Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Dati61 # 2015.02.03. 19:42

Tisztelt Szakértő!
A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Működő Bt. esetén, amennyiben a Bt-nek NAV (anno APEH) tartozása volt/van, jogszerű volt-e - bármiféle megelőző egyeztetés nélkül, de akár egyeztetéssel is - azt a beltag tulajdonában lévő házra a földhivatalnál bejegyeztetni, holott az ingatlan semmilyen módon nem tartozik a Bt. vagyonához, csupán székhelyként van bejegyezve? Tisztában vagyok azzal, hogy a beltag teljes vagyonával felel a Bt. tartozásáért, de úgy tudom, ez csak akkor tehető meg, amikor a Bt. már felszámolásra került, és a tartozás pontos összegéről - a magánszemély felé - egy határozat születik, fellebbezési joggal. Két idevonatkozó mondatot is találtam egy - az ado.hu oldalán megjelent - cikkben. 1. "A tartozás mögöttes felelős(ök) terhére történő megállapítása határozathozatal útján történik". 2. "A tartozásokért felelős tag az 5 éves elévülési időn belül nem tud kibújni a fizetési kötelezettség alól, az adósságot a társaság helyett köteles kifizetni magánvagyonából." A második kérdésem tehát arra vonatkozik, hogy mikortól számítható és milyen feltételek esetén teljesül az elévülési idő. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.03. 15:41

Akkor Vht. 41. § szerinti eljárás, aztán, ha kell, per.

AntWon32 # 2015.02.03. 14:13

A MOKK- tól Fizetési meghagyást kaptam 2011.09.22.én.

ObudaFan # 2015.02.03. 13:27

De ha a MOKK-tól jön fizetési meghagyás, akkor már fontos, hogy 15 napon belül az eljáró közjegyzőnek ajánlott levélben, három példányban, két tanúval ellátva küldj ellentmondást.

AntWon32 # 2015.02.03. 11:56

Igen, csak felszólítás 2013.12.07. jött, ez az utolsó értesítés. Felhívtam őket és azt mondták, hogy önálló bírósági végrehajtóhoz került az ügy, és jelenleg fel van függesztve.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.03. 11:51

Csak felszólítás? Akkor írj nekik egy válaszlevelet, hogy szerinted elévült.

AntWon32 # 2015.02.03. 07:10

Tisztelt Ügyvéd úr!
Érdeklődnék, hogy van- e olyan jogi kifejezés, hogy "Elévülési kifogás előterjesztése"? És ha igen, akkor milyen formában lehet élni vele? Mi a módja egyáltalán ennek a dolognak és hova kell beadni. Van egy több, mint 5 éves telefonszámla tartozásom és 1 év 3 hónapja jött róla legutóbb felszólítás.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv.: A.

Bank_vs._Örökös # 2014.12.27. 22:15

Tisztelt ügyvéd Úr!
Apósom 2008. júniusában meghalt. Megörököltünk utána egy kisebb személyi kölcsönt.
A hagyatéki végzés 2009. márciusában lett jogerős. A banknak megadtuk az örökösök adatait és kértük a hitelintézetet, hogy tekintsen el az összeg visszafizetésétől, mivel életbiztosítást kötött az após a hitel felvételével egy időben. Sajnos a felvételkor az ügyintéző hölgy valahol nem jelelölte be, hogy a biztosítás a hitelhez van, bár a futamidő és a fedezeti összeg megegyezett.
A bankkal és a biztosítóval volt pár levélváltásunk még 2009-ben az egyet nem értésünk miatt, de a második levelek után "elfelejtettek" minket egészen a múlt hétig.
2014.december végén újra eszükbe jutottunk több, mint 5év után és szeretnék, ha visszafizetnénk a 2008-ban felvett és 2009.03 hóban megörökölt hitelt.
A kérdésem az lenne:
Elévül-e követelésük,vagy mindenképp behajthatják rajtunk?
Várom válaszát.
Üdvözlettel: egy jogi segítségre szoruló.

novelle # 2014.12.19. 09:53

Tisztelt Kovács Úr!

