Cukorbeteg adóalapot csökkentő kedvezménye


Csulinka # 2014.09.04. 13:53

Tisztelt Szakértő!

2004-ben mitral prolapsust diagnosztizált a kardiológus szakorvos azóta nem küldött senki újabb vizsgálatra én sem mentem magamtól.Most világosítottak fel,hogy ezen betegség után adókedvezményt vehettem volna igénybe,állítólag visszamenőlegesen 5 évre.Mi ilyen esetben a teendőm?Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:Stephanné Kiszely Csilla

Sz. Józsi # 2014.04.24. 18:23

Tisztelt Szakértő!

A 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet mellékletében felsorolt egyik betegségben szenvedek. A szakorvos szerint azonban a betegségem még szerencsére nem olyan súlyos fokú, hogy arról adó-visszatérítést lehetővé tevő igazolást állítson ki. Véleményem szerint csak a 2. §-ban felsorolt esetekben van az orvosnak mérlegelési lehetősége, illetve kötelezettsége, egyéb esetben nincs.
Mit tudok tenni, ha ennek ellenére nem hajlandó az igazolást kiadni?
Válaszát előre is köszönöm.

sneer # 2014.02.28. 22:08

Kedves nandy!

Köszönöm a választ, utána nézek.

nandy # 2014.02.27. 11:09

sneer:

Ilyen kódot nem találtam. Nézd meg a 335/2009. rendeletet, abban van a lista. Talán módosítani kell az igazolásod.

nandy # 2014.02.27. 11:03
nandy # 2014.02.27. 11:01

Bocsánat, ez Rebecának szólt.

nandy # 2014.02.27. 11:00

Valimama: Gyerkőc után emelt családi pótlék, és pótszabadság illeti meg a szülőt, szja kedvezmény nem.

40. § (1) Az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).

nandy # 2014.02.27. 10:58

Visszamenőlegesen érvényesíthető-e a kedvezmény? És mivel munkáltatói adóelszámolás történt, szeretném tudni, hogy a munkáltatónak kell-e az önrevíziót elvégezni, ha igen, hány évre visszamenőleg tehetem meg?

A magánszemélynek kell az önellenőrzést elvégeznie. 2008. évtől kezdődően van rá lehetőség, az előző időszakok már elévültek.

Lyonee # 2014.02.25. 17:03

Nem vagyok szakember a témában, de szerintem ez az igazolás nem alkalmas a kedvezmény igénybevételére.

"Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolás adattartalma
A súlyosan fogyatékos személy természetes személyazonosító adatai, lakóhelye, adóazonosító jele
Az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma
A súlyos fogyatékosság véglegességének vagy ideiglenes jellegének megállapítása
Ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítása
Az igazolás kiállításának dátuma
Az igazolást kiállító szakorvos/háziorvos aláírása"

"(2) Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító, a mellékletben meghatározott adatokat tartalmazó igazolást

  1. szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, vagy
  2. a jogosultságot megállapító (1) bekezdés szerinti orvosi dokumentáció alapján a beteg választott háziorvosa

állítja ki."
Ennek a szakorvosi dokumentációnak a dátuma is hiányzik.
A betegség BNO kódját is fel kell tüntetni. Ilyen betegség önmagában nincs, hogy "krónikus betegség".
Viszont jó néhány betegség nevénél szerepel a krónikus szó.
http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…
http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…

Valimama # 2014.02.25. 14:06

Tisztelt Szakértő! Tisztelt Hozzáértők!

Egyik dolgozónk ebben az évben úgy nyilatkozott, hogy orvosi igazolás alapján vegyem figyelembe a munkabérének elszámolásakor, hogy Ő súlyosan fogyatékos, tehát jár neki a kedvezmény. Erről igazolást is hozott, amelyet a háziorvosa állított ki. Az igazoláson a dolgozó adatin kívül annyi áll, hogy nevezett 2007. 09. 09. óta krónikus beteg.* Egyébként a szívével műtötték, egy évig táppénzen volt, azonban nem százalékolták le.
Több kérdésem is van ezzel kapcsolatban.

  1. Kell-e szakorvosi vélemény, vagy elegendő a háziorvos igazolása?
  2. Visszamenőlegesen érvényesíthető-e a kedvezmény? És mivel munkáltatói adóelszámolás történt, szeretném tudni, hogy a munkáltatónak kell-e az önrevíziót elvégezni, ha igen, hány évre visszamenőleg tehetem meg?

Várom a válaszokat! Üdvözlettel és köszönettel: Lukácsné Vali

Rebeca28 # 2014.02.21. 16:31

Tisztelt Szakértők, Hozzáértők!

Gyermekem tartós beteg. A gyerekorvos felhívta a figyelmemet,hogy a személyi adókedvezményt igénybe tudnánk venni,mint szülők, gyermekünk után az éves adóbevallásban. Ki is töltötte a papírokat,pecséttel,mindennel együtt,de a NAV oldalán azt az információt olvastam,hogy szülő,gyermek után nem veheti igénybe a kedvezményt. Akkor most mi az igazság?
Köszönöm előre is a segítségüket!

sneer # 2014.02.17. 18:07

Segítséget szeretnék kérni, 1999 óta vagyok II. típusú cukorbeteg, akkor 1190 BNO kódot adtak. 2007 óta véglegesen napi 4x kell inzulint adnom.
A kérdésem, hogy biztos jó ez a kód vagy másik kóddal kellene besorolni? Erre a kódra úgy tudom nem jár az adókedvezmény.

KrisztinaM # 2014.02.12. 17:57

Kedves Cukorbetegek és Hozzátartozóik!

