közüzemi tartozás


Burn Out # 2016.11.30. 16:33

maszat66: olyan jogi megoldás az esetedben jelenleg nincs, mint amilyent te elvárnál. azonnali beszedési megbízással vagy bankszámláról történő fix átutalással elkerülhető lehetne az elmaradás.

maszat66 # 2016.11.30. 15:47

Négy éve meghalt édesanyám. Megörököltem 1/12-ed tulajdoni hányadot a lakásból, melyben édesapámmal élt. Az ingatlanban édesapám (6/12-ed tulajdoni hányad + özvegyi jog) él, akinek mind a két lábát amputálták, eddig testvérem volt ápolási díjon vele otthon. Nemrég testvérem meghalt, és édesapám egyedül maradt az ingatlanban, nem képes gondoskodni magáról. Szociális otthonba nem szeretne menni, az ingatlant elhagyni nem akarja. Jó nyugdíjjal rendelkezik, de nem fizeti a számlákat (közös költség, villany, távhő, stb.) Ennek oka a nemtörődömség. Minap felszólító levelet kaptam, melyben 161.000 Ft közös költség tartozás megfizetésére köteleztek. A tulajdoni hányadom arányában ezt a tartozást befizettem, most az egészet tőlem akarják behajtani. Mivel édesapán nem hajlandó fizetni semmilyen számlát, kérdésem az, hogy lehetne megoldani, hogy a nyugdíjából valamilyen úton-módon a számlák kiegyenlítésre kerüljenek. Milyen jogi lépést tehetnék az ügyben, hogy legalább a közüzemi számlák befizetésre kerüljenek a nyugdíjából? Mielőbbi segítő válaszukat köszönöm.

Szomorú örökös # 2016.11.14. 06:12

Franz81
Okos ember őrzi a csekkek feladóvevényét sok évig, ki tudja, hátha szüksége lesz még rá. Én is így teszek, így pár éve sem ért meglepetés, amikor egy összeget még egyszer be akartak vasalni rajtam, mert annál az intézménynél, ahová befizettem a csekk beérkezését követő héten egyből, úgy látszik, hogy káosz van pénzügyileg. ;-)

Franz81 # 2016.11.14. 05:52

Tisztelt Ügyvéd Úr/ Asszony!

Feleségemnek, minap küldött egy vízmű tartozás fizetési felszólítást 2014 június és július hónapról.
Persze azóta az elmaradásról semmi sem jött. 2016 márciusában a fenti szolgáltatáshoz tartozó ingatlant eladtuk és akkor bementünk a szolgáltatóhoz és zárást kértünk és átírást. Mindez meg is történt, pár napra rá küldtek egy csekket, hogy ennyi még a hátralék. Mi azt akkor be is fizettük. Most így kb fél év után, találnak még egy 2 évvel ezelőtti tartozást. A különös az egészben, hogy az eladás előtti 1 évben albérlők voltak a házban és beköltözésükkor is kértünk elszámolást(2015-ben)
A kérdésem az, hogy lehet e ez a követelés még jogos? És a szolgáltatót semmi nem kötelezi arra, hogy felelősen, valós zárást állítson ki?

Előre is köszönöm válaszát!

HannaBr # 2016.05.31. 21:00

Tisztelt Ügyvéd Úr/ Asszony!

A társasház ahol élek, nagy közüzemi számlát (csatorna és víz) halmozott fel még régen, évekkel azelőtt, hogy ideköltöztem. Nálam vízóra van, és nincsen tartozás a lakáson a szolgáltatók felé. A közgyűlésen megszavazták hogy ezt a tartozást a lakókkal fizettetik meg, és mindenki kifizet kb. 130ezer forintot. Kötelezhetnek engem erre?
A tartozás 2010 körül keletkezett, ebben a társasházban, de más lakások miatt. Én 2014-ben költöztem, a lakást 0-ás igazolással vettem át, és én is rendesen fizetek minden számlát. Egyszerűen nem értem hogyan fizettethetnék ki velem mások elmaradt számláit?
A közös képviselő szerint, ha nem fizetek, az összeg rá lesz terhelve a lakásomra. Mit tudok tenni? Kérem adjon tanácsot, mert jelen helyzetben (minimálbér), nincs módomban ezt az összeget megfizetni.
Előre is köszönöm,

Tisztelettel:

B.H.

