közüzemi tartozás


drbjozsef # 2020.10.22. 07:33

BPO-169,

Ez esetben egy teendőd van. Várni. És figyelni, hogy a mokk-tól küldött levelet átvedd. Ez lesz a fizetési meghagyás, ennek kell időbe ellentmondani.

A többi levelet ki is hajigálhatod.

gerbera317 # 2020.10.22. 06:56

Hogyan került ez a topik a közigazgatás témakörbe? Csak nem a "köz-" előtag miatt?

gerbera317 # 2020.10.22. 06:55

nyilatkozni fogunk róla, hogy elévült
Az adós ilyet nem nyilatkozhat, vagy ha mégis teszi, akkor a nyilatkozata semmis. Az adós ezt legfeljebb csak állíthatja, amire a jogosult nyilatkozhatja, hogy elismeri, vagy nem. Az adós mnásnak a nevében ne nyilatkozzon!
nyilatkozni fogunk róla, hogy (...) nem kaptunk levelet az elmúlt 9 évben
Ezt esetleg, de ez is inkább csak állítás.

BPO-169 # 2020.10.22. 05:51

Beszéltünk a Főtávval, a nullás egyenlegközlést nem ismerik el és "nem találják" - a kiküldött levelekről sem tudnak nyilatkozni, mert azt meg a behajtóval kell megbeszélni. Mivel a levelezési címem 9 éve és most is ugyanaz - ide semmi nem érkezett, nyilatkozni fogunk róla, hogy elévült és nem kaptunk levelet az elmúlt 9 évben (semmilyet sem).

drbjozsef # 2020.10.16. 13:07

Ez esetben akkor viszont elévült az ügy.

Ez esetben igen valószínű, hogy elévült az ügy.

Nem tudhatod biztosra, nem szakadt-e meg az elévülés. Ha költöztél, változott a címed, vagy tényleg a bérlemény címére küldtek valamit (mert azt adtad meg a szolgáltatóval való szerződéskor mondjuk levelezési címnek), akkor nem teljesen biztos, hogy elévült.

BPO-169 # 2020.10.16. 12:03

Kedves József,

Köszönöm a gyors választ.

Az előbb félreérthetően írtam.

4év után tehát 2015ben engem nem a távhő hanem a díjbeszedő keresett meg (víz, szemét), azt csak példaként említettem. Náluk sikerült elintézni, mert még megvoltak a papírok .

A jelenlegi az a távhő, akiktől az elmúlt 9 évben nem kaptam semmilyen megkeresést a lakcímemen. Most is csak a postaládába volt bedobva és ami nevetséges hogy a levélből ki sem derült hogy pontosan mikori a tartozás, csak telefonon közölték hogy 2011.

Ez esetben akkor viszont elévült az ügy.

drbjozsef # 2020.10.16. 11:36

BPO-169,

Megnéztem, a távhő 5 éves elévülés, szóval határeset.

Ha tudnád igazolni a 2014-es esetet, ahol elismerték, hogy a követelés nem terhel téged, még jobb esélyed lenne, mert az nem számít szerintem az elévülés megszakadásának se, szóval 9 évvel megint jó lennél.

Persze, ha tudnád igazolni, hogy már akkor sem terhelt téged, akkor már nem is az elévülés lenne az indok, hanem simán az, hogy semmi közöd hozzá.

Esetleg megpróbálhatod kikérni a 2014-es levelezés részleteit. Abban vagy benne lesz az is, hogy elismerték, hogy nem terhel a tartozás téged, vagy nem találnak semmit, és akkor megint jó vagy, mert 9 évről indulunk.

Ha "véletlenül" azt találják, hogy ők igazolhatóan értesítettek téged, de "sajnos" semmi mást "nem találnak", főleg az elismerésüket nem, az persze kényelmetlen lehet, és megint a 6 éves "határesetnél" tartanál.

drbjozsef # 2020.10.16. 11:27

BPO-169,

  1. Kifizetheted.
  2. Visszaírhatsz nekik, hogy a követelés szerinted elévült.

Ha utóbbi esetleg nem lenne igaz, ÉS a behajtó peresíti, akkor 2x annyit fogsz fizetni.

A lényeg : sima levelet kukába iktatni, ha fizetési meghagyás jön, azt átvenni, és ellentmondani neki 15 napon belül az abban leírtak szerint.

Más lehetőséged nem nagyon van.

A dátumokat tekintve (2014 - 2020) jó esélyed van az elévülésre, de biztosra nem mehetsz, és meg se nagyon tudhatod sehogy, azt neked nyilván nem fogják megmondani.

(sőt az is lehet, hogy a távhőszolgáltatásra nem 5 év az elévülési idő, szóval még jobb esélyed is lehet, ha kevesebb, de ezt nem tudom fejből.)

BPO-169 # 2020.10.16. 09:32

Tisztelt Fórumozók!

Egy 9 éves közüzemi tartozás miatt fordulok hozzátok.

