Önkormányzati rendelet


entropia # 2022.02.14. 15:23

Kedves nanemaaa!

Köszönöm a választ. Megértettem, hogy a rendelet "kijavítása" akkor lép hatályba, amikor azt a hatálybaléptető paragrafus elrendeli (kihirdetés napján). Amit nem értek még pontosan, hogy az a rendeletverzió (illetve annak egy része), amelyet a törvényességi felügyelet jogszabálysértés miatt elmeszelt, az hatályban volt-e akár egy pillanatig is.

A válaszokat előre is köszönöm.

nanemaaa # 2022.02.15. 10:47

Nyilván szabályosan került jóváhagyásra és kihirdetésre, legfeljebb a megalkotásában volt tartalmi hiba. A felügyeleti szerv nem semmisíthette meg a jogszabályt, max felszólította az önkormányzatot az általa feltárt szabálytalanság okán a rendelet módosítására. Ezek alapján nyugodtan állítható, hogy a rendelet hatályban volt, és kötelezően alkalmazandó szabályokat tartalmazott a módosításáig is.

drbjozsef # 2022.02.15. 11:16

entropia,

Ez valami iskolai feladat, vagy konkrét problémád is van?

Biztos hatályos a rendelet, meg az is volt, de ha egy kifejezetten törvénysértő passzusa is volt, akkor az a rész szerintem visszamenőleg sem alkalmazható. Mi az igazi kérdés?

entropia # 2022.02.15. 15:15

Úgylátszik nem jó írtam le a dolgok, megpróbálom kicsit konkrétabban:

(1) Van egy helyi lakásrendelet - ezt megcsinálták 2013-ban.
(2) A függelékbe tették a bérleti díjat - ez ugye normatív elem, függelékében nem lehet normatív szbályozás,
Ezt leszámítva a rendeletalkotási folyamat szavályos.
(3) 2020-ban megemelik a díjat: határozattal módosítják a függeléket, rendeletszerű kihirdetés nincs, a határozatnak van egy dátuma.
(4) 2021-ben a Törvényességi Felügyelet megállapítja a jogsértést, amely elsősorban a (3) pont szerinti manőverre vonatkozik, és a törvényes állapot helyreállítására szólít fel.
(5) Az önkormányzat ezután új eljárásban a díjakat mellékletben szabályozza és szabályosan kihirdeti.

Kérdések:
Milyen ár volt érvényben 2013. és 2020. között?
Milyen ár volt érvényben 2020. és 2021. között?

Egyelőre nekem az világos, hogy 2021-től milyen ár van érvényben.

nanemaaa # 2022.02.16. 08:01

Véleményem szerint 2013 -2020. között a (2) pont szerinti, míg 2020-2021. között szintén a (2) pont szerinti összeg, tekintettel arra, hogy a rendelet módosítása nem történt meg. Az önkormányzat határozata legfeljebb módosítási szándékként értelmezhető.

entropia # 2022.02.16. 11:05

nanemaaa :: Nagyon szépen köszönöm a választ, minden jót kívánok!

entropia # 2022.02.16. 15:36

Ha nanemaaa fórumtárs érvelését elfogadjuk és tudjuk azt, hogy a (3)-as szerinti ár magasabb, mint a (2)-es szerinti ár, nem ütközünk-e bele a 603/2020-ba? Mert ha igen, akkor a rendelet(módosítás) az Alaptörvény 32. cikk (3)-as bekezdése szerint Alaptörvény ellenes.