a nem saját kezű aláírás okirat hamisítás?


kiax # 2004.09.12. 07:13

Egy hatósághoz benyújtott adatszolgáltató nyilatkozatot nem az azon aláíróként feltüntetett személy írta alá, hanem helyette, de az ő nevét odaírva más.
A nyilatkozat tartalma, az abban szereplő tény megfelel a valóságnak és a nyilatkozat miatt senkit semmilyen hátrány nem ért.
Megvalósult e az okirat hamisítás vagy más bűncselekmény, illetve szabálysértés ebben az esetben vagy nem?

Nick Name # 2004.09.12. 07:32

Attól függ, hogy milyen okiratról van szó, de nagy valószínűséggel igen, mégpedig a magánokirat-hamisítás vétsége. Ha jól veszem ki, itt n még meghatalmazás sem volt, de meghatalmazás egyébként is csak arra szólhat, hogy X aláírhatja a saját nevét Y helyett, nem pedig ara, hogy X odaírhatja Y nevét Y helyett.


Nick Name

kiax # 2004.09.12. 08:25

Az okirat egy tényről szóló nyilatkozat (milyen szakokon folyik oktatás a szervezetnél?), mely egy hatósági engedély kiadásához volt szükséges. A felhatalmazás az aláírásra telefonon történt, mert az illető nem tudott személyesen ott lenni. Az pedig, hogy a felhatalmazó nevét írta, nem a sajátját, mondjuk tévedés volt, nem hamisítási szándék.

Nick Name # 2004.09.12. 11:24

jogilag akkor lehetne tévedésnek tekinteni, ha az aláíró abban volt tévedésben, hogy mi a saját neve...:))

Ez bizony magánokirat-hamisítás, más kérdés, hogy a társadalmora veszélyessége olyan csekély, hogy egy megrovásnál szinte bizonyosan nem érhet többet.


Nick Name

kiax # 2004.09.12. 16:56

A Pp. kommentár a 196.§-hoz 3. pontja ismeri a „névaláíró” fogalmát. Az itt említett BH1992.458. utolsó két mondatat: „... Az aláírásnak ugyanis nem kell feltétlenül attól származnia, akinek a nevét tartalmazza, mert megbízása folytán a nevét más is aláírhatja. Ez esetben pedig az okirat általa aláírtnak tekintendő. (P. törv. III. 21 393/1991/2. sz.)
Mi az álláspontod ennek fényében?

Nick Name # 2004.09.12. 17:05

A polgári joghoz nem értek, de büntetőjogi szempontból az álláspontom nem változott. Viszont ha az érintettnek nem fáj a más általi aláírás, akkor ki vitatja?


Nick Name

kiax # 2004.09.12. 17:22

Fájni nem fáj, csak miután megromlott a viszony közte és a nevében aláíró közt (más miatt), ezt használja fel arra, hogy bosszúból az eset után 2 évvel feljelentést tegyen az aláíró ellen.

Nick Name # 2004.09.12. 17:27

Hűha! Akkor azt is letagadja, hogy ő adott megbízást az aláírásra?


Nick Name

kiax # 2004.09.12. 18:47

Minden bizonnyal.
És, ha az okiratot X írta alá, de nem használta fel, hanem az íróasztalán hagyta, melyet y (aki nem tudta, hogy az aláírás nem sk.) benyújtott a hatósághoz, akkor ki követett el vétséget?
Az nem számít, hogy az okirat nem egy jog vagy kötelezettség létezésének, megváltoztatásának vagy megszűnésének bizonyítására szolgált, hanem tulajdonképpen egy hatósági engedély iránti kérelem kiegészítése, a kérelemben foglaltak pontosítása azzal, hogy milyen konkrét szakon kívánnak oktatást folytatni, melyhez az engedélyt kérik?

Nick Name # 2004.09.13. 03:32

Amit az első bekezdésben írtál, az jó védekezésnek tűnik, azzal a kiegészítéssel, hogy X-nek nem is állt szándékában az okiratot felhasználni.