2011-ig béreltem egy kis üzletet egy holding cégtől. Az üzlet leadása szabályosan megtörtént, a közüzemi cégeknél lejelentettem a bérlés végét, a nullás egyenlegről papírokat állítottak ki.

A holding azonban a következő hónapban, amíg üres volt a bérlemény, nem rendezte a számlákat, és valami úton módon az én nevem sem került akkor még átvezetésre..

Emiatt 4 év után a díjbeszedő megpróbálta rajtam behajtani a tartozásukat, amit a papírok meglétével sikeresen el tudtam hárítani.

Azóta azonban lomtalanítva lettek az iratok, nincsenek már meg.

A napokban, 9 év elteltével (!!!), a távhőszolgáltató behajtó cégétől érkezett is egy levél, miszerint náluk is tartozásom van, kamatokkal szépen felduzzasztva.

Állításuk szerint több levelet is küldtek már - gondolom az üzlethelyiség egykori címére, és nem a lakhelyemre, mert ide egy sem jött...

Nekem viszont nincsenek már meg a papírjaim, a holding pedig megszűnt ill. átalakult - onnan se most se korábban nem tudtam semmit igényelni.

Szerintetek mit lehetne tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.22. 19:39

Az kevés lesz. Hagyatékátadó végzést vagy öröklési bizonyítványt fogadnak el.

Gabor7906 # 2020.01.22. 15:11

mivel elkívánjuk adni az ingatlant.szeretnénk a közüzemi esetleges hátralékokat rendezni előtte.Hogy a továbbiakban ne legyen semmilyen teher az ingatlanon,sem rajtunk.Akkor nyugodtan használhatom a közjegyzői leveleim egy lekérdezésre a szolgáltató felé. Az előző válaszát köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.22. 14:42

Ha tudod igazolni, hogy te vagy a szerződött fogyasztó örököse. De ha bejelentitek a fogyasztó halálát - már be kellett volna - akkor ők fognak keresni téged. Ha tartozása volt az örökhagyónak, akkor főleg!

(Azt akartad kérdezni, hogy megtudhatod-e, hogy volt-e az örökhagyónak közüzemi tartozása. Ez az "ingatlanon van díjhátralék" kifejezés tulajdonképpen nem is létezik.)

Gabor7906 # 2020.01.22. 14:31

Jó napot kívánok!
Azt szeretném önöktől meg kérdezni.Én mint ingatlan örökös 7ed magammal kaphatok-e információt a közüzemtől,hogy van-e az ingatlanon díjhátralék.Kiadhatják-e nekem ezt a informásiót,ha kérem őket.Válaszukat előre is köszönöm.Tisztelettel!Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.23. 08:10

Akkor nem jó a kérdés. Nincs benne, hogy kinek a jogviszonyában érdeklődsz. Ezek ugyanis zárt, kétoldalú jogviszonyok.

Ella0201 # 2019.11.22. 18:57

drbjozsef

Köszönöm a válaszát.
Annyival kiegészíteném hogy a számlákon nem a nagybácsi neve szerepel. Ebben az esetben is?

drbjozsef # 2019.11.21. 13:46

Ella0201,

Az örököknek.

Ők ugyanis a jogutódai az elhunytnak, és a használattal összefüggő költségeket annak kell fizetnie, aki ténylegesen használta azokat - illetve most a jogutódjának.

Ha a tulajdonos fizeti be, de igazolni tudja, hogy azt nem ő használta, követelheti annak megtérítését az örökösktől, végső esetben fizetési meghagyással vagy perben. Bár még egyszerűbb, ha bejelenti hagyatéki teherként, és ha azt vitatják az örökösök, akkor kell csak a fentiek felé továbblépnie.

Ella0201 # 2019.11.21. 12:17

Tisztelt Forumozok!

A kovetkezo kerdessel fordulok Onokhoz.

Nagybatyjam elhunyt.
Haszonelvezete volt egy ingatlanra, amiben nem lakott, de a szamlakat O fizette.
(mert ugye torvenyileg a haszonelvezonek kell, nem a tulajdonosnak, meg akkor is ha nem el benne eletvitelszeruen)

Miutan korhazba kerult, mar nem tudta ezeket a szamlakat fizetni, igy keletkezett egy kisebb tartozasa.

Kerdesem az lenne, hogy ezeket az elmaradt kozuzemi szamlakat kinek kell kifizetni?

Az adott ingatlan tulajdonosanak kell kifizetni?
Vagy a nagybacsi orokoseinek?

Valaszokat elore is koszonom!

oligaliga # 2019.01.25. 17:48

rumpi

Minden számlán szerepel egy sor, hogy a számla kiállításával mennyi a felhasználó egyenlege (az aktuális számla és az addig keletkezett hátralék vagy túlfizetés összeg). Először ezt ellenőrizd le. Ha egyik kiállított számládon sem stimmel az egyenleg, akkor kérj számlaegyeztetést a szolgáltatótól.

Rumpi # 2019.01.25. 15:55

Tisztelt Fórumozók!

