ingatlanszerzési illeték


_Lala_ # 2006.04.29. 01:28

...márminthogy "A 15 millió alatti illetékmentesség"...

_Lala_ # 2006.04.29. 01:28

A kézhezkapott levélben az eladott lakásról szó sem esett - kérdésem, hogy a 2 ügy külön szálon fut esetleg??
Ha a vételi szerződésben nem szerepelt erre utalás (márminthogy a kedves vevő szeretné a korábbi vásárlása miatt rendelkezésre álló különbségi kedvezményt igénybe venni), akkor az illetékhivatal nem köteles ezt magától kitalálni, hanem külön kell kérvényezni. Ekkor újraszámolják az illetéket. DE:

(Az illetéket tudom hogy számítják: 2 mio-ig 2 %, felette 6 %, 15 mio illetékmentesség, teremgarázs, tároló után az illeték mértéke 10 %).
A 15 millió feletti illetékmentesség és a különbség utáni illetékfizetés együtt nem működik. Azaz vagy az egyiket nézik, vagy a másikat.

Továbbá a 10%-os illetékű részek után a különbségi kedvezmény sem jár, azaz a lakó részre külön számolják az illetéket (az esetleges kedvezményekkel), plusz a többi részre megy a 10%.

Az én esetben az én részemnél a megszerzett tulajdoni hányad kisebb mint az eladott (17,6 / 2: 8,8 ez az új lakásban az én tulajdonom, az eladott viszont 8,9 volt) - ilyenkor hogy számolnak???
Ilyenkor is a különbség után kell fizetni (azaz 100 ezer forint után), kivéve, ha annyival olcsóbb lenne a vétel, hogy a kedvezmény nélkül (csak a vételi ár szerint számolva) kevesebb jönne ki az illetékre, mert akkor ezt a kevesebbet vetnék ki (pl. eladás 10 millióért, vétel 4 millióért).

A párom esetében pedig járnia kellene az első lakás megvásárlása után járó kedvezménynek, mivel neki soha életében semmi ingatlan nem volt a nevén. Mennyi a kedvezmény mértéke???
8 millió feletti lakásnál 0 Ft ez a kedvezmény. Ilyen lakás ugye elég kevés van...

Adózás ügyben: nekem gondolom ezt a 100 ezer ft-os "nyereségemet" le kellene adóznom, nem? Vagy ilyenkor hozzá lehet venni a teremgarázst és a tárolót is? Mivel ezek is fele fele tulajdonban vannak. Vagy ingatlanszerzésnél ezek nem számítanak???
Vélhetően nem 0 Ft-ért sikerült eredetileg az eladott lakást megvenni, márpedig nem az ELADÁSI ÁR, hanem a rajta elért NYERESÉG után kéne adózni, feltéve ha nem sikerül ezt a NYERESÉGet lakásra fordítani (itt nem játszik a teremgarázs, meg hasonlók), így nagy eséllyel a 8.8 milliónál kevesebb az elköltendő nyereség, annyit meg már sikerült is elkölteni, ezért nem kell most adót fizetni. Ráadásul az adó szempontjából a férj is jó, az ő vásárlását is figyelembe lehet(ne) venni.
Ha az eladott lakás 15 évnél kevesebb ideig volt birtokban (azaz 1990.12.31 után lett véve), akkor még ha nem is kell az adót befizetni (az elköltés miatt), azt ki kell számolni, és a bevallásban fel kell tüntetni.

v_adri # 2006.04.28. 15:01

Sziasztok!
Információt szeretnék kérni illeték és adózás ügyben:

2005-ben eladtam a lakásom, ami csak az én nevemen volt, 8,9 mio-ért. Ugyanebben az évben vettünk a férjemmel közösen, 50-50 % tulajdonban egy új lakást 17,6 mio-ért (amibe belefektettük az eladott lakásom árát) + megelőlegező szocpolt és hitelt vettünk fel) + teremgarázst, + tárolót. (Az illetéket tudom hogy számítják: 2 mio-ig 2 %, felette 6 %, 15 mio illetékmentesség, teremgarázs, tároló után az illeték mértéke 10 %).

