Negatív egyenlegű brókerszámlák


archenius # 2015.01.17. 15:27

A CHF váratlan, és nagymértékű árfolyammozgása számos hazai spekulánst, és befektetőt sodort kellemetlen helyzetbe. Az ügy nagy érdeklődésre fog számot tartani, ezért kérem a jogi szakértők hozzászólását a témához!

Január 15-én a svájci jegybank eltörölte az euróval szemben felállított 1,2-es árfolyamgátját. Erre a piac hektikus mozgással reagált. Ezáltal sokan elvesztették a bróker cégeknél lévő befektetéseiket, ha volt nyitott CHF pozíciójuk. A veszteségek nagyságára jellemező, hogy
nem csak egyszerűen a tőke, és a korábbi nyereségek teljes elvesztéséről van szó, hanem a számlák jelenleg NEGATÍV egyenleget mutatnak.

Lásd kép: http://forexklub.hu/…okercsod.jpg

A kereskedési rendszerve beadott veszteség korlátozó megbízások az extrém piaci körülmények miatt vagy egyáltalán nem aktiválódtak, vagy sokkal rosszabb helyeken teljesültek, mint azt az ügyfelek előzetesen tervezték.

Mint említettem az ügy számos ügyfelet, és számos brókercéget is érint. Egyes ügyfélszerződések ilyen esetekre vonatkozóan semmilyen kikötést nem tartalmaznak. Más esetekben viszont előírnak záros határidőn belül teljesítendő pótbefizetést.

Egyes külföldi brókerek már csődvédelmet kértek, mivel a veszteségük olyan mértékű, amit saját tőkéjükből nem tudnak pótolni, fizetésképtelenekké váltak, és esélyt sem látnak arra, hogy ügyfeleiktől a követeléseiket be tudnák majd hajtani.

Mit tanácsolna egy jogász szakember azon ügyfeleknek, akik hasonló helyzetbe kerültek?
Válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.17. 17:17

Hogy is mondta az egyszeri falusi párttitkár a Sztálin halála alkalmából összehívott taggyűlésen?

  • Javaslom, Elvtársak, ríjunk.
Sherlock # 2015.01.17. 17:44

Azért a forexet ne keverjük már ide, az annyira komolytalan (ráadásul előbb utóbb ott is elfogynak a balekok és akkor még az is bukni fog, aki úgy gondolja hogy jól csinálja).

  1. Akinek normális helyen volt brókere, ott erre van rendelkezés, ha meg nem aszerint mennek a dolgok, jó eséllyel lehet menni a tőkepiaci választottbírósághoz.
  2. Aki nem tudja, hogy sokszorosát is bukhatja egy határidős ügyleten, mint amekkorát nyerhet, az minek tőzsdézik.
  3. Akinek nincs erre pénze, minek tőzsdézik; ott a prémium állampapír 2% reálkamatért.
  4. A felelőtlen tőkeáttételek nem először okoznak problémát - akinek ez új, annál lásd a 2. pontot.
  5. Tanács: a 2-es pont, de ha mégis megteszi, legalább ne olyan helyen tegye ahol hosszú távon biztos a bukás.
Lyonee # 2015.01.17. 19:12

Sherlock, ha tudsz segíteni, akkor segíts. Nem hiszem, hogy a kioktatásra szükségük van a csődbe ment forexezőknek.
Archenius az egyik legprofibb forexező. Ha valaki, akkor ő teljes mértékben tudja, hogy mit csinál, tisztában van a veszélyekkel. Nem egy fórumon hívta fel erre a figyelmet, főleg a kezelt számlák csaló kezelőire. Igazából csak arra volt kíváncsi, hogy ebben a helyzetben milyen lehetőségek vannak. "A kereskedési rendszerve beadott veszteség korlátozó megbízások az extrém piaci körülmények miatt vagy egyáltalán nem aktiválódtak, vagy sokkal rosszabb helyeken teljesültek, mint azt az ügyfelek előzetesen tervezték."

Sherlock # 2015.01.17. 20:06

Ugyan. Ha rosszabb helyen teljesül az biztosan esélytelen, mert azzal nem lehet mit kezdeni, ha nem determinálható a likvid massza arról nem a szolgáltató tehet (ez nyilván ki is van zárva a szabályzatban). Az hogy egyáltalán nem aktiválódik, esetleg (de ebben a formában kétlem, hogy így történt) fogható lenne, de tekintve hogy kb az összes ilyen fos Cipruson van bejegyezve, s ottani jog is vonatkozik rá... Itt jön be a képbe, hogy a profi forexes az olyan mint a profi kockapókeres; egy ideig bejön, de ha tényleg profi az ember, akkor vált normális platformra (ill. el se kezdi, főleg ha azután jön a jogifórumra ingyen tanácsért).

