Bírósági meghagyással szembeni ellentmondás


valoapa # 2017.06.10. 10:38

Sziasztok!

Polgári keresetet nyújtottam be a törvényszékkel szemben, ők kijelöltek egy másik törvényszéket, amely ki is tűzte a tárgyalást.

Az alperes a tárgyalásig nem nyilatkozott, az első tárgyaláson nem jelent meg, nem mentette ki magát.

Az eljáró bíróság bírósági meghagyást bocsátott ki.

Majd néhány hét múlva új tárgyalást tűzött ki, de az idéző végzés mellé a bíróság nem csatolt semmit, tehát nem ismerem alperes ellentmondását...

Ilyenkor mi a helyzet? Terjeszthet elő elkésetten bármiféle észrevételt ilyenkor még az alperes? (Pp. 105. § (1))

Vagy csak akkor, ha nem felróható neki a mulasztás - ami ez esetben kétséges, hiszen hozzá nyújtottam be a keresetlevelem...

Vagy mi ilyenkor a helyzet? Én azt kérném a bíróságtól, hogy mivel az általam előadott tényállást nem vitatta alperes, azt tekintse valónak és az alapján hozzon ítéletet. Vagy nincs igazam, és alperes még most is vitathat bármit, miután elmulasztott az első tárgyalásig nyilatkozni?

Köszönöm!


  • laikus fórumlátogató
Dr.Attika # 2017.06.10. 10:46

Be kell menni iratbetekintésre. Abból minden kiderül.

ObudaFan # 2017.06.10. 13:27

Vagy nincs igazam, és alperes még most is vitathat bármit, miután elmulasztott az első tárgyalásig nyilatkozni?

Vitathat, máskülönben semmi értelme nem lenne úgy általában a bírósági meghagyás elleni ellentmondásnak.

valoapa # 2017.06.10. 13:53

Dr.Attika Az nekem egy szabadnapba, és sok órányi utazásba kerülne, hiszen a kijelölés miatt egy távoli törvényszék jár el. Nem lett volna köteles a bíróság kiküldeni az iratot az idézéssel együtt?

ObudaFan Azt hittem, azért mondhat ellen, hogy igazolni tudja, ha nem önhibából mulasztott. Hiszen a bíróság világosan felhívta, hogy legkésőbb a tárgyaláson adja elő érdemi védekezését. Mi értelme van ennek a felhívásnak, ha semmi jogkövetkezménye nincs az elmulasztásának (azon kívül, hogy az elmulasztott tárgyalás költségét ő állja, plusz az ellentmondásnak is van illetéke)?


  • laikus fórumlátogató
valoapa # 2017.06.10. 13:57

Ráadásul éppen a nagy távolságra tekintettel a tárgyalás távollétemben történő megtartását kértem, az első tárgyaláson így a távollétemben hirdette ki a bíróság a meghagyást.

Ez a kérelem a további tárgyalásokra is érvényes? Felperesként a jövőben sem vagyok köteles megjelenni, ha kérem a távollétemben történő megtartást?

Köszönöm!


  • laikus fórumlátogató
Dr.Attika # 2017.06.11. 06:39

"Dr.Attika Az nekem egy szabadnapba, és sok órányi utazásba kerülne, hiszen a kijelölés miatt egy távoli törvényszék jár el. "

Az ilyen helyzetek miatt is célszerű jogi képviselőt meghatalmazni. A jogi képviselőnek nem szabadnap, hanem munkanap. Neki is sok órányi utazásba kerül, de ezt meg kell fizetni.
A távollétes tárgyalásokkal az a gond, hogy a bíró sem veszi igazán komolyan a perindítási szándékot. Ül szegény egyedül a tárgyalóteremben és beszél a magnóra, de ki kell várnia, mert hátha befut valamelyik peres fél.
Egyébként nem kell kivenni szabadnapot, mert a munkavállalónak jár az a lehetőség, hogy bíróságon történő részvételt igazolt hiányzásnak minősítse a munkáltató, így sem szabadságot, sem szabadnapot nem kell kivenni, hanem csak egy igazolást kell benyújtani amit kérni kell a bíróságtól.

Sandy19 # 2017.11.06. 16:02

Bírósági meghagyással szembeni ellentmondás minta tudna-e valaki küldeni? (doc, pdf9 Köszönöm4

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.06. 17:02

Ami minta lehetne benne - mert általános -, azt szerintem tudod magadtól is; ami pedig egyedi, arra nincs minta.
(Ha az általánosat sem tudod magadtól, akkor nem fogsz boldogulni egyedül a perben. Az, ami miatt beleszaladtál a meghagyásba, nem az egyetlen, hanem az első buktató volt az eljárásban.)
Lehet, hogy nem is érdemes ellentmondanod.

Bianconero10 # 2019.05.27. 07:58

Tisztelt Uraim!