A kézhezkapott levélben az eladott lakásról szó sem esett - kérdésem, hogy a 2 ügy külön szálon fut esetleg??

Az én esetben az én részemnél a megszerzett tulajdoni hányad kisebb mint az eladott (17,6 / 2: 8,8 ez az új lakásban az én tulajdonom, az eladott viszont 8,9 volt) - ilyenkor hogy számolnak???

A párom esetében pedig járnia kellene az első lakás megvásárlása után járó kedvezménynek, mivel neki soha életében semmi ingatlan nem volt a nevén. Mennyi a kedvezmény mértéke???

Adózás ügyben: nekem gondolom ezt a 100 ezer ft-os "nyereségemet" le kellene adóznom, nem? Vagy ilyenkor hozzá lehet venni a teremgarázst és a tárolót is? Mivel ezek is fele fele tulajdonban vannak. Vagy ingatlanszerzésnél ezek nem számítanak???

A válaszokat előre is köszönöm!!!
Adrienn

kriszta69 # 2006.04.01. 08:42

Köszönöm a választ, kedves Bubó!

Kriszta


Kriszta

Bubó # 2006.03.31. 18:45

Bocsi, a 4,25 helyére 4,0 mFt-ot kell írni. A többi stimmel.

Bubó # 2006.03.31. 18:43

Igen, jogszerű.
A vagyonszerzési illetéket - a nevében is benne van - amiért fizetjük.
Férjed a megszerzett - 4,25 mFt értékű - ingatlanhányad után kellene, hogy fizessen, de az eladott lakás miatt rendkívül kedvezően, a forgalmi érték különbözete után fog fizetni.
Ezen lakásvásárlásához, az illeték kiszabásához az exének semmi köze.

kriszta69 # 2006.03.31. 18:07

Sziasztok!

Férjem és anyósom 1/2-1/2 tulajdonában volt az a pesti lakás, amelyben 2003-ig férjem volt felesége élt a gyerekeikkel. Ekkor a lakást 8,5 millió Ft-ért eladták. Férjem a rá jutó 4,25 millió Ft-ból - a gyerekekre tekintettel - 3 millió Ft-ot átadott az exének, amit írásban is rögzítettek. (Vagyis férjemnek 1,25 millió Ft-ja maradt az eladott lakás vételárából.)
Mi közösen, 1/2-1/2 arányban vettünk vidéken egy házat, 8 millió Ft-ért.
A rám eső ingatlanszerzési illetéket kifizettük.
Volt felesége lakást vásárolt, ami után elmondása szerint szintén fizetett illetéket.
Most kaptunk az illetkhivataltól egy levelet, melyben az eladott és a vásárolt 1/2 lakástulajdon forgalmi értékének különbözete - 250 000 Ft - után 6.500 Ft (5.000+1.500Ft) illetéket rónak ki.
A pénzt már befizettem, mert a fellebbezés is min. 5.000Ft-ba kerül, de azért van kérdésem:

  • Mégha csekély is az összege, jogos-e a kivetett illeték?
  • Ha jogos, akkor ez után az összeg után kétszer fizetünk illetéket? (egyszer az ex, most pedig mi?)

Válaszotokat előre is köszönöm!

Kriszta


Kriszta

petruja # 2006.03.31. 16:11

Sziasztok! Aki tud segíteni, kérem írjon.
2006. márciusában vásároltunk feleségemmel egy 32nm-es félkész társasházi lakást, amit ezek után mi építünk tovább. Az illetékhivatal kiszabott egy teljesen irreális árat a lakásért, mivel szerinte az már majdnem lakás (vakolva van csak).
Ha kevés az infó még tudok írni, csak nem tudom mi lehet lényeges.
Köszönöm előre is.

ildikó31 # 2006.03.31. 13:24

Kedves salamon!

1. 5,5 mFt után kell megfizetni az illetéket, mégpedig olyan mértékben, hogy:
a.) 2.000.000,- Ft után 2%
b.) 3.500.000,- Ft után 6%

2. az illetékhivatal azután szabja ki az illetéket, miután a tulajdonjog bejegyzésre került.

