horex,
A tartási jog meg az életjáradéki jog azt jelenti, hogy a jogosult, ha nem kapja a tartást/életjáradékot, akkor az ingatlanból kielégítést kereshet (kikényszerítheti az eladását és a pénzből kielégíti a követelését, ami a tartás/életjáradék pénzbeli értéke). Hasonlóan működik, mint a jelzálogjog, csak a követelés alapja nem kölcsön, hanem jogosultság tartásra/életjáradékfizetésra. Olvasd el a Ptk. 6:494. § és 6:497. §-t. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
A tartási/életjáradéki joggal terhelt ingatlan eladható, elajándékozható, ugyanúgy, mint a jelzálogjoggal terhelt. Csak a vevőnek tudomásul kell vennie, hogy elveszítheti az ingatlant. Ennek megfelelően nyomott áron fogja csak megvenni.
És bizonyára látod a gyakorlati problémát: Nem fizet a szerződő feled. Fizetési meghagyást indítasz ellene, majd kéred a végrehajtást a felgyülemlett tartozásra. Elárverezik az életjáradéki joggal terhelt ingatlant, valaki meg is veszi. A követelésed megtérül. Az életjáradéki jogot a földhivatal törli. A befolyt vételár követelésed feletti részét a végrehajtó kifizeti a szerződő felednek. Aki aztán továbbra sem fizeti a járadékod. De akkor már nincs mit árvereztetned. A vételár maradékát meg embered régen levette a számlájáról. Miből szeded be akkor a Neked járó járadékot?