terenye # 2016.02.23. 20:41

Tisztelt Ügyvéd Úr! Sürgős felvilágosítást szeretnék az alábbi ügyben.
Társasházban lakom, ahol vízdíj tartozás keletkezet egy lakó rendszeresen nem fizetett vízdíjat éveken keresztül, az említett lakó már nem lakik a társasházban.
Időközben a víztársulat megváltozott, tehát amelyik szolgáltatónál keletkezett a tartozás már nincs , helyette egy másik víztársulás vette át a szolgáltatást, ennél az új szolgáltatónál nincs tartozása a társasháznál.Azt tudjuk, hogy a korábban keletkezett tartozásért a társasház felel. A kérdésem a következő.A rég víztársulás időnként felszólítja a társasházat - jogosan - a fizetésre, de sajnos eddig még nem tudtunk fizetni. A régi víztársulásosnak van e jogosultsága az ivóvíz szolgáltatás szűkítésére vagy elzárására, vagy csak a követelés behajtására jogosult.Gyors válaszát előre is köszönöm!

klujó # 2016.02.22. 19:38

Köszönöm a reagálását, Ügyvéd Úr!
Arra gondoltam, rámverhetik a tartozást, mert az óra helye még bent van a telken. Viszont okafogyottá vált a kérdés, mert ma kaptam meg az elutasítást a banktól, nem adják 70%-os áron a lakást. Majd a végrehajtás során valószínűleg ennél alacsonyabban igen. Nem értem tisztán, de sejtem, mi lehet a háttérben. A volt tulajoktól nem lesz pénz, az biztos.
Ez már a második szétvert lakás, amit megvettem és rendbehoztam volna. Az előzőt hirdeti az ingatlanos, szót sem ejtve a bedőlt és leégett lakás tényéről. Ezt is szoknom kell, a hirdetések sűrűn félrevezetőek. Kinek jó ez?
Úgyhogy inkább építek. Olcsó telek, gáz és csatorna nincsen, de a megoldás megvan. Kevesebb függőség, némi adóval (talajterhelési díj pl.). Viszont közel passzív ház lesz, modern anyagokból.
Minden jót a fórumozóknak, Önnek is jó munkát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 08:17

Milyen helyzetet kellene megoldani?

klujó # 2016.02.22. 04:27

Üdv Mindenkinek!
Lakásvásárlás előtt állok. Szeretném megtudni, hogy földgáz tartozást rám terhelhet-e a szolgáltató, (mérőóra már rég nincs), a tulajdoni lapon nincs erre vonatkozó bejegyzés. Ha nem kérem a szolgáltatást, az megoldja a helyzetet?
Köszönöm, ha választ kapok!

Melani27 # 2015.12.17. 15:19

Köszönöm a választ, fűtést is ki tudja zárni, ennél az ismerősnek már volt rá példa, ugyanigy télen lett a fűtés is elzárva, tömbházban laknak, közel 1 millka ha nem több a tartozásuk ez csak víz és fűtés

végrehajtó1 # 2015.12.17. 11:46

(3) A fogyasztó a számla kézhezvételétol számított 15 napon belül kifogással élhet a szolgáltatónál, amelynek a
számla kiegyenlítésére vonatkozó kötelezettségre nincsen halasztó hatálya.
(4) A fogyasztó, illetoleg az elkülönítet
t vízhasználó személyében beállott változást a régi és új fogyasztó, illetoleg
elkülönített vízhasználó együttesen köteles a vízméroállás megjelölésével a változástól számított 30 napon belül a
szolgáltatónak bejelenteni. A bejelentés elmulasztása esetén a
z abból eredo károkért az elköltözo fogyasztó és az új
fogyasztó, illetoleg az elkülönített vízhasználó egyetemlegesen felel.
BH2000. 201.
Szövetkezeti tulajdonban álló lakóház bekötési vízmérojén és a lakások mellékvízméroin mért
víz fogyasztásának elszám
olása [Ptk. 387. §, 198. § (3) bek., 201. §, 1972. évi 31. tvr., 1992. évi I. tv. 104. §
(1) bek., 27/1975. (X. 30.) MT r. 1. mell. 34. § (1) bek., 38/1995. (IV. 5.) Korm. r. 1. § (1) bek., 8. §, 19. § (1)
bek., 78/1988. (XII. 27.) PM
-
ÉVM. r. 4. §].
9. §
(

