Bankszámlakivonat


drbjozsef # 2022.07.15. 16:27

garcia66,

Feltehetőleg rendelkezési jogod van a számlával kapcsolatban, nem meghatalmazásod.
Használhatod, de megszüntetni nem tudod. Te sehogy.
De tőled soha nem is fogják követelni azokat a költségeket, az kifejezetten a számlatulajdonost terheli.
Szard le. Legyen az ő baja.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.15. 16:18

Ha valóban teljes körű meghatalmazott vagy, akkor mindent megtehetsz, amit maga a meghatalmazó.

garcia66 # 2022.07.15. 15:48

Jó napot kívánok!

Nem találtam megfelelő topicot, ezért itt szeretném feltenni a kérdésem.
Közös bankszámlám van egy rokonommal aki a tulajdonos, én teljes körű meghatalmazott vagyok. Ő külföldre távozott, én nem használom a számlát, azonban havi több ezer forint költség van rajta, mert nem érkezik meg rá egy adott összeg.
Az rokonom nem jön mostanában haza és hajlandóságot se mutat a számla megszűntésére, én meg nem fizetek olyan után, amit nem használok. De nem szeretném azt sem, hogy sok adósság gyűljön össze rajta. Hogyan tudom megszüntetni a számlát nélküle? Mert a bank szerint csak a tulaj teheti ezt meg.
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2020.09.13. 15:44

Az gond, bár én abból hogy "nem tartottam meg", nem azt gondolnám, hogy fogalma sincs róla mi a bankszámlaszáma, csak azt, hogy már megszüntette a számlát.

De szerintem még úgy is beszerezhető. Na nem mezei polgárnak, de a bíróság kérését ritkán szokták visszautasítani a bankok...

Szomorú örökös # 2020.09.13. 15:42

drbjozsef

Egyszóval : nem biztos, hogy sikerül hozzájutnotok, de van rá esély.

Felhívnám erre a kérdező ezen mondatára a figyelmedet:

Sajnos a bankszámla számot (amihez volt hozzáférésem) sem tartottam meg.

Számlaszám nélkül szerintem eléggé nehéz lesz lekérni a számlakivonatot. De az esély persze megvan rá, hátha másként is be lehet azonosítani, hogy melyik megszűnt számláról is lehet szó.

drbjozsef # 2020.09.13. 15:35

Koriana,

Szerencsére nem úgy van, ahogy írta a válaszoló.

A törvény valóban 6 éves megőrzési kötelezettséget ír elő, de NEM kötelező ez után megsemmisíteni a kivonatokat.
(gy.k.: megőrzési idő minimum hat év - de a maximum nincs megadva).

Tavalyi évben, örökösödési perben, 27 évre visszamenőleg kértük ki a bírósággal a kivonatokat az OTP-től. Indítványra a bíró maga kérte ki őket, és meg is kaptuk.

Egyszóval : nem biztos, hogy sikerül hozzájutnotok, de van rá esély. Egy próbát megér. Indítványozni kell, hátha. Feltehetőleg bankja válogatja, melyik meddig tartja meg.

rigoz # 2020.09.13. 07:55

Rendben, sok sikert hozzá! :)

Koriana # 2020.09.13. 07:28

Sajnos semmi nincs, olyan régen volt, nem gondoltam abban az időben, hogy ez számomra fontos lehet. Sajnos a bankszámla számot (amihez volt hozzáférésem) sem tartottam meg.
Holnap próbálkozok egyet a banknál, hátha...
Még egyszer köszönöm a választ

rigoz # 2020.09.13. 07:11

Egyébként - az akadály valószínűsítésével/igazolásával - a bíróságot, illetve a közjegyzőt is lehet okirat beszerzésére kérni, ha máshogy nem megy...

rigoz # 2020.09.13. 07:08

Nincs újabb adat(hordozó) ugyanehhez a számlához kötődően? Egy újabb kivonat, amiből kiderül?

Vagy "megszüntető-létesítő okirat"?

Utóbbiakban is benne kell lennie.

De talán kivonat kérése helyett egyszerűbb, ha - persze rendelkezési joga volt a számla felett, tehát megismerési joga van egyáltalán, de feltételezem - leírja, hogy mi a gondja a banknak és kér Tőlük "adatszolgáltatást".

Arra jogszabályi kötelezettségük valamit mondani 30 napon belül.

Én is így kértem korábbi számlámhoz bankszámlakivonatot az OTP-től, bár még nem jött meg, úgyhogy lehet rájuk küldöm az MNB-t, ha a napokban nem jön és nem tudnak igazoló adattal szolgálni a kimentésükre...

Koriana # 2020.09.13. 07:02

Köszönöm a válaszokat.

Örökösödési vita miatt, egy átutalást és annak a bankszámlaszámát szeretném megtudni.

rigoz # 2020.09.13. 06:36

A bankokat 8 évig terjedő megőrzési kötelezettség terheli a szerződéses ügyletekből származó iratok tekintetében. Tehát a 2009-es bankszámlakivonatot már meg kellett semmisíteniük, úgyhogy arról már aligha kaphat a kérdező másolatot...

Ráadásul egy 2009-es jogügylet is elég valószínű, hogy elévült mára, úgyhogy engedje el, azt tanácsolom...

Szomorú örökös # 2020.09.13. 05:04

Koriana

Bankszámlakivonatot szeretnék kérni 2009. év 4 hónapjáról.

Az kicsit régen volt, éppen 11 éve! Én legkorábban 2013. évre tudnék számlakivonatot letölteni a netbankomból a rendszer alapján (de valamiért már azt sem engedte). Azért persze meg lehet próbálni személyesen - és persze a kívánságot udvariasan előadva - a bankfiókban, hátha.

Koriana # 2020.09.12. 20:30

Tisztelt Fórumozók!

Bankszámlakivonatot szeretnék kérni 2009. év 4 hónapjáról.

Lehetséges?

Előre is köszönöm!