3. lehet kérni részletfizetést.


ildiko31

salamon # 2006.03.23. 06:44

Sziasztok

Lenne pár kérdésem...
Közös tulajdon megszüntetése címén magamhoz váltom a férjem 1/2 tulajdoni részét 5,5 m forintért. a másik fele eddig is az enyém volt.(válás, vagyonmegosztás). Illetékfizetéssel kapcsolatban nem kerek valami nekem. volt olyan aki azt mondta, hogy 11m után kell illetéket fizetnem, és olyan is, aki szerint csak az 5,5 m után kell, de ez utóbbi esetben is 250e illetéket számolt ki. Elolvastam a jogszabályt, amiben azt olvasom, hogy ilyen esetben azt veszik figyelembe, hogy mennyivel gazdagodott az ember, tehát szerintem az 5,5m-t érő lakáshányadot.
3 részletben fizetek a férjemnek 500e+500e+4,5m (ez a kölcsön lesz). az illetékhivatal csak akkor szabja ki az illetéket,ha már okt-ben a 4,5m-t is odaadtam, vagy már most számíthatok rá, hiszen a földhivatalban már be van jegyezve, hogy megveszem, és az első részletet már oda is adtam.
ha ki is róják a 250e illetéket, azt majd kérhetem-e hogy részletekben fizethessem meg, és ez kb hány hónap szokott lenni? mert kevés az esély,hogy egy összegben tudnék fizetni, hiszen az 5,5 m nagyobb részét is kölcsönből adom a férjemnek.
a válaszokat előre is köszönöm

Cola (törölt felhasználó) # 2006.03.13. 06:17

nem túl nagy energia-befektetés és pozitív kimenetele lehet - tehát érdemes... különösen a részletfizetésre, a teljes elengedés nagyon ritka...

tomihos # 2006.03.13. 00:12

Sziasztok! Érdeklödni szeretnék,hogy érdemes,van értelme benyujtani a méltányossági kérelmet /elengedjék,ill. részlet/

zoli1234 # 2006.03.07. 10:39

Sziasztok! Lenne egy kérdésem.

A héten jön az illetékhivatal felértékelni a lakásunkat. Mivel ez régen anyósomé volt és tavaly óta üresen állt elkezdtük a felújítást sőt már a végefelé járunk. Nem tudtuk, hogy elég lesz-e a pénz a felujításra (komplet villany, víz, fűtési rendszer csere volt.) a lakás átírását csak két hete tettük meg. Az átírási, illeték összeget kb félmilió forint.
Felújítás előtt készítettem fényképeket a lakás akkori állapotáról, ill. mivel a feleségemnek a testvérét is ki kell fizetni a lakásból kb. másfél éve egy értékbecslőt is felfogadtunk aki készített a lakás akkori állapotáról egy írásos dokumentumot.
Van egy csomó számlánk az anyagokról, persze a munkadíjakról nem, hiszen akkor többszörösét kérték volna a mesterek.
Ezek után a kérdésem az lenne, hogy a ezek a dolgok elegek-e arra, hogy a hivatal ne a mostani állapot alapján szabja ki az illetéket? A válaszokat előre is köszi!

ildikó31 # 2006.03.06. 12:35

Létezik ilyen!

A haszonélvezeti jog után illetéket kell fizetni, mégpedig a haszonélvező köteles erre.

