ingatlan vásárlás utáni illetékfizetés


luganoitanulmany # 2016.02.18. 12:18

Férjemmel ingatlant vásároltunk, anyukámtól és nagybátyámtól. (Nagymamámtól örökölték ketten.)
Az adásvételi szerződés intézésekor az ügyvéd írt papírt arról, hogy 35 év alattiak vagyunk és így felére csökken majd a kiszabott illeték.

Kérdésem az lenne, hogy csökkenthető-e azzal az illeték, hogy a fele részt anyukámtól vásároltuk meg?
Illetve, szociális alapon lehet kérvényezni a kiszabott illeték csökkentését?

Köszönettel:
Lugano

Cogito # 2016.01.21. 15:43

Ok,köszönöm :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.21. 13:13

Szerintem túlspilázod...

Cogito # 2016.01.21. 11:24

Köszönöm a választ. Még abban kérnék megerősítést, hogy abban az esetben is illetékmentes, ha az ingatlan nem a férj különvagyona, mert azt házasságkötés előtt közösen vették, mint élettársak, és a férj nem ajándékozná az ingatlant, hanem házassági közös vagyon megállapítását tervezik, és ebbe a megállapodásba az élettársi szerzés megjelölése is belefér illetékmentesen?

lajcsó # 2016.01.21. 11:15

Illetékmentes a vagyonszerzés ha házastársak egymás közötti vagyonátruházásából származik.
A törvény nem tesz különbséget a vagyonátruázás tárgya tekintetében (különvagyon vagy közös vagyon). Ezért a házstársak között mindenféle vagyonátruházás illetékmentes!

Cogito # 2016.01.21. 11:03

Kedves Fórum tagok!

Adott egy férj és feleség. Még élettársi viszonyban közösen ugyan ( fele-fele pénzért) de a férj nevére vettek egy ingatlant, amelyre már házasságkötéskor építkeztek. A feleség most szeretné rendezni a tulajdonviszonyokat. Arra nem kaptam a választ a Nav-tól 4 vezérrel beszéltem, mindenki mást mond- hogy a feleségnek kell -e illetéket fizetnie az élettársi időben szerzett ingatlan fele részének megszerzése miatt? Vagy mivel most kötnék a megállapodást a közös vagyon feltüntetéséről, most házastársak, és nincs illeték? Köszönöm szépen a választ.

K.Zsolt # 2016.01.21. 09:04

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi kérdés kapcsán:

Amennyiben jelenleg hétvégi-ház,telek besorolású ingatlant vásárolnék, melyen egy elbontandó épület áll, abban az esetben a vételt követően 4%-os illeték fizetési kötelezettségem keletkezik. Az ingatlan megvétele és a bontás után az ingatlant szeretném átminősíteni telek besorolásba és vállalnám, hogy 4-éven belül új lakóházat létesítenék rajta, akkor van-e mód az ingatlan visszterhes illeték mentesülése alól? Amennyiben igen milyen úton lehetne azt elérni?

Segítségeteket előre is köszönöm!

ZÖLDJANIKA # 2016.01.16. 16:28

T. Cím!
2007-ben mi volt az illeték törvény? Mert az eladott házam után is kiküldték az illetéket.Lehet elévült, de szeretném tudni, lehet hogy ilyen szemetek voltak az illeték hivatal!

lajcsó # 2016.01.15. 21:59

"Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg."
Ez a törvény szövege. A második tulajdonrészre nem jár kedvezmény.

HelpMePlease # 2016.01.15. 20:46

Kedves Fórumozók!
Árverésen kívül, de árverési vétel hatályával vásárolok egy lakást, melynek 2 tulajdonosa van. Mindkét tulajdonos más végrehajtóhoz tartozik, így a tulajdonrészeket külön-külön tudom csak megvásárolni.
Első lakásom lesz és 35 év alatti vagyok. Az árverési jegyzőkönyvek aláírásának dátuma sajnos nem fog megegyezni, bár nem tudom, hogy ebben az esetben számítana-e, ha azonos nap volna. Ha jól értelmezem a törvényt, akkor csak az első tulajdonrész után tudom igénybe venni a kedvezményt? Vagy ilyen esetben ez hogy működik?
Kicsit cikis helyzet ha így van, mert első lakásom, de közben mégsem tudom kihasználni a kedvezmény lehetőségét teljes mértékben... feltéve persze, ha jól gondolom.
A választ előre is köszönöm!

lajcsó # 2016.01.14. 13:44

A másik meg az, hogy az akkori (2007) jogszabály alapján kellene megállapítani az illeték mértékét! Az egy éven belüli lakás eladás és vásárlás (annak idején) nem illetékmentességre, hanem illeték kedvezményre jogosított!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.14. 09:30

Elévült az már akkor is, ha egyébként igazad van.