Lyonee # 2015.01.17. 20:24

A profin azt is értem, hogy nagyon felkészült, róla biztosan tudom. Nem az a kategória, hogy eddig, bejött...
"Az hogy egyáltalán nem aktiválódik, esetleg (de ebben a formában kétlem, hogy így történt) fogható lenne"- Abban is biztos vagyok, ha ezt írta, akkor így is történt.
Segíteni szeretne a többi forexezőnek, azért jött ide, hogy érdemes-e valamerre elindulni, és nem kioktatásért.

archenius # 2015.01.18. 07:12

Pontosítsunk pár dolgot:
1, Én magam nem vagyok károsult, tehát nem sírni jöttem ide.
2, Sokkal kevésbé értek a joghoz, mint a kereskedéshez, ezért szeretném a nagybecsű jogi doktorok szakmai véleményét kérni az ügyben.
3. Több szakmai tőzsdés oldal olvasó közönsége is figyelemmel kíséri az ide érkező bejegyzéseket. Szóval csak ügyesen, akár még ügyfelek is jöhetnek innen. :)

Aki csak a hírekből értesült futólag az eseményekről, azoknak egy kis szakmai segítség:
Ezek nem a normál piaci működés során keletkező, előre tervezhető, és kontrollállható veszteségek. A svájci jegybank a csütörtöki bejelentésével olyan helyzetet idézett elő, amivel 1 perc alatt részlegesen megbénította a teljes nemzetközi devizapiac működését. A világ legnagyobb piaci szereplői nem jegyeztek árat egymásnak a CHF kitettségű devizapárokon. Ez más instrumentumokra is hatással volt, ott is kialakulhattak jelentős elmozdulások. Lefagytak, megbénultak, vagy szándékosan leállításra kerültek a nemzetközi kereskedési rendszerek. Ha lehetett is árat jegyezni azt a szokásos 3-6 egység vételi-eladási árkülönbözet helyett 1000 (nem elírás!) ezer egységgel lehetett megtenni. Mivel a brókerek sem kaptak ellenoldali árjegyzést, ezért nem tudták időben lezárni az ügyfeleik pozícióit. Legtöbbjük tranzakciójánál pedig szerepelt egy előre beadott veszteség stop megbízás, amivel normál üzemi környezetben csökkenthették volna a veszteségüket.

Szerintem ez akár a vis major is lehetne. Ahol mindkét fél a megfelelő gondossággal, és alapossággal járt el, és rajtuk kívülálló ok miatt szenvedtek az előre tervezettnél nagyobb mértékű veszteséget.

Nem az ecseri piac arab pénzválóiról beszélünk. A világ legnagyobb piacának olyan prominens szereplőiről, akik több százezres ügyfélállományuk ellenére, fél nap leforgása alatt kerültek csőd közeli állapotba a több száz millió dolláros elszámolási lyukak miatt.

Valamint olyan magyar cégekről, akik megfeleltek a pénzintézeti törvény elég szigorú előírásainak, működésüket az MNB engedélyezte, és felügyeli.

Míg külföldi társaik jó része eltekintett a negatív egyenlegek visszatöltési kötelezettségétől, ergo elengedték az ügyfeleik ezen tartozását, addig magyar társaik az ügyfélszabályzatra való hivatkozással támasztanak, a befizetett tőkét akár többszörösen is meghaladó követeléseket.
Teszik ezt olyan egyoldalú szerződések alapján, ami minden esetben az ügyfélre hárít minden felelősséget. Ez finoman fogalmazva is súrolja a tisztesség határát.
http://www.equilor.hu/…t_121121.pdf

Pereskedni nem Cypruson kellene, hanem itthon, mivel magyar cégekről van szó, mint pl. az Equilor.

Vélemény? További ötletek?

EURCHF # 2015.01.18. 11:03

Nekem olyan kérdésem lenne, hogyha a brókercég külföldi, azonban rendelkezik engedéllyel Mo-n és megpróbálná behajtani a követelését (SAXO BANK normál áron megvolt stop out tradek, melyeket másnapra önkényesen módosítottak) akkor melyik bíráság alapján kerülne az eljárás megvalósításra, a hazai vagy a külföldi (dán)? Ezt ki döntheti el?

Van olyan hogy nemzetközi választott bíróság?