  1. Ha a fogyasztó a díjat a szerzodésben rögzített feltételek szerint nem fizeti meg a mulasztásnak az e

rendeletben meghatározott következményeire a szolgáltató
-
az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (a
továbbiakban: ÁNTSZ) területileg ille
tékes intézetének egyideju értesítése mellett
-
fogyasztó figyelmét felhívja.
(2) A szolgáltató a szolgáltatást a létfenntartáshoz, a közegészségügyi és tuzvédelmi követelmények teljesítéséhez,
valamint az egészségügyi és gyermekintézmények ellátásához szü
kséges ivóvízellátás, továbbá a
szennyvízelvezetésre irányuló szolgáltatás kivételével, az illetékes ÁNTSZ
-
nek az intézkedés bevezetését nyolc
nappal megelozo értesítése mellett, az ÁNTSZ
-
nek az értesítésben foglaltakkal ellentétes állásfoglalása hiányában
a)
idoben és mennyiségben korlátozhatja,
b)
kizárólag termelési célú ivóvíz
-
felhasználásnál szüneteltetheti, illetve három hónapon túli díjtartozás esetén
további harmincnapos határidovel a szolgáltatási szerzodést felmondhatja.
(3) A közegészségügyi köve
telmények teljesítéséhez szükséges ivóvízellátás akkor biztosított, ha az ivóvízellátás
legalább 50 l/fo/nap mennyiségben, négy emeletnél nem magasabb lakóépület esetén legfeljebb 150 m távolságon
belüli, négy emeletnél magasabb lakóépületben pedig négy em
eletnél nem nagyobb szintkülönbséggel járó
vízvételezési lehetoséggel (közkifolyóról, tuzcsapról, szállított vízbol) adott.
(4) A díjhátralék megfizetésének igazolásától számított öt naptári napon belül a szolgáltatónak a (2) bekezdés
a)
-
b)
pontja szerinti
intézkedéseket meg kell szüntetnie.
(5) Az ÁNTSZ
-
nek a (2) bekezdés szerinti, az értesítésben foglaltakkal ellentétes állásfoglalása hiányában a
szolgáltató a bekötovezetéket leszukítheti, lezárhatja

végrehajtó1 # 2015.12.17. 11:34

Vízművek a tömblakásban nem kötheti ki hanem szúkitőt alkalmazhat.
kertesházban ha a háztól számítva 150m belül van közkút akkor kikötheti egyébb esetben szűkítőt kell beraknia.

Tömbben a központifűtést nem tudja elzárni mert akkor a többi lakó sem kap fűtést.

Immaculata # 2015.12.17. 11:05

Nehéz a kérdés, a szolgáltató tudná megmondani.
Volt olyan a fórumon, aki azt nyilatkozta, hogy a Vízművek ott korlátoz, ahol tud, ha nem az ingatlanba, akkor azon kívül, és a költségeket a fogyasztóra terheli.

Melani27 # 2015.12.17. 10:49

mai napra van értesítés hogy kizárják egy ismerősömet a víz-fűtés szolgáltatásból. téli időszakban ezt megteheti a szolgáltató ? illetve mit tudnak tenni, mármint a szolgáltató, ha nem engedi be a tulaj és az ott lakók a szolgáltató embereit ? köszönöm a választ !

Méhecske37 # 2015.10.23. 18:19

Szép estét Mindenkinek!

A segítségüket szeretném kérni a következőkben:
Édesapám 15 éve elhunyt az egyetlen örököse vagyok. Édesapám a halála előtt a saját telekrészéből egy részt "elvileg" az élettársa lányának ajándékozott...erről én csak sokkal később, jóval Apukám halála után értesültem!
Visszatérve: mikor a közjegyzőnő az örökölt már kisebb! részemről telefonon (természetesen később írásban is) tájékoztatott, közöltem vele, hogy Apukám házában él jelenleg az élettársa, így annak haláláig, hagyom benne élni. (A közjegyzőnő ezen ledöbbent, elmondása szerint az édestestvérek az utolsó morzsán képesek még verekedni is). Szépen éltek, ápolta is az Apukámat a haláláig, így gondoltam becsületesnek!
Én messze élek onnan, évente 1-2 alkalommal, amikor Apukám sírját is látogattam, kértem az élettársát, hogy szedjen elő minden dokumentumot, hogy át tudjam íratni a nevemre, de éppen sosem volt kéznél, majd legközelebb. Én pedig nem akartam zaklatni, ne érezze, hogy a halálát várom!