Azért azt már tőlem (fizetésre kötelezettől) se várja már el senki, hogy életem végéig őrizgessek minden befizetési bizonylatot, csak azért, hogy valami őrült ki ne találja, hogy tizenegypár évvel ezelőtt nem fizettem ki neki valamit.
Azt értem, hogy követelheti. Én is követelhetem az ingyen kiflit a boltban, csak legfeljebb jogtalanul. Ha a törvény 5 éves elévülést ír elő, akkor tovább minek őrizgessek bizonylatokat? Márpedig ha már nincsenek meg, akkor nem tudom én magam sem bizonyítani, hogy megtörtént a befizetés. Innentől kezdve nem érezném tisztességesnek, hogy követeljenek rajtam pénzt.
Ha a másik oldalt nézem, és belegondolok az ő helyzetébe? Akkor sem hiszem el, hogy el kellene telnie 5 évnek ahhoz, hogy el kezdjen hiányozni a pénz. Ha addig nem kellett, ne keljen most sem!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.19. 05:55

Jól gondolom azt, hogy jogosan nem követelhet rajtam pénzt,
Ez egy közkeletű tévedés.
Követelheti - de az állam nem nyújt segít neki a követelés érvényesítésében. Az elévült követelés nem szűnt meg - csak az állami hatalom eszközei már nem vehetők igényben az érvényesítéséhez.

novelle # 2014.12.18. 20:27

A pontosság kedvéért:
A kérdésemben mindenütt fizetési határidőt említek, miközben a valóságnak az felel meg, hogy a kiállított számlán az szerepel, hogy az esedékesség: 2009. 07. xx. napja.

novelle # 2014.12.18. 20:18

Tisztelt Fórumozók!

Egy céggel kötöttem szerződést 2009. közepén. A fizetési határidő szintén 2009. 07. hónapjában volt. A fizetési kötelezettségemnek időben eleget is tettem.
A minap kaptam tőlük (az első!) fizetési felszólítást, miszerint is a pénznek csak egy részét fizetem ki.
Akárhogy is számolom, a fizetési határidőt követően letelt az 5 év elévülési idő 2014. 07. hónapjában.
Jól gondolom azt, hogy jogosan nem követelhet rajtam pénzt, még akkor sem, ha nem fizettem volna ki (ismét jelzem, bizonyíthatóan ki is fizettem!!!)?

Előre is köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.10. 16:31

Elévült-e a tartozás?
Ha tényleg 2007-es, akkor el.

Massat # 2014.12.10. 15:23

Tisztelt ius latratus!
Én segítséget kértem, de Tőled csak kioktatást és helyesírási útmutatót kaptam. Szerencsére Angelicasol tudott érdemi választ is adni.
További szép napot!

Angelicasol # 2014.12.10. 13:25

Igaza van kedves kolléga, mert az ördög a részletekben lakozik, és amit egy ügyvéd félreérthet, azon igyekezni is fog, hogy félremagyarázza :)

ius latratus # 2014.12.10. 13:19

Massat

Kár kiakadni. Jelezte nekem. Így a helyes.

ius latratus # 2014.12.10. 13:17

Viszont kívánom! Csak arra vigyázz kedves, hogy ne sok ügyvédi iroda felé (sic!) tartozz, mert akkor bárkinek tartozhatsz, aki arra-felé (s itt a közlő szándéka a fontos, ezért az írasmód), tehát: az ügyvédi iroda felé van.
Vagy csak nagyjából tudod, hogy arrafelé van egy jogosult?
Ééérted?
:)

Angelicasol # 2014.12.10. 12:57

ius latratus pardon? :)
Hát hogy jár neki, ééérteed!
Neked is boldog karácsonyt ;)

ius latratus # 2014.12.10. 12:52

Angelica

"van felé"

Arrafelé?

Massat # 2014.12.10. 12:41

tisztelt Angelicasol!
Köszönöm megtisztelő válaszát! Ha jogos a követelés biztosan ki fogom fizetni.