ZÖLDJANIKA # 2016.01.14. 08:54

Tisztelt Szakértő!
2007-ben vettem házat, amiben laktam eladtam. Az eladott ház ára magasabb volt, mint a vett házé. Levelet írtam a Illeték Főosztálynak, közöltem a tényeket, és mégis megfizetették velem az illetéket. Most el akarom adni, előszedtem a papírokat és most jöttem rá, hogy jogtalanul fizettem.Ha így van, visszakérhetem, perelhetem?köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.10. 11:51

Ezeket már kérdezd meg az ügyvédedtől. Ő tudja, mi van a szerződésben, és azt is, milyen kérelmet nyújtott be a földhivatalnak. Még akár szerencséd is lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.10. 10:15

Mondjuk, azért, mert szerződéskötési, részletfizetési dátumot nagyon egyszerű hamisítani, földhivatali érkeztetést már nem annyira. De ez csak egy ok.

Csak úgy mellesleg: nem te fogadtad el, hogy a vevő csak részletekben tud fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.09. 22:00

Szerintem elég egyértelműen válaszoltam.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.09. 19:42

A szerződés megkötéstől vagy a teljes vételár kifizetésétől?
A földhivatalhoz benyújtástól.

MsMoziRozi # 2013.04.08. 14:17

Tisztelt Szakértők!
Egy olyan gyors kérdésem lenne, hogy lakásvásárlási illeték kiszabása esetén mennyi idő kell a hatóságnak az illeték összegének megállapítására? Sajnos nem találtam erre vonatkozó hiteles infót.

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.07. 10:51

Én mást mondtam?
A földhivatal az általatok benyújtott 13B400-as nyomtatványt küldi tovább az adóhatóságnak (mellékelve hozzá a szerződés másolatát.) Semmi olyat nem "közöl", ami abban nincs benne.

sanya078 # 2013.04.07. 10:39

Vagy is a földhivatal, mivel a szerződés 3 példányban készült, mindenből 2-ő eredetit így az ügyvéd által NAV-nak szánt bevallást is elvették 2 példányban, hogy ők majd értesítik a NAV-ot , vagy is ők általuk a NAV is kap ebből.

sanya078 # 2013.04.07. 10:37

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor
Értem amit mond, de volt földhivatali bejegyzés is, a tulajdon lap miatt, ott azt mondták hogy ők közlik a NAV-al amit kell!
Tisztelettel : Szécsény Sándor

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.07. 10:15

(Mellesleg valószínűleg ő töltötte ki az adóhatóságnak továbbítandó adatközlő nyomtatványt is, ő tudja, milyen kedvezményeket tüntetett fel, milyeneket nem. Azt ugyanis a hatóság nem hivatalból veszi figyelembe.)

Amúgy a fizetési meghagyáson az adóhatóság részletesen levezeti, hogyan jött ki a kirótt illeték összege.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.07. 10:13

No, akkor az okiratszerkesztő ügyvédet tessék kérdezni - ha már a szerződéskötéskor elmulasztotta az adózásra és illetékfizetésre vonatkozó tájékoztatást.

sanya078 # 2013.04.07. 09:46

Tisztelt Kovács Béla Sándor
De ügyvéd előtt lett megírva a szerződés, mind az én, és mind az ingatlan eladó jelenlétében, és ez az életemben az első ingatlan mit megvásárolok.
Csak kérdezem hogy a megjelölt dolgok közül mik lehetnek jelen esetben igazak az illeték mérséklés, mentessége érdekében?
Mentesség esetén igaz lehet e ez rám nézve? :

  • „Vállalkozó által értékesítés céljára épített új lakás vásárlásánál a következő kedvezményekkel számolhatunk: 15 millió Ft forgalmi érték alatti új lakás vásárlása illetékmentes, 15-30 millió Ft közötti értékű új lakás megvásárlásánál az illeték alapját csökkenteni kell 15 millió Ft-al, 30 millió Ft feletti lakásoknál illetékkedvezmény nem jár, vagyis a teljes forgalmi érték után kell illetéket fizetnünk.”
  • Vagy ha ez nem akkor mivel 35. életévemet még nem töltöttem be ez:?
  • „Az első lakás illeték kedvezménye

Első lakástulajdon (tulajdoni hányad) megszerzésekor az egyébként fizetendő illeték 50%-áig terjedő, de legfeljebb 40 000 forint illeték kedvezményre jogosult a lakás megszerzője, ha a lakás megszerzője az illeték kötelezettség keletkezésekor a 35. életévét még nem töltötte be és az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 millió forintot nem haladja meg. Első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50 százalékot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el. A NAV egyébként 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén a vagyonszerző kérelmére – a kérelemben megjelölt időtartamra, de legfeljebb esedékességtől számított 12 hónapra – havonként egyenlő részletekben teljesítendő pótlékmentes részletfizetést engedélyez.”

A lakást 7.300.000 Ft-ért vásároltam meg a NAV 172 ezer FT illetéket rótt ki, ez az összeg helytálló?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.
Üdv
Sándor

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.07. 09:09

Az adásvételit nem ügyvéd előtt írtátok alá?