Igen, de az Ltv. azt nem szabályozza, hogy a szabályaitól el lehet térni, vagy sem. Ezt a Ptk. szabályozza.
pertárgy értéke
Az 1. § (3) bekezdés szerint az Ltv. által nem szabályozott kérdésekben lehet a Ptk.-t alkalmazni, de jelen esetben a felmodás szabályait az Ltv. szabályozza.
A Pp. 130. § kérdésem még megválaszolatlan :)
Implicite.
Az 1. § (3)-ból meg az következik, hogy el lehet térni.
Hacsak azért nem, mert az Lt. számos helyen kifejezetten kitér rá, hogy "eltérő megállapodás hiányában", "ha a felek eltérően nem állapodtak meg". Ebből lehet következtetni a kogenciára, hiszen ilyen megjegyzésre csak akkor van szükség, ha a főszabály az, hogy a jogszabály rendelkezéseitől nem lehet eltérni.
Miért ne lehetne eltérni?
Ezt talán a blankettaszerződések szerzői tudnák megmondani. Vagy ők se.
Kedves Óbudafan !
Ha a keresetlevelet a bíróság idézés kibocsátása nélkül elutasítja, akkor a 10 %-ra mérsékelt illetéket az eljárást kezdeményező félnek az adóhatóság felhívására, vagy leletezés terhe mellett kell lerónia ? A felperes nem rótt le illetéket a keresetlevélen és nem költségmentes, továbbá illetékfeljegyzési jog sem illeti.
Egyébként az eredeti kérdésre visszatérve miért van minden bérleti szerződésben ( blankettában ) kikötve az azonnali felmondás joga, hiszen az Ltv. ezt nem ismeri és attól nem lehet eltérni ?!
Köszönöm !
A túlzott kötbért a bíróság mérsékelheti.
Mi a kérdésed a Pp. 130. §-szal kapcsolatban?
Köszönöm a válaszokat.
Tehát az egy évi használati díj (150.000- Ft x 12 hó) az irányadó és nem a napi 10.000.- FT a pertárgyérték meghatározásánál.
A kötbér öszegét kérelemre lehet csak egváltoztatni ? Akkor is lehet, ha a felelk a szerződésben ennek összegében megálapodtak ?
Tudtok nekem választ adni a Pp. 130. § kérdésemre is ?
Szerintem hozzá kell, mert keresethalmazat van.
(Azt a kötbért meg alighanem csökkenteni fogják, lehet, hogy eleve kár a teljes összeg után megfizetni az illetéket.)
A meg nem határozható tárgyértéket csak akkor kell alkalmazni, ha másképp nem állapítható meg. Itt viszont az egyévi díj összege adott. Szerintem nem kell hozzáadni .
Itt két kereseti kérelem van, egy kiürítés, meg egy használati díj, ezért szerintem a pertárgy értéke egyrészt az egy évi használati díj, másrészt meg nem határozható, tehát ezek összege az illetékalap.
A gyakorlatban azért egy évi használati díj a pertárgyérték, mert a Pp. ezt így konkrétan kimondja.
T. Fórumozók !
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi a pertárgy értéke ?
A felek között bérleti szerződés jött létre 1 év határozott időtartamra. A felperes, mint bérbeadó a szerződést azonnali hatállyal felmondta a bérlő ( alperes ) nem fizetése folytán. A bérleti díj mértéke havi 150.000.- Ft volt. A felek rögzítették a szerződésben, hogy amennyiben a bérlő a szerződés megszűnését követően nem hagyja el az ingatlant, napi 10.000.- Ft-ot kell fizetnie.
A felperes keresete a lakás kiürítésére és egy bizonyos időszakban felhalmozódott X Ft használati díj megfizetésére vonatkozik, mely utóbbi a napi 10.000.- Ft meg nem fizetésén alapul.
A pertárgy értéke a kiürítés után számítandó érték + X ft.
A kiürítés iránti kereseti kérelem pertárgy értéke a felmondott bérleti szerződésban foglalt havi 150.000.- FT bérleti díj egy évi értéke, vagy a szerződés megszűnését követően, a lakás el nem hagyása miatt fizetendő 10.000.- Ft/nap díj egy évi mértéke ?
Egyáltalán a kiürítésnél a gyakorlatban miért a használati díj 1 évi mértéke a pertárgy értéke ?
Lenne még egy plusz kérdésem:
Ha a keresetlevelet a bíróság idézés kibocsátása nélkül elutasítja, akkor a 10 %-ra mérsékelt illetéket az eljárást kezdeményező félnek az adóhatóság felhívására, vagy leletezés terhe mellett kell lerónia ? A felperes nem rótt le illetéket a keresetlevélen és nem költségmentes, továbbá illetékfeljegyzési jog sem illeti.
Köszönöm !
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02