Egyesület megszűntetése


ObudaFan # 2013.04.11. 13:06

Mind a kettő.

Trinity22 # 2013.04.12. 02:17

Köszönöm!

Egy ismerősöm mondta, hogy egyszerűsített törlési eljárás során is meg lehetne szüntetni az egyesületet. Ezt az eljárást csak ügyvéd kérelmezheti a bíróságtól? Ilyenkor is van végelszámolás?

Az egyesületnek semmilyen kiadása, bevétele, tevékenységet nem végez. Gyakorlatilag nem működik. Könyvelőnk van, aki benyújtja a szükséges bevallásokat.

ObudaFan # 2013.04.13. 12:50

Az akkor indul, ha az ügyész által indított perben szűnt meg az egyesület és az egyesület képviselője nem elérhető.

dp55 # 2013.04.15. 18:02

Kedves Jogi Fórum!
Van egy egyesület, aminek ügyintézője vagyok, de tagja nem. Most szeretnénk megszüntetni, mert az elnök néhány éve meghalt és azóta nem működik az egyesület, a bankszámlánkhoz nem férünk hozzá (kettős aláírás). Már senki nem csinál semmit az egyesületben csak én kínlódok a bevallásokkal és a mérleggel a semmiről. Most a végelszámolást is rám akarják sózni. Kérdésem az lenne, hogy ki lehet a végelszámoló? És mi van, ha a számlánkról szépen lassan elfogy a pénz? Olyat is olvastam, hogy a végelszámolás költségeit el kell különíteni. De hogyan ha nincs hozzáférése az alapítványnak a számlájához? Köszönöm a segítséget előre is.

ObudaFan # 2013.04.17. 13:19

Most akkor ez alapítvány vagy egyesület?
Szerintem végelszámoló az lehet bárki, szerintem erre nem vonatkozik az a szabály, hogy csak tag lehet tisztségviselő.

dp55 # 2013.04.17. 18:25

Köszönöm szépen a választ!

dp55 # 2013.04.17. 19:05

Bocsánat, egyesületről van szó. Még azt szeretném megtudni, hogy a végelszámolónak van-e anyagi felelőssége az egyesület működési hibáiért. Gondolok itt arra, hogy ha az egyesületnek pl. van egy fennálló büntetése és annak kifizetésére nincs az egyesületnek fedezete, akkor kinek kell azt megfizetnie?

Trinity22 # 2013.04.20. 16:06

Kedves ObudaFan!

Értem, köszönöm!

Lassan már tényleg finisbe érek az egésszel, de most elakadtam az Egyesület változásbejegyzés iránti kérelem kitöltésénél:

  • A változásbejegyzési kérelemmel érintett adat megjelölése: 18 (jogi személy szervezeti egység törlése)
  • A változásbejegyzési kérelemmel érintett (törölni vagy kiegészíteni kért) adat : Ide mit kellene beírni? Itt nem a kódtárból kell választani, hanem konkrétan meg kell adni azt az adatot, amit törölni akarunk. De mi az egész egyesületet akarjuk töröltetni...
  • A kérelem célja: 2 (meglévő adat törlése)

Valamint még egy fontos kérdés: a végelszámolás elindítása kérelmet ill. a változásbejegyzés iránti kérelmet kinek kell kérelmezni? Az egyesület elnökének vagy már a végelszámolónak? (A mi esetünkben a kettő nem ugyanaz a személy.)

ObudaFan # 2013.04.21. 05:52

dp55

A végelszámoló az egyesület felé felel, ha az egyesületnek ő maga okoz kárt.

ObudaFan # 2013.04.21. 05:56

Trinity22

Ha még most kezdődik a végelszámolás, akkor egyelőre nem az egyesületet akarjátok töröltetni, hanem bejelentitek az egyesület nevében, képviseletében a változást.
A végelszámoló jelenti be szerintem.