A segítségeteket kérném az alábbi ügyben:
2018.01 től gáz szolgáltatót váltottam. Főgázrol E-on ra.
Az E-on közölte velem hogy cak akkor tudnak át venni ha nincs tartozásom. Ezért ki i fizettem mindent. Erre pár hónap mulva kaptam egy levelet a Főgáztól hogy van tartozásom. Fölhívtam őket de ki magyarázták és kifizettem a 24000-es állítólagos tartozást. A mai nap (2019,01,25) kaptam ismét egy felszólítást, a DHK hátralék kezelőtöl hogy van a 20.000 Ft tartozásom. A tartozás 2017.11.22 készült számla. A csekkeket előkerestem és az egész 2017 év meg van, a 10 hó kivételével, plusz(2018.01 az a csekk ami az előző tartozásról szól!Azt nem értem hogy a zsámla 2017.11.22 én készült. Én 11.16.-án 12.11.-én és 2018.1.9.-én föladtam egy- egy csekket. akkor ez milyen tartozás lehet?

oligaliga # 2018.11.23. 06:26

Berna80

Csak, hogy értsd: nem érdemes az elévülésre játszani. Az önkormányzat az érdekeltségi hozzájárulásról nem ad ki igazolást, ha nincs kifizetve. Ha nincs igazolás, nem lehet a csatornára rákötni, a szolgáltató nem ad rá engedélyt. Ha nem vagy rákötve, előbb-utóbb talajterhelési díjat kell fizetned, ami akár a csatornadíj hatszorosa-hétszeres is lehet. Gondold végig.

drbjozsef # 2018.11.23. 05:44

Berna,

Te magad írtad : addig nem kötik a hálózatra míg ki nem fizetik. Most akkor a hálózatra van kötve, vagy nincs? Használták már vagy sem?

Azért itt kellene tudni részleteket, meg ismerni a papírokat, mert egy sok éves követelés el is évülhetett, de ha ez a csatorna bekötési díja, akkor lehet, hogy ez szerződési és szolgáltatási feltételektől is függ (magyarán kb. ha elévült, akkor a bekötési kötelezettség is elévült, ha csatornát akarsz, meg kell fizetni a bekötést).

Ha te csatornázott ÉS tehermentes ingatlant vettél az eladódtól, akkor köttesd be a csatornát, fizesd ki és írj neki, hogy fizesse meg, ha pedig nem teszi meg, akkor fizetési meghagyást bocsáttass ki ellene.

oligaliga # 2018.11.23. 03:57

Berna80

Attól, mert a hálózat ki van építve, nem biztos, hogy az ingatlant rákötötték. Erről a vízművet kell megkérdezned, vagy fogsz egy vízszámlát és megnézed, van-e rajta csatornadíj.

Berna80 # 2018.11.22. 21:07

Mindekinek köszönöm a sok érdemi hozzászólást!

Sajnos részleteket én sem tudok a szennyvízcsatornáról, mivel mi már az 5.tulajdonosai vagyunk az ingatlannak és az első tulajdonosnal keletkezett a tartozas. Ez mar egy regota nem lakott haz, de ki van epitve a viz, gaz, aramhalozat is, igy szerintem a csatornat is hasznalhattak valamikor. Termeszetesen -gerbera317-nek valaszolva- tisztaban vagyunk vele, hogy a tobbi hianyossagot a mi kotelezettsegunk kifizetni(vizvisszakotes...stb), ennek ismereteben vasaroltuk az ingatlant. Nekem csak az nem erthető, hogy ezt miert nem az fizeti ki akitol tehermentesen vasaroltuk vagy mi a helyzet az elévüléssel? Pénztartozas eseten 5 év ha jól emlekszem.

gerbera317 # 2018.11.21. 07:30

Valószínűleg tehermentesen szerezte az ingatlant, de csatorna nélkül. És most azt akarja, hogy a csatornabekötést az eladó fizesse. Meg a felújítást, a nyílászáró-cserét, és a többit. Az meg nem akarja. A halott ötleteknek ez a sorsuk.

drbjozsef # 2018.11.21. 05:55

Berna80,

korábbi tulajdonos nevehez kapcsolodoan keletkezett

Nem lehet, hogy csak egy korábbi tulajdonos IDEJÉBEN keletkezett, de az ingatlanhoz kapcsolódik inkább?
Csatornázott ingatlat vettetek? Ha jól értem, nem, most kötnék be.

Ha az előző tulajdonosok nem használták a csatornázást, miért fizették volna ki?

Egyébként, ha úgy érzed, hogy ez nem a Te tartozásod (mert per-, teher-, és illetékmentesen szerezted az ingatlant), akkor a kifizetése után követelheted az eladódtól (ő meg az ő eladójától, és így tovább). Ha nem fizeti ki, fizetési meghagyást bocsáttathatsz ki, végső soron pereskedhetsz. De én a fentiek fényében nem hiszem, hogy belefognék (egy követelő levelet persze megér az eladó felé, de egy pert már nemigen).