Az illteéktörvény következő jogszabályhelyei szólnak erről:
15. § (1) Ha más személy örökli a vagyon tulajdonjogát és más annak haszonélvezetét vagy használatát, a tulajdonjog örököse a haszonélvezetnek, használatnak a 72. § szerint számított értékével csökkentett forgalmi érték után, a haszonélvező, használó pedig az ugyanígy számított haszonélvezeti, használati érték után fizeti az öröklési illetéket.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni akkor is, ha az ajándékozó más személynek ajándékozza a vagyon tulajdonjogát, és más személy részére biztosítja ennek haszonélvezetét vagy használatát.
(3) A tulajdonszerzőt terhelő illeték alapját az (1)-(2) bekezdésben meghatározott módon kell számítani akkor is, ha a haszonélvezet, illetőleg használat öröklése vagy ingyenes alapítása mentes az illeték alól, vagy nem tárgya az öröklési, ajándékozási illetéknek.
(4) A haszonélvezet, illetőleg használat jogával terhelten átruházott (átszállt) vagy ilyen teher egyidejű alapításával megszerzett vagyon esetében a tulajdonszerzőt terhelő illeték alapja a haszonélvezet, használat figyelembevétele nélkül megállapított forgalmi érték és a haszonélvezetnek, használatnak a 72. § szerint számított értéke közötti különbözet. Ezt a szabályt kell alkalmazni akkor is, ha a vagyon tulajdonjogát annak haszonélvezője, használója szerzi meg.
72. § (1) A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ezzel terhelt dolog - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.
(2) A meghatározott időre szóló vagyoni értékű jog értéke az egyévi érték és a kikötött évek szorzata. A jog így számított értéke azonban nem haladhatja meg az egyévi érték 20-szorosát, illetve természetes személy javára kikötött haszonélvezet, használat joga esetén az egyévi értéknek a (4) bekezdés a) pontjában meghatározott életkor szerinti többszörösét.
(3) A bizonytalan időre terjedő vagyoni értékű jog esetében a jog értéke - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - az egy évi érték ötszöröse.
(4) Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, annak értékét az illető személy életkorához képest a következő módon kell megállapítani:

  1. ha a vagyoni értékű jog jogosultja:

    25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,

    25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,

    51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,

    65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese;


ildiko31

CsipiOlgi # 2006.03.06. 12:08

Sziasztok!

Létezik olyan, hogy haszonélvezeti jog megszerzése? Ezután melyik felet milyen illeték és adó terheli?

zoli1234 # 2006.03.02. 08:52

Köszi az észrevételt én fogalmaztam pontatlanul. Persze feltüntettem az adóbevallásomban.

Bubó # 2006.02.23. 21:57

Csak a félreértések elkerülése céljából tájékoztatlak, előbb idézek tőled: „Jövedelmem nem keletkezett, mert az teljes összeget az új lakás megvá-sárlására fordítottam
Ez a logika, a következtetés így hibás, úgy lenne igaz, ha azt mondanád: Adófizetési kötelezettségem nem keletkezett, mert a teljes jövedel-met az új lakás megvásárlására fordítottam.
Sokan hiszik azt, hogy ha az eladott ingatlanból származó bevételt (a teljes vételárat) másik lakás vásárlására költik, akkor nem lesz dolguk az adóhi-vatallal. Remélem, te nem erre gondoltál, mert ez súlyos tévedés.
Kizárólag csak akkor nem kell adóbevallást benyújtani, ha 15 évnél régeb-ben vetted az eladott ingatlant, vagy ha a bevétel és a költség különbözete nem pozitív.
Más esetekben, pl. ha keletkezett jövedelem, de azt azonnal másik lakás megvásárlására fordítottad, erről bevallást kell tenni az Apeh felé.
Üdv.

zoli1234 # 2006.02.22. 14:26

Köszi a gyors választ.
Jövedelmem nem keletkezett, mert az teljes összeget az új lakás megvásárlására fordítottam (gyerekeknek adtam). Úgyhogy adoznom nem kell. A lakás meg több mint 8 MFt. úgyhogy szomorúan veszem tudomásul, hogy megint az állam jár jól.

Bubó # 2006.02.21. 19:02

Kedves Zoli!
A nejed esetében az illeték alapja az eladott és a vásárolt ingatlan forgalmi értéke közötti különbözet.
A gyerekek esetében ilyen kedvezményre nincs lehetőség. Más jogcímen kaphatnának egy csekély kedvezményt, ha a vásárolt lakás vételára a 8 mFt-ot nem haladná meg. De gondolom, az ennél többe került.
Az, hogy a te pénzedből vásárolták a lakást (talán a saját jövedelmükből nem is tudtak volna venni) az illeték szempontjából lényegtelen. Még szerencse, hogy nem ingatlan ajándékozásról van szó, mert annak jóval magasabb az illetéke.

