Egyéni vállalkozó


Zaki # 2006.01.28. 16:20

Most indulok egyéni vállalkozóként. - kereskedelmi tevékenység - csak ezt csinálom. Éves szinten brutto forgalom kb 9.000.000 - 12.000.000 Ft (üzlet helységet bérlem). Milyen adozási formára célszerű bejelnetkeznem? Ha, átalányadózó vagyok akkor az ÁFÁ-t külön fizetni kell, vagy ez az adózási forma kiváltjja az ÁFÁ-t? Milyen adókat kell még fizetni?

Válaszod előre is köszönöm.

kilenc # 2006.01.20. 22:22

bnuniv !

Jól érted. Ha a vállalkozás mellett nincs legalább (heti) 36 órás munkaviszony, akkor legalább a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat. (Tehát januárra 57.000,- Ft után, februártól 62.500,- Ft után.)

Julianna !
Valóban, idén minden járulékot (magánnyugdíj tagdíjat) havonta kell megfizetni.

Az "alanyi adómentes"-ság az ÁFA-beli kategória. Főszabályként nem kell foglalkozni az ÁFA-val. Ennek a személyi jövedelemadóhoz semmi köze.
Az, hogy az 50 eFt bevételből mennyi az adó(előleg), az azért elég összetett kérdés. Átalányadós vagy "tételes". Utóbbi esetben költségek hogy állnak ...

Bár van egy mindkét esetre érvényes szabály: vagyis nem kell megfizetni adóelőleget, ha nem haladja meg a 10.000,- Ft-ot. 50 eFt esetén (egyik módszer alapján sem) haladja meg. Vagyis nem kell fizetni. Más kérdés, hogy azért később ezt mégis fizetni kell, de legalább most nem :-)

Julianna # 2006.01.20. 10:08

2006. január 1-től jól tudom, hogy a személyi jövedelemadón kívül az összes járulékot havonta kell befizetni?
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó vagyok és éves bevalló.
Sajnos ebben az évben még nem igen indult el a munkám, apró bevételeim voltak csak. Munkáim inkább tavasztól várhatók. Másik kérdésem ezért,
hogy ha az első negyedévben a bevételem nem haladja meg az 50 ezer Ft-ot, kell-e fizetnem az első negyedév után személyi jövedelemadót? Juli

bnuniv # 2006.01.03. 10:54

Köszönöm a választ, remélem most egyértelműbb leszek. Nem vagyok nyugdíjas. Munkaviszonyom nincs. Rosszul fogalmaztam, nem adókra hanem járulékokra lennék kíváncsi.

Ha jól értettem ezt a TB-t csak akkor nem kell fizetni ha van a vállakozás mellett főállásod legalább heti 36 órában, jól értem?

Előre is köszönöm.


bnuniv

kilenc # 2005.12.30. 23:27

Kedves bnuniv!

Ha adót kérdezel, akkor olyan nincs. Vagyis nem kell adót fizetni, ha nincs bevételed.

A TB járolék (nem adó) viszont már bonyolultabb kérdés. Több dolgot kellene tudni hozzá, hogy jó választ lehessen adni. (Feltételezem, hogy nem vagy nyugdíjas.)
Fő szabályként annyit, hogy ha van legalább (heti) 36 órát elérő munkaviszonyod, akkor TB-t sem kell fizetni. Viszont, ha nincs ilyen "mentesítő" körülmény, akkor legalább a minálbér után minden járulékot meg kell fizetni. (29+8,5+4+4=45,5%) Ez kb. 28.438,- Ft havonta :-(

Ha konkrétabban kérdezel, akkor konkrétabban lehet válaszolni ...

bnuniv # 2005.12.29. 12:58

Egyéni vállalkozást szeretnék nyitni. Érdeklődtem az illetékes okmányirodában de arról nem tudtak információt adni, hogy melyek azok az adók amit nem bevételarányosan kell fizetnem és mennyi ezek összege. Magyarul, mennyit kell fizetnem egy évben ha semmilyen bevételem sincs?

Előre is köszönöm a választ.


bnuniv