adás-vétel,vagy ajándékozás?


sunom5 # 2003.04.04. 19:19

Üdv mindenkinek!
'Kivitelezhető-e' olyan adás-vételi szerződés(ismerősök, családtagok között)amelyben valójában csak a papíron történik meg az eladás bizonyos (a piaci ár alatti) értéken, pénz átadása nélkül. A cél: az ingatlan tulajdonjogának az átruházása.
Az ügyvéd bonyolíthat-e ilyenfajta ügyintézést. Hallottam erről már, de nem tudom mit mutat a gyakorlat. Nem volna- e jobb megoldás az ajándékozás?
köszönöm előre a hozzászólásokat!


M-né M.M.

Két Lotti # 2003.04.07. 11:11

A papír türelmes jószág, és sok mindent elbír.

Mint ügyvéd, elvileg készíthetek olyan szerződést, ami alapján a felek nem az aláíráskor adják át a vételárat (tképpen soha), mert nekem az ellenjegyzéssel nem kell a vételár kifizetését/átvételét igazolni.

Az ügyfelek azért nem szeretik az adásvételt, mert ilyenkor az ott maradt vételár 20%-os forrásadó alá esik (általában, persze).  Az ajándékozás esetében azonban magasabb az illeték, és elvileg azt könnyebb (perben) visszacsinálni, plusz örökléskor más megítélés alá esik mint az ajándékozás.

Ha van még kérdésed, írj magánban.

üdv.

Két Lotti

az ellenjegyzés


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Rexor # 2003.04.07. 11:23

Azért érdekes dolog ez, mert az ellenérték fejében történő tulajdonjogátruházás jogi értelemben adásvételnek minősül, ha viszont nem történik meg az ellenérték átadása, illetve a felek ebben megegyeznek, akkor már ajándékozásról van szó. Nem ez az az eset, mikor nem a szerződés tartalma, hanem a felek tényleges akarata szerint kell megitélni a szerződést?

Tehát ellenjegyzés ide vagy oda véeleményem szerint a fenti szerződés ajándékozásnak fog minősülni, és az ehhez kapcsolódó illetéket kell megfizetni.

Két Lotti # 2003.04.07. 12:38

Ez természetesen igaz.

Ha nincs vételárfizetés, akkor ez egy színlelt adásvételi szerződés.  Na de ugye ezt valakinek meg kell állapítania.

Én az előbb csak azt akartam mondani mindaddig, amíg valaki az ellenkezőjét nem állítja, addig az adásvételi szerződés című okirat adásvételnek minősül, és az illetékhivatal is annak fogja minősíteni.

Az pedig, hogy ez egy színlelt szerződés volt, kizárólag a bíróság előtt bizonyosodhat be.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

sunom5 # 2003.04.07. 19:08

köszönöm a válaszotokat, most bátrabban tudok hozzáfogni a 'lebonyolításhoz'.


M-né M.M.

sunom5 # 2003.04.07. 19:09

köszönöm a válaszotokat, most bátrabban tudok hozzáfogni a 'lebonyolításhoz'.


M-né M.M.

matrica (törölt felhasználó) # 2003.06.20. 06:28

Hello.

  1. Azt hogyan lehet megoldani, hogy rokontól kapott vagy vásárol építési telek után ne kelljen illetéket fizetni?
  2. Mennyi idő után lehet 'visszacsinálni' úgy, hogy az ne legyen hátrányos?
Két Lotti # 2003.06.24. 08:49

Kedves Matrica,

Az építési telek megszerzőjét illetékkedvezmény illeti meg (azaz nem kell semmi illetéket fizetni), ha a telken 4 éven belül lakást/lakóházat épít.

A lakást felépítését használatba vételi engedéllyel kell igazolni.

Fontos, hogy az egyes engedélyek/kedvezmények azonos néven legyenek, tehát időközben nem történhet a szeméyekben semmilyen változás.

A második kérdésed nem értem...


Ügyvéd - Társasági szakjogász