Titoktartási kötelezettség, kártérítés


Bogie # 2006.03.20. 18:49

Sziasztok!

1.) Terheli-e titoktartási kötelezettség a feleket, ha ezt külön a megbízási szerződésben nem kötik ki?

2.) Ki köthető-e a megbízási szerződésben, hogy ha a felek közül bármelyik a titoktartási kötelezettségét megszegi, akkor a másik félnek kártérítés fizet pl. a kár erejéig, de max a megbízási díj x%-ig? Vagy ez a kártérítési felelősség korlátozásának minősül és semmis?

3.) Kinek kell bizonyítani, akit megvádolnak a titoktartás megszegésével vagy annak, aki vádol?

A válaszokat előre is köszönöm!

B.

ObudaFan # 2006.03.20. 19:36
  1. Az attól függ, milyen megbízási szerződésben, mert van ahol jogszabály írja azt elő (pl. ügyvédi tevékenység). Ha nincs ilyen jogszabályi kötelezettség, akkor nem.
  2. Minimumot lehet kikötni, ez kötbérnek minősül. Maximumot csak legfeljebb enyhe gondatlanság esetére.
  3. Aki azt állítja, hogy megszegte a másik.
Bogie # 2006.03.20. 20:11

Köszi ObudaFan!

Még egy kérdés, mi a helyzet az elévüléssel. Ha a titoktartási kötelezettséget mondjuk fél évre kikötik, akkor az adott időszakon belül történt esetek a mérvadóak gondolom.

Mennyi ideig lehet érvényesíteni a tudomást szerzéstől, illetve a titoktartási kötelezettség ideje után?

Köszi!

B.

ObudaFan # 2006.03.20. 20:59

Az 5 éves elévülési időn belül.

zsuzsi79 # 2007.02.14. 10:09

Sziasztok!
A munkavállaló titoktartási kötelezettsége a munkaviszony megszűnése után is fennáll ingyenesen? Eltérő szakirodalmi véleményeket olvastam, az Mt-ből azt olvasom ki inkább, hogy a 3§ (6) bek. versenytilalmi megállapodásra vonatkozik, és az visszterhes, de a 103.§(3) bek. titoktartási kötelezettségre. Az Mt. nem írja hogy meddig áll fenn a titoktartási kötelezettség, de véleményem szerint a munkaviszony fennállása után is, és ingyenesen. Jól gondolom?

Dr.Attika # 2007.02.14. 10:48

Csak akkor áll fent, ha a munkaadó ezért külön ellenértéket fizetett.

Kála # 2007.02.14. 10:52

Attika, már csak az kellene...
A versenytilalmi megállapodás az mi ellenértékhez kötött ez nem keverendő a titoktartási kötelezettséggel, szóval ha üzleti titkot sért, a gatyáját is leperelem. Ld. Tptv.

zsuzsi79 # 2007.02.14. 12:50

Én is egyetértek Kála veled. A versenytilalmira vonatkozik csak az ellenérték fizetése(3.§(6) bek.), a titoktartása(103.§) nem.

Dr.Attika # 2007.02.14. 12:57

Vagy nem, de ezen gondolom majd elvitatkoztok.

Kála # 2007.02.14. 13:22

Attika, már miért vitatkoznánk ha egyszer egyetértünk?
Nagyon sokan összetévesztik a két jogintézményt, de már csak azért sem keverendő a kettő, mivel az Mt. külön szól róluk és eltérő feltételket rögzít velük kapcsolatban (így az is eltér, hogy a két kötelezettség alapján mit lehet elvárni a munkavállalótól).

Dr.Attika # 2007.02.14. 13:27

Kedves Kála!
Idéznél jogszabályi helyet is!

Kála # 2007.02.14. 13:49

Csak mert ilyen kedvesen kéred :-)
Szóval:
Versenytilalom: Mt. 3.§ (5) és (6)
Titoktartás: Mt. 103.§ (3) és Ptk.81.§, valamint Tpvt. 4.§

sanyi5 # 2007.02.27. 08:29

Sziasztok! Kártérítésről lenne szó. Vettem egy lakást, de már vagy nyolc hónapja folyik az albetétesítés, a mi bankunk meg csak akkor fizet. A bankszerződés is már megvan hat hónapja, de közben eltörölték a törlesztő után az adóvisszaigénylést. Az eladó azt akarja, hogy a kár fejében vegyek olcsóbban egy garázst, mehetek e perre, mennyi az esély, hogy megnyerem?

sanyi5 # 2007.02.27. 09:49

bOCS, nem ehhez a témához akartam szólni, de már rájöttem, hogy kell kezelni a rendszert

periell # 2007.03.01. 22:21

Ételszállító cégnél dolgozom, elmehetek-e a konkurenciához?
Persze van titoktartási nyilatkozatom, és ki is használnám a megismert címeket, de ezzel veszélyeztetném a cég jogos gazdasági érdekeit.
Ugyanezeket a par.-okat idézi..
Versenytilalom: Mt. 3.§ (5) és (6)
Titoktartás: Mt. 103.§ (3) és Ptk.81.§, valamint Tpvt. 4.§
Nem tudom a tudomásomra jutott címek minek számítanak?

