szolgalom elbirtoklás


peteka # 2011.08.23. 07:25

A telki szolgalmat 10 év után el lehet birtokolni. Az elbirtoklására a Ptk elbirtoklására vonatkozó szabályi vonatkoznak, ami ugyancsak eléggé egyértelmű.
Mi a helyzet, ha valaki elbirtokolta a szolgalmat, de nem jegyeztette be ingatlana-nyilvántartásba és az elbirtoklás után a szolgáló telek tulajdonosa, vagy akár birtokosa megváltozik.
Velük szemben a Ptk 121. § (5) bekezdése miatt nem érvényesítheti a szolgalmi jogát.
De jól gondolom-e, hogy ilyenkor is kezdeményezheti elbirtoklás jogcímén a szolgalom bejegyzését, hiszen a tulajdonos változás előtt már elbirtoklás megtörtént, csak a bejegyzés maradt el?
Számít-e az ilyenkor, hogy mondjuk a szükséges 10 év óta eltelt 2 év és az új tulajdonos tiltakozik a szolgalom gyakorlása ellen?
Ez már nem számíthat, hiszen ez az elbirtoklást már nem tudja megszakítani, hiszen meg volt a szükséges 10 és ez megalapozza a szolgalom akár későbbi bejegyzését is?
(nyilván más a helyzet ha valaki tulajdonjogot szerez elbirtoklással, hiszen ha nem jegyezteti be, akkor aki ellenérték fejében, jóhiszeműen szerzi meg ez után a tulajdont, azzal szemben már nem érvényesítheti jogát, de szolgalom elbirtoklásánál nem ez a helyzet)
Jól gondolom?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.23. 07:40

Sajátosan értelmezed azt a 121. § (5) bekezdést.

peteka # 2011.08.23. 09:56

A szolgalom elbirtoklása 10 év.

Ezek szerint ha az elbirtoklási idő elteltét követően új tulajdonosa lesz a szolgáló teleknek és ő tiltakozik a szolgalom gyakorlása ellen, akkor ezt követően - hiába telt le már birtokba lépését megelőzően az elbirtoklási idő - már nem lehet elbirtoklásra hivatkozással bejegyeztetni szolgalmat az ingatlan-nyilvántartásba?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.23. 10:22

Ahogy mondod - ugyanúgy nem, ahogyan a tulajdonjogot se. Hiszen a szolgalom elbirtoklására megfelelően alkalmazni kell a tulajdonjog elbirtoklásának szabályait.