Tartok tőle, hogy ha az okiratot egy jog létrejöttéhez szükséges kérelem mellékletének csatolták, akkor ez bizony kimeríti a törvényi tényállásban írt kritériumokat.


Nick Name

kiax # 2004.09.13. 08:14

Kösz Nick!
És abban az esetben is okirathamisítás, ha a dokumentumnak az aláíró nevében való aláírására az érintett felhatalmazást adott, ezt az illető vállalja, a nem sk. aláírást a sajátjának ismeri el? (A feljelentő olyan dokumentumra is hivatkozik, mint hamisra, melyhez semmi köze, azt nem a nevében, hanem másik személy nevében írt alá egy harmadik.)

Nick Name # 2004.09.14. 11:25

Kedves kiax,

eről írtam korábban: ez is okirat-hamisítás, csak a tárgyi súlya jelentéktelen.


Nick Name

kiax # 2004.09.14. 13:49

Köszi!
Üdv, kiax

ludvigvanmozart # 2004.09.14. 14:24

Jaj fiúk, hát nem olyan könnyű ám azt az okirathamisítást elkövetni!
Történt egyszer, hogy a bírósági elnök asszony aki a magánéletében az akkori balassagyarmati rendőrkapitány hitvese volt, hirtelen felindulásában fogott egy papírlapot, kézírással írva az egész oldalt, közölte a PKKB-val, hogy ő mármint az egykori férje nem tartozik egy bizonyos összeggel, és ugyanazon melegében még a volt férje nevét is odaírta aláírás gyanánt. Mégegyszer: az egész beadványt az én nevemben írta. Természetesen nem volt kifizetve a pénz, be is hajtották, ugyancsak természetesen rajtam.
De nem is ez a gond. A BÍRÓSÁGI ELNÖKASSZONY VÁDLOTTAT a szigoráról közismert PKKB ELSÕ FOKON MEGRÓTTA, MERT ÚGY LÁTTA, HOGy elkövette a magánokirathamisítás vétségét. Én ugyan jeleztem a tárgyaláson, hogy itt fennforogni látszik a hamis tanúzás bűntette polgári eljárásban, de ezt nem akceptálták.
Jött aztán a másodfok, a még szigorúbb Főv. B.,
és tessék csodát látni: az elnök asszony vádlottat felmentették.
Hát ilyenek is akadnak a magyar igazságszolgáltatás közelmúltjában.

Csontoszs # 2004.09.14. 15:56

Azért remélem, hogy nagyon elfogult vagy. Nem hiszem el, hogy egy ilyen ügyben a Főváros ekkorát hibázna. Azért ez nem egy Tocsik per volumen...


Csontos Zsolt

Nick Name # 2004.09.14. 17:01

Oszt milyen indokolással mentették fel a hölgyet?


Nick Name

ludvigvanmozart # 2004.09.14. 17:46

Azt sajnos nem tudom, mert az ítéletet nem láttam.
Mindenesetre ezt annakidején az elnöki pályázat hajrájában közölte bírótársaival az akkor még elnök asszony.
Aztán valahogy nem ő lett az elnök. "MUNKÁJÁT" azonban így is elismerték, azóta a megyén ítélkezik.

ludvigvanmozart # 2004.09.14. 18:25

Zsolt, én nem szoktam kamuzni, szívesen megnézném én is a másodfokú döntést, de nem hiszem, hogy nekem megmutatnák.

Nick Name # 2004.09.15. 03:31

Meg KELL mutatniuk, az ügyben sértett vagy.


Nick Name

ludvigvanmozart # 2004.09.17. 16:09

hát meg kéne mutatni, de én ezért már ugyan nem megyek Pestre.
De annyira már nem is érdekel.Tulajdonképp azt is megbántam, hogy feljelentettem az egykori elnök asszonyt.

ludvigvanmozart # 2004.09.18. 12:19

NIck ebben az ügyben azt hiszem nem az az érdekes, hogy mivel mentették fel az egykori elnök asszonyt hanem az, hogy egyáltalán fel lehetett menteni.
De most már tényleg mindegy.