Bírósági meghagyással szembeni ellentmondást mennyire kell megindokolni, mennyire kell kimenteni a késedelmet? Pl. ha az ügyfél tévesen tájékoztat arról, hogy mikor kapta kézhez a keresetlevelet és emiatt a teljes határidőszámítás megcsúszik...?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.27. 09:27

Ezt ügyvédként kérdezed? Akkor erre ne hivatkozz, ez egyértelműen a fél mulasztása. (Tudod: nemo auditur suam turpitudinem...)

A 45 napos törvényi határidő (plusz a rendszeres rendszer-leállások) mellett egyébként is nehezen tudok elképzelni elfogadható igazolást.

Bianconero10 # 2019.05.27. 11:04

Kovács_Béla_Sándor!

Sajnos történt, ami történt. A kérdés azért továbbra is adott: az ellntmondásban mindenképpen ki kell fejtenem a mulasztás okát?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.27. 14:28

Persze, hiszen igazolási kérelmet kell előterjesztened, azt pedig indokolni kell.

Sherlock # 2019.05.27. 17:27

Nem kell igazolási kérelmet előterjeszteni, csak ellentmondani.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.27. 18:28

Ha elmulasztottad az ellentmondás határidejét?

Sherlock # 2019.05.27. 19:34

Nem azt írja, hogy a 15 napot mulasztotta. A meghagyást pedig vagy egy hónappal később kapja meg, mint hogy lepörög a 45 nap, ennyit azért egy ügyfél sem számol el, hogy ne csináljon semmit a 45 + 30 + 15 napon belül. Ill ha mégis, akkor teljesen megérdemli a marasztalást.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.27. 21:54

Az más. Bocsánat.

Ha az a kérdés, kell-e indokolni a bírósági meghagyással szembeni ellentmondásban, hogy miért mulasztotta el a fél az érdemi ellenkérelem benyújtását, akkor a válasz nem.

Bianconero10 # 2019.05.28. 08:09

Tisztelt Uraim!

Köszönöm az eddigi válaszokat. Pontosítok: "csak" a 45 napos határidőből csúsztam ki, az ellentmondásra való 15 napban még benne vagyok.

Igazából egy kérdés maradt: a formanyomtatványon sajna felugrik egy "Indokolás" fül, ami a következő kérdést veti fel bennem:

Itt tulajdonképpen magát az ellenkérelmet várja tőlem? Vagy egy minimális magyarázatot arra, hogy miért csúsztunk ki a 45 napból?

Sherlock # 2019.05.28. 10:09

Csatold mellékletként, az legalább nem néz ki olyan szarul.

De ezért amúgy kérsz pénzt az ügyféltől?
Az indokolásba (ha nem mellékletként csatolod) egyszerűen annyit kell írni, hogy ellentmondással élsz a bírósági meghagyással szemben, stb. És ellenkérelmet vagy beszámítást tartalmazó iratot is elő kell terjesztened, az tán ne maradjon le.

gerbera317 # 2019.05.28. 12:18

Miért ne kérjen pénzt? Nem ő cseszte el, hanem a megbízója. Tűzoltásért eredménytől függetlenül jár a díjazás.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.28. 16:02

Nem lehet, hogy nem azt kell indokolni, hogy miért nem nyújtott be ellenkérelmet, hanem magát az ellentmondást? :)
Vagyis tulajdonképpen nem is az ellentmondást kell indokolni, hanem az ellentmondással benyújtandó ellenkérelmet.

Cogito # 2019.06.05. 08:50

Tisztelt Szakértők!

Adott egy kft alperes, aki ellen munkaügyi pert indított a munkavállaló. A keersetlevelet megkapta elektronikusan, amelyre határidőben bement az ellentmondás 5.számú végzés. Arra viszont egy birósági meghagyást kapott, hogy a bíróság által kiküldött 5.sz. végzést nem kereste és a 7.számú végzésében megállapította a mulasztást. Most akkor a bírság először postán küldi a végzést a cégnek? De ha igen, utánamiért küldte meg elektronikusan? mit lehet tenni? köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.05. 10:57

Pardon?

Ha esetleg az a kérdés, akkor a jogi személy féllel - feltéve, hogy van cégkapuja - a bíróság elektronikusan tartja a kapcsolatot.

Cogito # 2019.06.05. 11:06

Bocsánat, szóval igen, hogy a kft alperesnek cégkapun kell megküldeni a keresetet vagy postán ( van cégkapuja). köszönöm

platform77 # 2022.04.23. 12:07

Üdvözlök mindenkit!
Gyermektartás megszüntetése miatt nyújtottam be keresetlevelet a helyi Járás Bírósághoz, már 5 hónapja. Az alperes, a neki biztosított 45 nap alatt írásbeli ellenkérelmet nem terjesztett elő, ezért Bírósági meghagyás lett kibocsájtva. Ez a végzés hozzám már 2 hónapja megérkezett, azóta teljes csend van. Kérdésem lenne, honnan tudom meg, benyújtottak-e ellentmondást, vagy közben jogerős lett a meghagyás? Eddig nem érkezett semmi a Bíróságtól. Köszönöm!

groszfater@gmail.com # 2022.04.23. 14:21

Ügyfél-fogadási időben bemész a bíróságra és belenézel az iratokba, és ha kell kérsz másolatot,