Társasházi jogászok


Arzach # 2025.05.05. 18:08

osztap
Köszönöm szépen,
További szép estét!

osztap # 2025.05.05. 18:00

Arzach,

A legrosszabb esetben igen, de a végén visszakapja a pénzét. Ezért érdemes meggyőznie az új tulajnak a társasházat, hogy ne lépjen fel igénnyel vele szemben, mert az bonyolult és drága lesz, mindenkinek.

Társasházi törvény:
46. § (1) A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) a külön tulajdont érintő tulajdonosváltozás esetén – a tulajdonostárs kérésére – köteles írásbeli nyilatkozatot adni a közösköltség-tartozásról. Ha tartozás áll fenn, a nyilatkozatban a hátralék összegét is meg kell jelölni. Az írásbeli nyilatkozat tartalmáért fennálló felelősségre a Ptk. szabályai az irányadóak.
(2) A tulajdonostársnak az ingatlan per-, teher- és igénymentességéről tett szavatossági nyilatkozata a közösköltség-tartozás alól történő mentesség szavatolására kiterjed akkor is, ha a szerződés megkötése során a tartozás fennállásának kérdésében nem kéri a közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) e törvényben meghatározott nyilatkozatának megadását.

Miért bonyolult: Ha a társasház igénnyel lépne fel az új tulajjal szemben, azt az új tulajnak meg kell fizetnie, mert ő a régi tulaj jogutódja. (Ez egy eladóbarát álláspont, a vevőbarát az, hogy az fizeti a közösköltség-tartozást, aki fogyasztotta a szolgáltatást. De erre sem törvényi szabályozás nincs, sem pedig egységes joggyakorlat. Menjünk az új tulajnak rosszabbal.)

Utána az új tulaj az adásvételiben kapott igénymentességi nyilatkozat alapján követelheti a pénzt a régi tulajtól, aki a lakást eladta neki. A régi tulaj eztán a részére kiállított nullás igazolás alapján követelheti a pénzt a társasháztól és/vagy a közös képviselőtől, attól függően, hogy a közös képviselő milyen jogviszonyban van a társasházzal, pl. megbízott-e, vagy alkalmazott. Aztán a társasház követelheti a pénz legalább egy részét a közös képviselőtől. Ha mindenki beleáll, 3-4 per jöhet egymás után.

Szerencsére azért az ügyvédek jól járnak majd.

Arzach # 2025.05.05. 16:16

Ezzel kapcsolatos,
Uj vízóra nélküli tulajdonos, felel-e, a regi tulaj részére most, utólag előírt, vízdij összegèvel, amennyiben szerződéskötéskor kézhez kapta a O-ás igazolást?

Arzach # 2025.05.05. 16:11

osztap
Köszönöm szépen:

osztap # 2025.05.05. 16:05

Arzach,

Ha az SZMSZ-ben benne vannak az elszámolás és megfizetés szabályai, akkor igen, Társasházi törvény 24. § (2) b).) Az elévülési időn (főszabály szerint 5 éven) túl is lehet követelni, de annak behajtására már nem lehet állami kényszert alkalmazni.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Követelést nem lehet véletlenül elengedni. A vízóra nélküliek még arra sem hivatkozhatnak, hogy a közgyűlés elengedte a követelésüket, amikor elfogadta a beszámolót, hiszen a közgyűlésen szavazó tulajdonosoknak nem volt meg az a tudata, és pláne nem az akarata, hogy igen szavazatukkal elengedik a követelést.
Ennek az alapja a Ptk. 6:4. § (1), ami szerint a jognyilatkozat akaratnyilatkozat (tehát akarni kell az elengedést, véletlenül nem lehet), és a Ptk. 6:8. § (3), ami szerint jogról lemondani vagy abból engedni kifejezett jognyilatkozattal lehet.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Arzach # 2025.05.05. 14:52

Tisztelt Társasházi Jogászok!
Abban kérnèm a segítségeteket, hogy a társashàzunkban, az utóbbi években nem kért az éves közösköltsèg mellé, a vízóra nélküliektől, vízdíj hozzájárulást, azaz vízdíj előleget a közöskèpviselő, sajnos, és igy lettek elfogadva az eves elszámolások. (Nincs szvb)
Mivel megvan, h mennyi a több évi vízdíj költség, évente, visszamenőleg lehet-e kérni ezt az összeget a vízóra nèlküliektől?
Köszönöm a segítséget