Lopott mobiltelefont vettem....


kovacsz # 2010.08.09. 11:09

Rendőrök sem jelenhetnek meg nála jogszerűen
Ezt azért ugye nem mondod komolyan?

Ami igaz, nem a vevőnek kell a készüléket visszaszolgáltatnia annak eredeti tulajdonosánbak, de a rendőrség teljesen jogszerűen foglalhatják el a vevőtől. Majd az eljárás során nyilatkoznia kell mind a vevőnek, mind pedig a boltosnak azzal kacsolatosan, hogy ki, kitől, hogyan vásárolta, mi módon keült abirtokába.

Dr.Attika # 2010.08.09. 11:02

primre!
Olvassa már vissza legyenszíves az eddigi hozzászólásikat! Nem kellett visszadania az ismerősének a mobilt, mert nyilt árusítási üzletben vásárolta és tulajdonjogot szerzett. Még pénzfizetési kötelezettség sem teheli a meglopott tulajdonos felé. Rendőrök sem jelenhetnek meg nála jogszerűen.

pimre # 2010.08.09. 10:10

Hasonló cipőben de más feltételekkel járt ismerősöm, aki viszont üzletben! vett egy éve egy jobb fajta telefonkészüléket. A napokban megkereste a rendőrség, mert valahogy beazonosították, hogy a készülék lopott. Vissza kell adnia az eredeti tulajdonosnak. Eddig rendben is van.

A kérdésem, hogy az üzletnek van-e ilyen esetben kártérítési felelőssége. Sajnos nem ismerem ezt a jogterületet, így nem tudom, hol keressem a választ a kérdésre, inkább csak sejtem, hogy az üzletnek kell, hogy legyen valamilyen felelőssége ilyen esetben.

Ha valaki segítene, azt megköszönném. És kérek jogszabályi hivatkozást. A konkrét szöveget majd meg tudom nézni.

Dr.Attika # 2010.08.07. 16:41

Ön nem tette fel, de egy polgári perben a bíróság bizonyosan felteszi.
Bocs, hogy segíteni akartam.

whitewolf # 2010.08.07. 16:34

Köszönöm Dr.Attika. Akkor még jó, hogy nem maga az ügyvédem. :) Nem tettem fel olyan kérdést, ami arra vonatkozott volna, hogy én miért nem voltam körültekintő.
De mindegy is.... ezt itt úgysem lehet sem megoldani sem megválaszolni.

Dr.Attika # 2010.08.07. 13:11

Követelheti, de követelése nem lesz eredményes a bíróság előtt.

Nézze! Ahhoz, hogy kifejtsük, hogy Ön miért volt az adásvétel kapcsán nem körültekintő és ennek mi a polgári jogi vonzata több oldalt kellene megtölteni törvény idézésével, ehhez kapcsolódó magyarázatokkal és felsőbb bírósági határozatokkal. Nem biztos, hogy megértené.

A jog elsősorban ilyen mobilos advét esetében a nyilt árusítású üzletben történő adásvételt kedvezmányezi.
Jogilag és a gondos családapa cselekménye követelménye szerint ön nem járt el kellő odafigyeléssel.

kovacsz # 2010.08.07. 13:02

Semmi nem tiltja, hogy saját magad utánajárj ezeknek a kérdéseknek, ill megpróbáld felvenni velük a kapcsolatot. A számlaszám tulajdonos barátnő, élettárs, feleség, egyéb rokon is lehetet, de nem vele kötöttél üzletet.

whitewolf # 2010.08.07. 10:00

Köszönöm a segítséget. Az email címére írtam, de válaszban nem reménykedek. A telefonszámon nem sikerült elérnem, vajon miért? tel:003672224466
Annak a hölgynek a nyomán nem érdemes elindulni, akinek utaltam a bankszámlájára? Neki tudom a nevét. Tőle nem követelhetem vissza a pénzt?

kovacsz # 2010.08.05. 11:49

Hm?

Dr.Attika # 2010.08.05. 11:47

Majd rohan a lopós kártalanínani. Hm?

kovacsz # 2010.08.05. 11:40

Először azért az általad ismert telefonszámokon, e-mail címeken célszerű lenne felvenni a kapcsolatot az illető eladóval, hajlandó-e a kartlanaításodra, egyben esetleg hátha több adatot megtusz róla. majd ha ezel nem járnak ereménnyel bírósági perben kérni, hogy az illető téged kártalanítson.
Fizetési meghagyást mivel az illető címét nem tudodod nem tudsz indítani.