Angelicasol # 2014.12.10. 12:25

Massat: Az ügyvédi iroda igazolja, hogy van felé egy kifizetetlen tartozása a cégednek, és, hogy az elévülési időn belül - azt megszakítván - a teljesítésre szabályos kézbesítés mellett fel is szólítottak. Amennyiben ez nem sikerül, akkor önhibájukból (és maradjunk annyiban, hogy náluk jobban az elévüléssel tisztában azért kevesen vannak...) elestek a tartozás kikényszeríthetőségétől. Így marad az, hogy önszántadból teljesítesz, ha akarsz (vissza követelni aztán nem lehet).

Madárcsicsergés77: minden hatóságnál, így az adóhatóságoknál is van olyan, hogy iratbetekintési jog, ahol meg lehet nézni az aktát, amiben a tértivevényeknek is benne kell lenni, azon pedig rajta van, hogy kinek/hova címeztek, ki vette át. Amennyiben arra nem jogosult személy volt az átvevő, úgy a kézbesítési vélelem támadható, amivel esetleg a késedelmi kamat mérsékelhető (persze amíg nem fizeted ki addig ez tovább ketyeg), másrészt az elévülés megszakadása cáfolható. (De azért nem ártana banki átutalási bizonylat, vagy csekkszelvény a befizetésről, ha az valóban megtörtént.) Egyébként az adójogi elévülés, annak a naptári évének utolsó napjától számított 5 év, amelyikben az adót adót megállapították.
Egyébként hogy kaphattál arról értesítést, hogy 2013-ban keletkezett adófizetési kötelezettséged van, ha az 2007-ben keletkezett?

Massat # 2014.12.10. 12:25

Tisztelt ius latratus!
Köszönöm a kioktatást! Ha én is ilyen hangnemben tettem volna fel a kérdésem még jogos is lehetne!
Gondolom, ha nem ügyvédi irodáról lenne szó más lenne a hozzáállás.
"Jelezte feléd? Áhh..."
Igen így írtam mert csak egy e-mait küldtek, hogy találtak egy 9 éves kifizetetlen számlát.
Igen, felvettem velük a kapcsolatot! Szeretném rendezni is, ha jogos! Kértem, hogy legalább küldjenek egy számla másolatot, akkor utána tudok nézni.
Azóta nem kaptam semmilyen jelzést.
Ha nem jogos, miért fizetném ki?

ius latratus # 2014.12.10. 11:59

Jelezte feléd? Áhh...
Az a lehetetlen dolog elképzelhető, hogy ne adj'Isten kifizesd?
Vagy felvedd a kapcsolatot az ügyvédi irodával, s tisztázd a dolgot?
Hülyén hangzik, mi?

Massat # 2014.12.10. 11:42

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Egy ügyvédi iroda a napokban jelezte felém, hogy van náluk egy 2005.februári kifizetetlen számlája a cégünknek. Az ügyvezető halála miatt, én 1 éve vettem át az irányítást. Erről a tartozásról nem tudtam és a levelezésben sem találtam semmilyen felszólítást. Ön szerint mi a teendőm?

Madárcsicsergés77 # 2014.12.09. 22:31

Érdeklődni szeretnék az alábbi ügyban:

Most kaptam egy felszólítást, hogy 2013-ban keletkezett gépjárműadót fizessem be. Jeleztem a hatóság felé, hogy 2007 óta nincs autó a nevemen.
Erre azt a választ kaptam, hogy 2007-ben nem fizettem be a gépjárműadót, azóta az összeg jelentősen megnőtt a kamat miatt. Állításuk szerint 4-szer kiértesítettek. Sajnos illetéktelen vette fel sorra a leveleimet ( erről postai igazolásom is van), így nem tudom, hogy a kiértesítés valóban megtörtént-e!
Én úgy emlékszem, hogy befizettem, de azóta 7 év telt el, nincs róla bizonylatom.

Elévült-e a tartozás?
Köszönöm a segítséget!