Keletkezett-e jövedelem abból. hogy eladtad az ingatlanodat? Mert ha igen, akkor itt van jelentősége annak, hogy a gyermekeidnek lakást vásároltál. A kiszámított jövedelemadóval szemben ugyanis lakásszerzési kedvezményt érvényesíthetsz, a hozzátartozód lakásszerzésére tekintettel.

Bubó # 2006.02.21. 18:48

Kedves Csimpok!
Úgy gondolod, hogy az Illetékhivatal is benne van a lakásmaffiában?
Nem az lehet, hogy a részletfizetés engedélyezésének az a feltétele, hogy a jelzálogjog - hozzájárulásoddal - az illeték teljes összge kifizetésének a tartamára az ingatlanodat terhelje? Mert az a biztos, nem az ígéret.
Ha nem kapod meg a részlet-kedvezményt, és nem fizetsz, a végrehajtási jogot azonnal ráteszik az ingatlanra, ahhoz nem kérik a hozzájárulásod.

zoli1234 # 2006.02.21. 14:57

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a nejemmel volt egy közös tulajdonú lakásunk amit eladtunk, Vettünk egy új lakást ami a nejem nevére és a két kiskorú gyermekünk nevére került. Az adásvételibe beírta az ügyvéd, hogy az előző lakásért kapott pénzem teljes egészében a gyerekeknek adom így került a nevükre a lakás. Ilyenkor a kiskorú gyerekeket vagyonszerzési illeték terheli? Vagy van valamilyen kedvezmény.
Válaszotokat előre is köszönöm

csimpok # 2006.02.06. 17:39

Sry, egy kicsit összecsúszott, szóval újra :)

Méltányossági kérelmet nyújtottunk be (az összeg csökkentésére és részletfizetésre), és most jöttek meg a kérdőívek. A 15. pontban az szerepel, hogy hozzájárulok-e, hogy jelzáloggal terheljék meg az ingatlant. A kérdésem az lenne, hogy ezt minden további nélkül elfogadhatom-e, vagyis hogy ez nem jelent semmilyen veszélyt? (csak mert a lakásmaffia esetén is ilyen jelzáloggal való csalásokról lehet hallani :).

csimpok # 2006.02.06. 17:37

Sziasztok!

Méltányossági kérelmet nyújtottunk be (az összeg csökkentésére és részletfizetésre), és most jöttek meg a kérdőívek. A 15. pontban az szerepel, hogy hozzájárulok-e, hogy jelzáloggal terheljék meg az ingatlant. A kérdésem az lenne, hogy ezt minden további nélkül elfogadhatom-e, vagyis hogy ez nem másik pedig az, hogy olyan ajelent semmilyen veszélyt? (csak mert a lakásmaffia esetén is ilyen jelzáloggal való csalásokról lehet hallani :).

Előre is köszönöm a választ.

_Lala_ # 2006.01.30. 22:31

Amint azt Bubó is írta, ha biztosra akarsz menni, akkor csak akkor adjátok be a földhivatalba a végleges szerződést, amikor már az szerepel a tulajdoni lapon, hogy "Belterület", valamint "művelési ág/kivett megnevezés/: Kivett beépítetlen terület". Ebben az esetben lehet kérni a 4 éven belüli építkezésre vonatkozó kedvezményt.

Bubó # 2006.01.30. 21:55

Az illetéket az ingatlannak a szerződés benyújtásakori telekkönyvi állapota szerint számítják ki. Tehát előre legfeljebb előszerződést szabad készíteni, a földhivatalba még nem szabad benyújtani. Ha megtörtént a belterületbe vo-nás, jogerőssé vált a bontási engedély, és az be is van nyújtva a földhiva-talba, csak azután szabad benyújtania végleges szerződést az adás-vételről.
Ha nem így teszel, valószínűleg nem kapod meg az építési telkek vásárlása-kor kérhető illeték-felfüggesztést.
Üdv.