whitewolf # 2010.08.05. 09:45

Köszönöm a választ. Akkor ha így lesz ahogy valószínűsíted, akkor én időnként érdeklődjek a rendőrségen, hogy az eladó valódi személye ismert e?....és ha ismert lesz akkor a fizetési meghagyást kérhetem személyesen is, vagy ügyvéden keresztül kell intézni?

kovacsz # 2010.08.05. 07:32

Csak a bíróság kérheti ki ezeket az adatokat, de valószínáleg más személy volt az aki lopott (talán ellene nyomoznak) és megint más személy volt az aki eladta a lopott telefont, így neked nem a lopóval, hanem, az eladóval szemben van követelésed.
Azt hoigy a rendőrség mikor és milyen formában jut el a te eladódig még nem lehet tudni, de valószínűleg Ő is meg lesz keresve, így lehetséges, hogy majd az Ő adatai is elérhető lesz a rendőrségi eljárásban.

whitewolf # 2010.08.05. 07:26

Bár az első hozzászólásban azt írtam "postán megkaptam a mobilt" ez valójában GLS volt. Kapcsolat csak emailen keresztül volt amit ki is nyomtattam és a rendőrségre bevittem. A jegyzőkönyvbe az alapján került be például a barátnő számlaszáma, amire utaltam. De mivel a rendőrségnek van egy gyanúsítottja, aki lopott és utána értékesített, az ő adatait én elkérhetem? Mondjuk a fizetési meghagyás elindítása miatt?

whitewolf # 2010.08.05. 07:16

A csomag GLS csomagküldővel jött. A feladó az általam ismert név volt. A címére nem is figyeltem, hogy honnan küldte, de valszeg az is hamis volt.

whitewolf # 2010.08.05. 07:11

Bonyolódik ez még....ez nekem is furcsa, mivel a rendőrségen azt mondták, hogy a gyanúsítottnak teljesen más neve van, mint akivel én üzletet kötöttem. Azt itt nem említettem, hogy a bankszámlaszám amire utaltam az (állítása szerint)a barátnője számlája. Mivel egy hölgy számlájára utaltam. Tehát a vidéki kapitányság által átküldött iratban más név szerepel, mint fentebb írtam. Akkor vagy álnevet használt, vagy volt egy vagy több társa a tolvajnak. Az aukciós portál részemre az eladó telefonszámát, emailcímét, és a nevét küldi el vásárlás után.

kovacsz # 2010.08.05. 07:04

Nem. Pl. a Vetera, a TeszVesz az eredményes licit után kiadja az eladó teljes nevét, telefonszámát, e-mail címét.
A kérdező azt állítja, hogy átutalt, node állnévre nem tud utalni, így min. volt köztük valamiféle kapcsolat.
A csomagot levélben kapta meg, ki volt a feladója?
Sok itt a kérdés.....

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.05. 06:57

Úgy érti, csak nickje van az eladónak a Vaterán, vagy valamelyik hasonló helyen.
Ha azért kérdezted, ez semmiképpen nem minősül kereskedelmi forgalomban történt szerzésnek. Ezek az oldalak lényegében csak hirdetési felületek, nem kereskedők.

kovacsz # 2010.08.05. 06:51

Álnévre utaltál? Ejnye már. Ne bonyolítsd.

kovacsz # 2010.08.05. 06:48

egy internetes aukciós portálon történt
Melyik az a portál?

whitewolf # 2010.08.04. 20:19

Ahogy olvastam a fizetési meghagyásról, az ellen ellentmondással élhet, és akkor átalakul polgári peres eljárássá. De van még van egy bökkenő: az illető álnevét tudom csak. Ha a rendőrségtől elkérem a gyanúsított valós adatait akkor kiadják nekem?

ObudaFan # 2010.08.03. 15:24

Megpróbálhatod a büntetőeljárásban is bejelenteni polgári jogi igényként, de lopás esetén elvileg nem vagy sértett, így sok esélyt nem látok, hogy ott érvényesíteni tudd, akkor pedig marad a fizetési meghagyás. Vagy esetleg felhívhatod a tolvaj figyelmét, hogy enyhítő körülmény lenne, ha önként kártalanítana.

whitewolf # 2010.08.03. 14:05

Köszönöm a választ. Az összeg követelése az polgári peres utat jelent? Érdemes belevágni, vagy elkönyveljem tanulópénznek? Olvasgatva a fórumot, úgy látom nem nagyon van esély az ilyen jellegű ügyeknél a kár megtérülésére.

Üdv.

végrehajtó1 # 2010.08.03. 13:21

meg győztetek:)

lewho # 2010.08.03. 13:16

Végrehajtó akkor lenne igazad, ha kereskedelmi forgalomban vette volna whitewolf. Úgy a lopott dolgon is lehet tulajdont szerezni.