Magyarországon ki tudna segíteni ebben?

Ha ne adj isten jogosnak itelik meg a ceg követeleset (kulfoldi birosag), akkor azt hogyan tudjak ervenyesiteni?

Érdemes előre tenni valamit?
Pl. levelet írni nekik a tisztességtelen helyzetről és nem hogy leírni, hogy nem fizetek, hanem hogy még követelni is akarok vagy csak szimplán megvárni amíg megérkezik a levél a hivatalos követelésről?

TiBoss # 2015.01.19. 23:01

A helyzet az hogy nekem is a SAXO banknál volt számlám és én is szintén úgy jártam hogy a pozícióm ki stoppolták 1.19550-en és másnap reggel meglepődve tapasztaltam,hogy reggelre módosították a lezárt pozíciót 0.9625-re ami 10x több veszteséget okozott a számlámon... ezt azzal idokolják a brókerek hogy nem volt árjegyzés...De érdekességképpen én a nagy kavalkádban tudtam kötni long pozit újra amit persze a stoppom ki ütött újból...persze a Saxo ezt a kötést amit 1.05-ről indítottam másnap úgy számolta el mintha 0.9625-ön nyitottam volna és ott is adtam volna el..azaz csak a kötési díjat számolta el.. Mi ez ha nem tudatos lehúzás...
Szóval másnap reggel csak néztem hogy ott ülök komoly mínuszos számlaegyenleggel... Vasárnap jött a felszólitás hogy rendezzem a tartozást..
Szóval most mit tegyek...?

Nem tudom befizetni azt az összeget,mert jóval nagyobb a tartozás mértéke mint a számlám volt..

hova fordulhatnék segítségért?

Jó lenne egy oldalt is csinálni ahol pl.azok akik a Saxo-nál ugyan így jártak, hogy közösen lépjünk fel...

archenius # 2015.01.20. 19:55

Időközben konzultáltan egy szakértő jogásszal.
A forexklub.hu oldalra ma felkerült egy érdekvédelmi menüpont.

merlino # 2015.03.17. 20:33

Üdv!
A brókercég botrányok után a banki hátterű brókercégek a biztonságosságot hirdetik,de vajon egy bank leányvállalataként működő brókercégénél (pl. KBCEquitas) csőd,vagy BTK esemény után jogilag valóban kötelezhető az anyavállalat(bank),hogy kártalanítsa a befektetőket?(más
kérdés,hogy presztizsből esetleg anélkül is vállalja)

jogging # 2019.04.18. 19:59

Tisztelt Szakértők és sorstársak!

Kaptam egy közjegyzői fizetési meghagyást a külföldi bróker cégtől.

Van valakinek folyamatban levő ügye?
Bírósági, közjegyzői? Jár valaki hasonló cipőben?

előzmények 3 évvel ezelőttről:

  1. szakmai levelezés, egyezkedés megvolt angolul a bróker céggel
  2. ügyvédek egymásnak feszültek a fizetési felszólításokkal
  3. külföldi felügyeletet bevontam, hogy foglaljanak állást. Többnyire ellenem foglaltak állást.
  4. Ezután következett három év hallgatás és jött most a közjegyzői felszólítás.

Nem igazán értem, hogy miért vártak. És miért most álltak elő.

Mi várható a fizetési felszólítás után?

  1. elfogadom vagy nem válaszolok = végrehajtás?
  2. ellentmondok 15 napon belül:
  1. Ebben az esetben még lehet egyezkedni az összegről?
  2. Van esély arra, hogy ez csak egy ráijesztés és az ellentmondás után visszalép a követeléstől a bróker cég? Ha mondjuk ismét elsorolom a bizonyító erejű szakmai kifogásaimat.
  3. ellentmondás után max 15 napja van a hitelezőnek, hogy keresetet indítson és indul a bírósági tárgyalás?
  4. bíróságon megjelenhetek választott ügyvéd nélkül? Milyen költségekre számíthatok bírósági eljárás esetén?
  1. bírósági eljárás átkérhető Magyarországra? (úgy emlékszem, hogy az anno aláírt szerződésben ki van jelölve a külföldi választott bíróság)

Köszönöm szépen!

Ramston # 2020.03.12. 04:20

A brókercégek többsége rendben van - továbbra is fizet adót, és igényli a bejövőket. Két éve az Ildar Sharipovnél dolgoztam az Instaforexnél - még szerződést kötöttek az IBM-rel az ügyfelek magánéletének biztosítása érdekében:
https://www.ibm.com/…cas/XREP2YPQ