2 éve tavasszal, amikor az örökölt házamhoz mentem, közölte a mostohahúgom (az élettárs gyermeke) hogy a télen elhunyt az Édesanyja, most az Ő huszonéves mostohafiai laknak a házban. Mindezt a tudtom és az engedélyem nélkül! Én akkor megkértem, hogy hagyják el a házat, mert így tizenévek eltelte után szeretném az örökségem megkapni! Ne is említsem, hogy lelakták a 15 év alatt!

S elérkeztem a lényeghez: amikor egy barátnőmmel most odamentünk a házhoz szembesültem azzal, hogy nem csak áram, villanyóra sincs a háznál. Először azt a választ kaptam, hogy azért, mert a mostohafiai kiköltöztek, így már nem volt fogyasztás...na de ezért nem szerelik le a villanyórát...gondolom én. Másnap hívtam az Elmű-t, de telefonon nem tudtak választ adni, mivel még felhasználóazonosítót sem tudtam mondani.
Bementem a lakóhelyemhez közeli Elműhöz, ahol tulajdoni lappal, és az örökhagyó végzéssel, személyi iratokkal igazoltam a tulajdonom, de közölték, nincs azon a helyrajzi számon, sem az Apukám nevén villanyszolgáltatás.
Újra lementem, akkor kaptam a mostohahúgomtól 1 db. ebben a hónapban befizetett, 11 ezer forintos csekket, amin végre volt azonosítószám... illetve később a házamban megtaláltam a kikapcsolási értesítőt, amely 154 ezer forintos 3 havi elmaradást mutatott! Nagy valószínűség szerint árammal fűtöttek idén 2.-3.-4. hónapban hiszen az a három hónap alatti fogyasztás.
Ismét hívtam az Elműt, most már fogyasztói számmal, közölték, hogy a 11 ezer ft.-os októberi befizetés az már a májusi számla volt, így még mindig több, mint 154 ezer ft. az elmaradás. A visszakapcsolás díja kb. 17 ezer, s mivel az órát is leszerelték, így a teljes visszakapcsoláshoz hitelesített villanyszerelőtől kell mérő szabványosítást kérnem...ami szintén olyan 220 ezer forint lenne. Szóval igazán "meghálálták" a jószívűségem ezzel a közel fél milliós tartozással!
Viszont, mint kiderült a mérőóra illetve a számla is a mostohahúgom Anyukájának a nevén volt és más helyrajzi számon, mint ami az enyém. Ahol ténylegesen állt a mérőóra az én tulajdonom de még a cím sem stimmel!

Hihetetlen, hogy a jó szívem fog a sírba vinni, hiszen most is egy rászoruló, kétgyermekes családnak adnám el szinte fillérekért, amit évek alatt fizetnének ki...holott készpénzes vevőm is lenne.... s az új bekötésnél a 220 ezer szabványosítást így is ki kell fizetnem, de nem szeretném a mások általi tartozást is én fizetni! 3 gyermeket nevelek, még tanulnak, de lassan kirepülnek, nekem Őket kell segítenem, nem jótékonykodnom most már. Világéletemben mindig mindenkin segítek, viszonzást sem vártam soha, de azért azt sem, hogy így hálálják meg!
Az lenne a kérdésem, hogy kérhetek oda új bekötést? Illetve, ha jól értesültem róla, akkor az elmaradt befizetés a mérő tulajdonosát, illetve halála után az örökösét (azaz a mostohahúgom) terheli?

(Új felhasználó vagyok itt, még nehéz követnem, ki kinek válaszol, így kérném, hogy szólítsanak meg a felhasználónevemen, hogy lássam! )

A segítségüket előre is köszönöm!
Kellemes hétvégét, szép estét kívánok Mindenkinek!

gugu01 # 2015.10.05. 20:36

Rokonom nekem ajándékozta a lakása 1/2-ed részét, ez év júniusában. A közüzemi számlákat átirattam a nevemre. A rokonom nevén volt előtte,aki következő hónapban meghalt. Ez a lakás most szeptemberben el lett adva, mert több tulajdonos volt. Tegnap pedig a Tigáz behajtó cége keresett meg, hogy engem kérnek az elhunyt rokonom tartozásának megfizetésére. Ezt megtehetik?
A rokonomnak nincs hagyatéka, nem lesz hagyatéki eljárás.

