kft-ből tag kizárása


Sherlock # 2019.02.20. 15:48
  1. Az üzletrész értékét kell kiadni - bár ebből per lesz, mert úgysem fognak egyetérteni az értékben.
  2. Be is lehet vonni.
zeni55 # 2019.02.20. 15:13

T. Szakértők!

Nem találok kérdéseimre választ, ezért felteszem:

  1. Ha a tagot a társaságból jogerősen kizárták, milyen elszámolási kötelezettsége van felé a Társaságnak?
  2. A kizárás kapcsán nyilván a társasági tagságból eredő jogai is megszünnek. Kérdésem: a kizárt üzletrésszel kapcsolatos tulajdonjogával mi a helyzet? Csak és kizárólag az árverés a megoldás?
bebee # 2005.03.21. 13:53

Kedves Két Lotti!
Nagyon megörültem ennek a témának, mert én is kb. hasonló cipőben járok, mint K.József. Engem is kizártak, még 99-ben, azzal a különbséggel, hogy engem a tisztelt kft-társaim közül az egyik feljelentett, hogy sikkasztottam a cég vagyonából, meg be is pereltek. A sikkasztásban a bíróság az idén mentett fel jogerősen, de a polgári per még tart.

Az én esetemben hogyan alakul az esedékesség ? Mert a társaim még nekem sem adták ki a nekem járó részt. Ami valahol érthető is, hiszen a polgári ügyben meg éppen tőlem követelnek pénzeket (amit állítólag elsikkasztottam).
A kizárásom óta az 5 év meg már eltelt. Szóval akkor elévült a dolog, vagy nem ?

Esetleg az lehet, hogy ha nem, akkor én majd ebben a perben kérjem, hogy legyen meg az elszámolás ?

Köszönöm előre is.
Üdvözlettel

Béla

Két Lotti # 2005.03.21. 09:09

Kedves K. József,

Az igény az esedékességtől számított 5 év után évül el. Természetesen késedelmi kamat is követelhető.

Ha van vevő (ami nagyon szerencsés megoldás), akkor nem kötelező őket felszólítani, csak a követelés engedményezéséről értesíteni. Hiszen a vevő lényegében egy engedményezett követelést vesz át. A vevő a teljes követelést veszi át, tehát, ami Önnek járnak, azt követelheti.

Az elszámolás nehéz kérdés. Elvileg az elszámolás esedékességekor (azaz a kizáráskori) üzletrész értéke követelhető, és nem a törzsbetét értéke.

üdv.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

k.jozsef # 2005.03.18. 10:35

Két Lotti ! Köszönöm a válaszát.
Még nem szólítottam fel a társaimat az elszámolásra.

További kérdéseim lennének:

  • Elévül vajon az én igényem?
  • Késedelmi kamatot kapok-e majd?
  • A követelést el tudnám adni, lenne is rá vevő, egy cég, amelyik perli egy másik ügyben az "én" cégemet.

Ha eladom, akkor előbb szólítsam fel a társaimat az elszámolásra?

  • Ha eladom, akkor a vevő mit követelhet tőlük? azt az összeget, ami az én törzsbetétem (ez 500e Ft), vagy az üzletrészem mai értékét (mert hogy, most komoly értéke van a cégnek, van komoly ingatlanvagyona is például).

További válaszát előre is köszönöm.
Kovács József

Két Lotti # 2005.03.17. 11:15

Elszámolni természetesen el kell a kizárt taggal is. Felszólította őket már erre?

Természetesen a követelést el lehet adni, ennek akadálya nincs.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

k.jozsef # 2005.03.11. 11:42

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni. 1/3 arányban voltam tag egy kft-ben, majd 98. elején két társam kizárt. Én, persze, megfellebbeztem a kizárást, volt is per a dologból, annak még csak nemrég lett vége. Most úgy szerepelek a cégjegyzékben, hogy "kizárt tag". Viszont, a társaim még nem számoltak el velem, nem adták ki azt, ami járna nekem az üzletrészem után.
Mi a teendőm most ?
Ezt a követelésemet, ami most fennáll a kft-vel szemben, el tudom én adni egy harmadik személynek ?

Kérem, akinek van valamilyen ötlete, adjon tippet nekem !