Bírósági eljárás árvaellátás ügyben


csiga13 # 2003.11.10. 15:55

Kérem szépen segítsenek!

T.I

csiga13 # 2003.11.08. 17:23

2000. szeptember hóban árvaellátás igényt terjesztettem elő a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál. Az akkor hatályban levő jogszabály értelmében az ellátásra jogosultságot szerezhetek az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén, ha 16 éves korom előtti időtől rokkant (és árva) vagyok. 67 éves vagyok, és sajnos a NYUFIG I. és II. fokon elutasította az igényemet, mert nem áll rendelkezésemre orvosi papír, hogy 16 éves korom előtti időtől rokkant vagyok és ezt egyik orvosszakértő sem merte véleményezni. Az ügy bíróságra került ahol ugyanezen indok alapján elvesztettem I. fokon a pert. Azután következett a másodfokú per, mert hát nem hagytam annyiban, hiszen tudom, hogy rokkant vagyok 3 éves korom óta. Végre II. fokon már volt egy orvos aki merte vállalni azt, hogy rokkantságom már 16 éves korom előtt fennállt. Nagy megdöbbenésemre a Munkaügyi Bíróság II. fokú ítéletével elutasította az igényemet (fellebbezési lehetőségemet is kizárta), arra hivatkozással, hogy 2002. január 1-től módosult a Társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény vonatkozó szakasza, mely szerint már nem elegendő az, hogy 16 éves korom előtt rokkant legyek, hanem 16 éves korom előtt kell, hogy meghaljon a jogszerző (esetemben az édesapám). Én pedig már 35 éves voltam amikor meghalt.
Kérdésem a következő: 1. Ha én még 2000-ben benyújtottam az igényemet lehet-e alkalmazni a jogszabály módosítását az esetemben, vagy a bíróság jogszerűtlen ítéletet hozott? (Megjegyzem, hogy ha az igénybejelentéstől számított 1 éven belül lefolytatódik az eljárás ma már javában élvezhetném az árvaellátás összegét.) 2. Jogszerű volt-e az, hogy a bíróság nem engedett fellebbezést az ítélet ellen? 3. Mivel az ítélet így jogerős hova fordulhatok jogorvoslatért? 4. Egy ismerősöm ugyanilyen indokkal - hogy nem rokkant - szintén bírósági szakaszban van az ügye, de neki 16 éves kora előtt halt meg az édesanyja, tehát jogosult lehet az árvaellátásra. Nincs-e arra lehetőség - ha már az orvosszakértő az ő esetében sem meri kimondani, hogy rokkant volt 16 éves kora előtt - hogy ezen tényt tanúkkal igazolja? A jogszabály erre nem ad lehetőséget?

Elnézést a hosszú tényállás levezetéséért, de azt hiszem így lehet igazán megérteni amit kérdezni szerettem volna.
Válaszukat tisztelettel megköszönöm
T.I.