Nincsen olyan paragrafus, ami ilyen esetekről rendelkezne?

Köszönettel

Tom Breitkopf # 2021.08.12. 18:49

A cég egyszemélyes. Semmilyen más munkavállalója nincsen, hivatalosan sem.

Vele írtuk a szerződést is, ő kapta a pénzt. Mit kellene éreznem?

De abban mi sülhet el visszafelé, hogy egy bírósági ítéletet a munkaadó tudomására hozok? Semmi mást nem teszek, csupán egy tényt osztok meg. Ez mibe ütközik?

gerbera317 # 2021.08.12. 16:13

Csak be akarja feketíteni. De az visszafelé sülhet el, és nagyon fájdalmas lesz. Én nem javasolnám.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.12. 15:15

Na, álljon meg a menet! Az ügyvezetővel szemben semmiféle eljárás nem folyik. Te a céget perled.
Tényleg nem érzed, mi a különbség?

Tom Breitkopf # 2021.08.12. 11:14

Kedves Fórumtársak!

A véleményeteket kérném.

Remélhetőleg hamarosan, első fokon a bíróság kimondja, hogy a kivitelezést vállaló kft. jogszerűtlenül nem fizette vissza nekem, hibás teljesítés okán, azt az összeget, amiért nem teljesített semmit.

A cégnek persze nincs vagyona, 60.000 forintot tudott behajtani a végrehajtó a többmilliós tartozásból, így az ügyvezetője a cégnek sz.rik bele az egészbe.

A kérdésem: első fokú, elmarasztaló ítélettel megkereshetem azon munkáltatóit, akik foglalkoztatják, és ahol ráadásul idős emberekkel van kapcsolatban? Úgy gondolom, amennyiben a bíróság kimondja, hogy jogosulatlanul vette el a pénzt, megvan arra az okom, hogy felhívjam figyelmét azon intézmények vezetőinek, ahol őt alkalmazzák arra, hogy milyen ügyben folyik ellene eljárás. Józan ésszel úgy hiszem, hogy minimum fel kellene függeszteni a munkavégzés alól egy jogerős ítéletig.

Ezt megtehetem, vagy járhat-e részemre ez bármilyen felelősségre vonással a későbbiekben?

KÖszönettel üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.31. 19:38

Érdem és helyes választ kaptál, Mackó. Csak mint általában a sértődős laikusoknak, az nem jutott el a tudatodig, csak a mellesleg mondottak. Fordítva kellene.

gerbera317 # 2021.07.31. 17:37

Tehát arra, hogy a határozat meghozatalát, illetve az arról való tudomásszerzést - jellemzően a határozat kézhezvételét - követő nap az első nap, és onnantól kell sorszámokban számolni az eltelt napokat a határidő végéig, azt mondod, hogy hülyeség? Vagy csak szelektív a látásod? Nem baj ám, nyugodtan bevallhatod, szokva vagyunk mink az ilyenhez.

Mackó77 # 2021.07.31. 16:10

Nem kaptam meg az érdemi választ, mert hülyeségeket írtál, és nem mindegy, hogy egy jogvégzett embertől kapok választ, vagy egy unatkozó, de annál lelkesebb laikustól.

De még mindig nem ismerem a választ a kérdésemre, ezért megismétlem: végeztél jogi egyetemet?

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.31. 12:02

Nem találom, amin vitatkoztok.

gerbera317 # 2021.07.31. 10:03

Gratulálok neked. Egyébként, az érdemi választ megkaptad? Ja igen: és megköszönted?

Mackó77 # 2021.07.31. 07:53

Ez csak mentegetőzés, ahelyett, hogy becsületesen elismernéd, hogy hülyeségeket írtál. De mindegy, ez legyen a te bajod. Azért kíváncsi lennék rá, hogy van-e jogi végzettséged, vagy te is egy kaputelefonszerelő vagy hasonló vagy, aki jogi dolgokban okoskodik, unalmában. Mert nekem ugyan nincs jogi végzettségem, de legalább van egyetemi diplomám, nem is egy.

gerbera317 # 2021.07.31. 06:41

Tegyen eleget
Eleget tenni vs. végrehajtani: nem ugyanaz. Az eredmény lehet ugyanaz, de maga a cselekmény nem ugyanaz.

Mackó77 # 2021.07.30. 19:44

gerbera317

"De ilyen, amit írsz, nincs, illetve utoljára a Ceausescu-házaspár kivégzésekor volt, azóta sem.”"

Nem? Tényleg? Milyen jó hogy értesz hozzá, és tanácsokat adsz másoknak is!

https://kepkuldes.com/…3f56805e.jpg