Immaculata # 2015.10.04. 13:01

ides

Hol tudom megnézni, hogy mennyi az elmaradás, mivel nem adja ide a számlákat és igy nem tudom a partner azonosítót sem?

A közös költséggel mindketten tartoztok, a társasház közös képviselőjétől tudod megkérdezni, hogy mennyi pontosan az elmaradás. Jogszerűen a felét neked, a másik felét a testvérednek kellene fizetnie.

Mivel a testvéred van bejelentve a szolgáltatókhoz, ezért a villany-, gáz-, vízdíjjal a testvéredet keresik meg, azután tőled nem hajthatnak be. Azonban a távhőszolgáltatónak olyan a szerződése, hogy ha a fogyasztó nem fizet, akkor a tulajdonoson hajtják be. Mivel a nővéreden nem tudják, így tőled fogják. Annyiban szerencsésebb ez a helyzet, hogyha a távhő díjat kiegyenlítetted, akkor követelheted a nővéreden. A távhőszolgáltatónál tudsz érdeklődni.

Ha a nővéred notórius nemfizető, akkor a lakást így is, úgy is el fogja veszíteni. Jobb, ha kéred a bíróságot, hogy szüntesse meg a közös tulajdont. De talán még azzal is jobban jársz, ha a nővérednek ajándékozod a részed.

Ha árverésre kerülne sor a víz-, villany, gáz esetében, akkor csak a nővéred tulajdonrészét árverezik, azonban, ha a közös költség tartozás, vagy a hőtávdíj miatt kerül árverezésre sor, akkor az egész lakást fogják árverezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 08:15

Mögöttes felelősség: akkor kell helyt állni, ha az egyenes adós nem fizet.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 06:15

Ha van távfűtés, azért mögöttes felelősséged van, a közös költségért meg egyetemleges.
Melyik szót nem érted? (Az 'egyetemleges-t Kelvin már elmagyarázta.)

ides # 2015.10.04. 05:33

Nem kaptam a hozzászólásomra segítséget, kérném aki tudja számomra érthetően válaszolja már meg! köszönöm!

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.10.03. 20:09

Egyetemleges kötelezettség esetén minden kötelezett az egész szolgáltatással tartozik, de ha bármelyikük teljesít, a jogosulttal szemben a teljesített rész erejéig a többiek kötelezettsége is megszűnik.

Csak egyszer kell kifizetni és nem pedig személyenként kell.

fupci49 # 2015.10.03. 19:18

Itt a hulladékkezelésről van szó, vagyis a kukák ürítéséről, ez egy családi ház, amit hárman örököltünk.
Nem kötelező a hulladékelszállítást igénybe venni, ha nincs mit elvinni.
Senki nem lakja a házat,nincs hulladék.
Ezért akarnak végrehajtani.
A haszonélvező özvegy valószínűleg nem jelentette be, hogy a ház lakatlan, ezért nem kér hulladékszállítást. A vizet, a gázt és a villanyt lemondta.
Azt nem értem, miért nem lesz többlet, ha mindhármunktól a teljes összeget akarják behajtani az egyetemleges felelősség alapján?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.03. 18:03

Az egyetemleges felelősség azt jelenti,
Igen.

Mi lesz a többlettel? Visszaadják?
Igen. De nem lesz többlet.

Milyen szolgáltatást mondanál le? A távfűtést nem lehet, a közös költség meg nem szolgáltatás.

fupci49 # 2015.10.03. 17:14

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a gyors választ, bár nem igazán kedvező rám nézve.
A tulajdonostársak tagadják, hogy végrehajtás indult volna ellenük, de persze lehet, hogy nem mondanak igazat.
Az egyetemleges felelősség azt jelenti, hogy bármelyik tulajdonostól behajthatják a teljes összeget, vagyis ebben az esetben háromszoros pénz kerülhet a szolgáltatóhoz?
Mi lesz a többlettel? Visszaadják?
Hogy lehet ezt leállítani? Mondja le a szolgáltatást a haszonélvező, vagy én is megtehetem, vagy többségi döntés kell?
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.03. 17:11

Ha van távfűtés, azért mögöttes felelősséged van, a közös költségért meg egyetemleges.