Bt. alapítás


titokpeti # 2005.01.25. 16:55

nicky!

köszönöm a választ!

mennyi marad: nagyságrend érdekelne csak, 100e, 150e, 200e?

nicky # 2005.01.25. 11:39

bocs,

3., na erre a kérdésedre a legnehezebb a válasz, mert erre azt írnám hogy az ''attól függ''

  • HIPA 2%
  • társasági adó 16%, de itt már van kedvezmény HIPA-ra, foglalkoztatottra
  • osztalékadó (lásd előzőek, izlés szerint)
  • egyebek: ''attól függ'' pl. tevékenységtől -környezetvédelmi termékdíj, vállalkozás nagyságától innovációs járulék, stb
  • Tb: pl. ha főállásúként (nincs máshol munkaviszonyod, nem vagy nyugdíjas, nem vagy nappalis hallgató) végzed a társaság tevékenységeit akkor minimum a minimálbér után meg kell fizetned a járulékokat

Lényeg erre nem tudom neked azt írni, hogy 300 e Ft.-ból X Ft marad a zsebedben.

nicky # 2005.01.25. 11:30

Kedves titokpeti!

1., röviden adózási szempontból:

EV- kedvezőtlenebb eszköz elszámolhatóság, szűkebb költségérvényesítési lehetőségek, és a legfontosabb: a vállalkozói jövedelemadó levonása után a megmaradt nyereséget le kell adózni osztalékként is -kötelező

Bt- a társasági adó megfizetése után a társaság tagjai dönthetnek az osztalékról

2.,

  • tevékenységi kör meghatározása
  • kültag keresés
  • törzstőke meghatározása (érdemes figyelni, hogy fedezze a kezdeti költségeket, ügyvédi díj, közzétételi kts., cégbejegyzési illeték, kezdeti eszközök amíg bevételed nincs
  • ügyvédet keresni, elkerülhetetlen, alapító okiratot ír, cégbejegyzést előkészít stb.,
  • cégbíróságra beadott iratok után megkapod az ún. tanúsítványt benne az adószámoddal

ekkor elkezdhető a társaság hatósági engedélyhez nem kötött tevékenysége

  • könyvelőt keresni, mert vannak könyvelési teendők, már az ún. előtársasági időszakban is, minden ellenkező híreszteléssel ellentétben
  • bejegyzik a Bt., ügyvéded értesít
  • +1 megjegyzés tapasztalatból: kérd meg az ügyvéded, hogy az ügyvédi költséget az adószámod kézhezvétele utáni időszaki teljesítéssel számlázza
titokpeti # 2005.01.24. 08:30

Néhány kérdés:

1, miért jobb a Bt az egyéni vállalkozásnál?

2, van-e valahol egy közérthető leírás (nem jogászognak), hogy mit kell tenni, ha Bt.-t szeretnék csinálni / kell csinálnom?

3, 300e netto bevétel esetén mennyi marad az embernek adó, tb, egyebek befizetése után minimum?

nicky # 2005.01.20. 11:57

Kedves Zorka!

Nem egészen értem, hogy '"vigyétek be a cégalapítást a Bt. vagyonába". Szerintem ez nem lehetséges. Valószínűsítem inkább azt hogy félreértettél valamit. Ez egyébként számvitelileg érdekes. Ha a cég számviteli politikájában megjelölöd, hogy a cég alapítási költségeit (ügyvédi kts., illetékek stb.) aktiválod és nem akarod azonnal leírni költségként akkor fog neked megjelenni a
mérleg eszköz oldalán, amit évek alatt lehet leírni költségként. Szerintem erre gondolsz...
Ha rögtön költségként leírjátok akkor ez a kezdeti időszak esetleges veszteségeit növeli, ha pedig az alapítási költségeket aktiválod akkor azzal ezt megelőzheted.

zorka # 2005.01.13. 10:16

Valahol olvastam, hogy a cégalapítást vigyük be a Bt. vagyonába. Ezt hogyan kell csinálni? Lehet egyáltalán? A társasági szerződésbe hogyan teszem be?
Másik:
Vannak olyan tevékenységek, amikhez kötelező a telephely? Mondjuk beleveszünk a tevékenységi körbe valami gyártást, csak akkor lehet, ha van telephely? Vagy valami kereskedelmet, mondjuk csomagküldést, ahhoz is kell?

zorka # 2005.01.13. 10:13

Köszönöm nektek.

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.01.11. 20:09

Ha jól emlékszem a kültag is jegyezhet, ha a Bt. nevében benne van a neve, amiről egyértelműen azonosítható. Bár lehet hogy nem jól rémlik

ciceroka # 2005.01.11. 20:03

Kedves Zorka!

Kérdésedre válaszolva: Igen

Üdv.

zorka # 2005.01.11. 18:39

Köszi
Tehát az 50e-ért illetékbélyeget kell vennem?

ciceroka # 2005.01.11. 18:21

Kedvs Zorka!

A bt. alapításának költségei hatályosan:

  • 14.000.- közzétételi költségtérítés, hogy a Cégbíróság a bejegyzést követően közzétegye az alapítást a Cégközlönyben (erre kaptátok a csekket, bár megjegyzem, hogy az ügyvédi iroda intézi az esetek 90%-ában a postai befizetést, és minden egyéb, az eljárással kapcsolatos dolgot)
  • 50.000.- Ft cégbejegyzési illeték (ezt nem csekken kell befizetni, hanem illeték formájában kell leróni, erről befizetési bizonylatot lehet kérni, amit a posta állít ki, de úgy tudom, hogy leírni nem lehet)
  • és ezen felül jön az ügyvéd megbízási díja

Az aláírásról:
A Gt. szerint csak a beltag jegyezheti a céget, ha te is aláírási jogot akarsz, beltagnak kell lenned, így 2 beltag lesz a cégetekben, és ha megoldható vegyetek be egy kültagot.

Üdvözlettel,

Ciceróka

zorka # 2005.01.11. 17:13

Bt. alapítás ügyben tegnap felkereste ügyvédünket a férjem, ahol többek között elmondta, hogy a Cb-nek egyszer 50.000 és egy 15.000 Ft-ot kell leróni. A 15.000-ről adott csekket, de mi legyen az 50.000-el? Másik kérdésem, hogy a Társasági Sz-hez meg kell jelölni a cégjegyzés módját. A férjem a beltag és a kültag, ő fogja a tevékenységet végezni, lehet-e mindkettőnknek aláírási joga?
Köszönöm