1-es típusú cukorbeteg vagyok, leírom a teendőiteket az adókedvezménnyel kapcsolatban.
Háziorvos kiállít egy igazolást a súlyos fogyatékosságról, azaz a cukorbetegségről, azt a dátumot is írja rajt, hogy a betegség mióta áll fenn.
Ezt az iratot a munkáltatónak le kell adni, ami alapján a 2014 évi jövedelemnél az adót csökkenteni fogja havi 5.075 Ft-tal (ez egész évre 60.900 Ft) Ugye ez már megéri, hogy ne az államé maradjon!?
Ha a betegség régebb óta áll fent, akkor az adókedvezmény visszamenőleg is megilleti a munkavállalót.
Járjatok utána saját érdeketekben.
Ami megjár, az megjár.
Egy link az adóhivatal honlapjáról:
http://nav.gov.hu/…vezmeny.html

Üdv! K.M.

Gore1965 # 2014.01.27. 12:38

Sziasztok

Szeretném kérni a segítségeteket abban,hogy én is cukorbeteg vagyok de nem vagyok leszázalékolva.
Ebben az esetben jár az adókedvezmény van sem.

Előre is köszsönöm a válaszotokat

fory12 # 2011.03.10. 09:36

Sziasztok Tisztelettel!
Segítséget kérnék!!
Édesanyám cukorbeteg E1190-es kóddal. Olyan kérdésem lenne hogy adót igényelhet e vissza illetve ezt az adóbevallásban hol kell feltüntetni és hogy kell feltüntetni.
Mert a könyvelőnk azt állítja hogy ez a kód nem jó illetve nem tudja hova feltüntetni.
Ebben kérnék segítséget és sürgős lenne.
Köszönöm!

Borka53 # 2011.02.07. 15:42

KPETI ! Nagyon szépen köszönöm a számomra kedvező válaszod.Üdv.Borka

kpeti # 2011.02.07. 10:37

Borka53: jár.
benne van a 335/2009. (XII.29.)korm.r.-ben

Borka53 # 2011.02.07. 09:33

Insunilos cukorbeteg vagyok. A kódom: E1080. Szerintetek jár adó csökkentés??? A választ előre is köszönöm.

kpeti # 2011.02.07. 08:15

Sziasztok!
2010-re vonatkozóan:

I. típ. cukorbeteg (már több éve fenáll), 2010-ben dolgozott összesen 4 hónapot megbízási szerződéssel, amúgy nyugdíjas.
Elvileg erre jár az adócsökkentés, mert elvileg összevont adóalapból számolt (ebbe beletartozik az önálló tevékenység is).
A cukorbetegség egész évben fennállt, de csak 4 hónapot dolgozott. Mennyi adócsökkentés jár?
12x3675 vagy csak 4x3675?

/40. § (1) Az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).
/

nyugi # 2010.05.20. 11:30

Az előzőhöz.
Nem adóalapot,hanem adót csökkent.

nyugi # 2010.05.20. 11:25

Kedves vzoli,aki nem jogász.
Én sem,de 2008-ig teljesen biztos,hogy járt a II.-es tip.-nak visszamenőlegesen is a kedvezmény,akkor is,ha nem rokkant.Én is megkaptam.
a 2oo9-es változást nem ismerem,/csak 2008-ig voltam érintett/Az orvostól úgy kérd kiállitani az igazolást,hogy mikortól áll fenn.Csak a 2009-nek kell utána nézned.
Üdv.

vzoli # 2010.05.19. 21:37

Egyébként az adókedvezmény igénybevételének feltétele a rokkantsági járadékra való jogosultság is, innentől okafogyottá vált a kérdésed.

Köszi, Nandy a válaszod (válaszaid); de szerintem nincs igazad.

Súlyosan fogyatékos személynek azt kell tekinteni, aki súlyos egészségkárosodással összefüggő jogosultságról szóló jogszabályban említett betegségben szenvedőnek minősül, továbbá, aki rokkantsági járadékban részesül.

Lehet, hogy én értelmezem félre, de ha a jogszabályban említett betegség és a rokkantsági járadékban részesülés együttes feltétel lenne: akkor a jogszabályban nem a "továbbá", hanem az "és" vagy az "és egyben" kifejezés szerepelne. Szerintem a törvényszöveg ebben a formájában arra utal, hogy ha valaki rokkantsági járadékban részesül, akkor nem kell vizsgálni, hogy betegsége alapján a speciális jogszabályok a megfelelő kategóriába sorolják-e. Hanem az SZJA-törvény rendelkezése alapján automatikusan jár neki ami jár. Vagyis a rokkantsági járadékban részesülés ténye, és nem maga a betegsége kategóriája keletkezteti az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére szóló jogosultságát. Vagy nincs igazam?

nandy # 2010.05.19. 21:13

Egyébként az adókedvezmény igénybevételének feltétele a rokkantsági járadékra való jogosultság is, innentől okafogyottá vált a kérdésed.

nandy # 2010.05.19. 21:11

kevésbé visszafordítha­tatlan

Illetve jóval később számíthat maradandó károsodásra a beteg. Jobban kezelhető, jobban szinten tartható.

nandy # 2010.05.19. 21:09

Nem szakmai vélemény, amit írok, de van a családban I. tipusú cukorbeteg, és bizton állítom, hogy teljesen más, mit a II. tipusú c. betegség.

Az I. tipus leginkább visszafordíthatalan betegrségből adódó állapot (jellemzően fiatalkortól kezdődően), pl. hasnyálmirigy alulmúködése, vagy műküödésképtelenesége;
míg a II. csoportba tartozó betegek kezelése sokkal másabb, kevésbé visszafordíthatatlan, mint az első csoporté.

Amit te kérdezel, azon az alapon akár az összes magas vérnyomásos személy is részesülhetne adókedvezményben. Miért is?