Trinity22 # 2013.04.24. 10:54

Köszönöm, azt hiszem, lassan kezdem érteni a folyamatot. A törlés tényleg a a legvégén jön, ezt mindig elfelejtem.
Mindenesetre bemegyek a bíróságra, hátha ott még tudnak valamit segíteni, aztán jövő héten remélem be tudom adni olyan formában, hogy ne dobják vissza.

dp55 # 2013.04.28. 19:54

Az egyesület melyet szeretnénk megszüntetni már 5 éve nem működik, az éves mérlegeket elkészítem, a bevallásokat elküldöm, de közgyűlést nem tudtunk összehívni.
Most a vezetőségi tagok eldöntötték, hogy megszüntetik az egyesületet. Kiküldtem a meghívót a közgyűlésre. A megjelölt első időpontra senki sem jött el. A megjelölt második időpontra sem kaptam pozitív visszajelzést a részvételről. Mi a teendő, ha nem tudunk közgyűlést összehívni és határozatot hozni a megszüntetés elindításáról?

ObudaFan # 2013.04.28. 20:44

Fel kell hívni az ügyészség figyelmét, hogy az egyesület működése ellehetetlenült.

Alma90 # 2013.08.02. 15:04

Én is hasonló problémával állok szemben, mint dp55. Abban az esetben, ha felhíjuk az ügyészség figyelmét arra, hogy az egyesület működése ellehetetlenült milyen eljárás indulhat meg? Ennek van valami költsége?

ObudaFan # 2013.08.03. 12:59

Nincs költsége. Az ügyészség fog pert indítani az egyesülettel szemben.

Alma90 # 2013.08.04. 17:56

Pert indít? Ez mit jelent az egyesület szempontjából?

Sherlock # 2013.08.05. 08:20

Végső soron azt, hogy a bíróság megszünteti az egyesületet.

Trinity22 # 2013.09.09. 23:55

Jelenleg az a gondom, hogy májusban megkapta a bírónő a benyújtott dokumentumokat (biztosan megkapta), de még semmilyen döntés nem született azóta, legalábbis nem kaptunk értesítést (vagy elkeveredett a levél??). Ítélkezési szünet volt a nyáron, de így is bőven túl vagyunk a 30 napos elbírálási határidőn. Kihez fordulhatok ilyenkor?

ObudaFan # 2013.09.10. 10:33

Első körben a bíróságon tekints be az iratokba.

Trinity22 # 2013.09.10. 15:07

Kedves ObudaFan!

Valahányszor bemegyek a bíróságra, az ügyfélszolgálaton elhajtanak, hogy ők nem tudnak tenni semmit, minimális információval rendelkeznek, "várjunk, amíg megkapjuk az értesítést" - ez volt a legutóbbi válasz. Mindeközben nyaggat a NAV és a könyvelő sem tudja, mit csináljon, de amíg nincs határozat a kezemben, senkinek nem tudok mondani semmit. :-( Egy éve próbálom megszüntetni az egyesületet és addig sem jutottam el, hogy legalább elkezdődjön a végelszámolás.

ObudaFan # 2013.09.10. 16:56

Hát akkor nyújts be az eljárás elhúzódása miatti kifogást.

dp55 # 2013.10.21. 21:20

Szeretném megkérdezni, hogy találok-e valahol letölthető nyomtatványt: tisztségre vonatkozó
összeferhetetlenségi körülményekre vonatkozó nyilatkozat. Egyesület végelszámolásához kell.
Köszönettel.DP

dp55 # 2013.10.21. 21:20

Szeretném megkérdezni, hogy találok-e valahol letölthető nyomtatványt: tisztségre vonatkozó
összeferhetetlenségi körülményekre vonatkozó nyilatkozat. Egyesület végelszámolásához kell.
Köszönettel.DP

ObudaFan # 2013.10.25. 08:11

Elegendő az elfogadó nyilatkozat mellett szó szerint arról nyilatkozni, hogy nincs összeférhetetlenségi ok és hogy a megválasztott tisztségviselő magyar állampolgár, vagy szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy.

dp55 # 2013.10.29. 20:36

Köszönöm szépen!