Kála # 2007.03.02. 06:31

Ha csak titoktartási nyilatkozatod van, az nem akadálya, hogy a munkaviszonyod megszűnése után elmenj dolgozni a konkurenciához DE természetesen nem használhatod fel az előző munkáltatód címlistáját.
Ha mégis megtennéd számíthatsz arra, hogy kártérítést követelhetnek tőled - azt meg nem lesz nehéz bizonyítani, hogy a munkahely váltásod és a címek konkurencia általni megismerése között van összefüggés.

periell # 2007.03.02. 08:32

Ergo elmehetek de csak szakácsnak:-(
De nyílván nem adnék át egy listát a címekkel, hanem felkeresném a régi ügyfeleket, hogy nincs-e kedvük váltani (tudom, hogy sokan boldogan váltanának)?

Kála # 2007.03.02. 08:35

És szerinted mi a különbség?

periell # 2007.03.02. 08:48

Dehát akkor mit tehetek? Nagyon fontos lenne az állás, és a konkurencia tárt karokkal fogadna. Azokért a címekért én dolgoztam meg, nekem kellett mindenhova becsöngetnem. Magyarul nem mehetek a konkurenciához, csak olyan módon kicsavarva, hogy ezért még ellenérték sem jár.

periell # 2007.03.05. 07:47

Az jutott eszembe, hogy az megoldás lenne, ha aláíratok egy nyilatkozatot, azokkal a kedves ügyfelekkel, akik felveszik velem a kapcsolatot, miszerint Õk vették fel velem a kapcsolatot, nem én kerestem meg őket ?

Hill # 2009.08.26. 19:36

Tiszteletem!

Szeretnék érdeklődni, hogy a titoktartási kötelezettség akkor is él-e ha bűncselekmény valósult meg a vállalatnál?
Különösen nagy értékű sikkasztás valósult meg a vállalaton belül, de a vezetés nem tett feljelentést.
A károsultra nem vonatkozik bejelentési kötelezettség?
(Magánindítvány kizárva.)
A dolgozók tehetnek-e feljelentést, esetleg nyilvánosságra hozhatják-e a bűncselekményt,
vagy ezt csak a sértett fél teheti meg?
A dolgozókat közvetlen hátrány éri emiatt, elbocsájtások, prémium megvonása, stb., tehát valamilyen szinten a dolgozók is érintettek.

Kilo # 2009.10.02. 18:00

Hill: Tudomásom szerint akinek bűncselekményről van tudomása, köteles azt bejelenteni.

Blasios # 2018.06.27. 16:35

Kedves Fórumozók!

Csatlakoznék Hill kérdéséhez.
Anno a cégnél, ahol dolgoztam, egy családi vállalkozás volt. A feleségem szülei voltak az ügyvezetők. Sajnos a spórolásnak esett áldozatul a törvényes működés, melynek során sokszor kellett "kreatívnak" lennem. Nem az olyan válaszokat szeretném hallani, hogy akkor miért nem jelentettem, vagy miért nem mentem el onnan. Ez egy nehéz és bonyolult helyzet, hisz érintett benne a feleségem is. És amíg azt hiszed, hogy élvezed a feleséged támogatását tűrsz és hajtod a mókuskereket, hisz a családot el kell tartani... Az is igaz, hogy végül nem állt ki mellettem és az évek alatt felgyülemlett iszonyatos stressztől (ha meghallottam az irodában egy rendőrautó szirénáját, összerezzentem és kivert a veríték...) 5 rosszullétem volt, amiből 2 súlyosnak mondható. Persze a kilépéskor velem is alá íratták a titoktartási. De jól tudom, hogy ez azon információkra, adatokra vonatkozik csupán, amikkel a cégnél a cég törvényes működésével kapcsolatban találkoztam? Tehát, ami nem a törvényes működésből fakadó információ (okirat hamisítás, szerzői jogokkal való visszaélés, hamisított dokumentumokkal elért jogosulatlan gazdasági előny elérése) arról beszámolhatok ügyvédnek, rendőrségnek, bíróságnak? A PTK- ban valahol le van írva, hogy a titoktartás csak a cég törvényes működésből eredő információkra vonatkozik? Tisztában vagyok vele, hogy fel kellett volna állni és elmenni. De nem volt hátterem és támogatásom a lépéshez. Álmomban sem gondoltam volna, hogy a feleségem hátat fordít nekem és nem áll ki mellettem. Meg sem fordult a fejemben, hogy épp a feleségemmel kellene bizalmatlannak lennem. Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2018.06.27. 19:34

Általános bejelentési - feljelentési kötelezettség nincs.
Neked nem kell tenned semmit, ha nem akarsz.

Ha valahol megbukik a cég, és hatóságnak kell tanúvallomást tenned (nyomozóhatóság, ügyészség, bíróság), akkor természetesen az igazad kell mondanod a titoktartási ellenére is.

pushup # 2018.12.06. 16:22

Tisztelt hozzáértők!

Munkáltatóm titoktartási nyilatkozatot szeretne velem aláíratni, amely - szerintem - több sebből vérzik.

A titoktartás megszegése és az ezzel kár okozása esetén vállalnom kéne 10M Ft kötbér (vagy több, ha nagyobb a kár) megfizetését. (fizetésen magyjából az aktuális átlag)

Van olyan, hogy alkalmazott-munkáltató viszonylatban (feltételezve a súlyos gondatlanságot, vagy szándékosságot) lehet szabályos, hatályos ilyen nyilatkozatot tenni alsó értékhatár, vagy a valódi kár mértékétől függetlenül?