Költségtérítés/"tanúdíj"


lewho # 2005.10.18. 07:53

kéne ide egy okos ember...:)

lewho # 2005.09.29. 14:59

óóóó.
de jó lenne ha vki pontosabbat tudna mondani!

valaki?segítség!!!

mekkmester, kösz még1x a válaszokat. hátha valaki okosan megmondja milyen jsz. vág ide.

(de gonosz hatóságként én akkor sem adnék a tanúnak ilyet, amíg rá nem bök a complexben:)

mekkmester # 2005.09.29. 14:47

Még annyit, hogy a gyakorlatban szoktak tériteni utazási költséget az állig. eljárásban megidézett tanúnak (és nem az ügyfél fizeti, hanem az állam). Ezt tapasztalatból tudom, úgyhogy vminek lenni kell.

lewho # 2005.09.29. 10:53

vagyis a "tanúdíj" nem eljárási költség, mivel nem ismer ilyen költséget az Áe.

lewho # 2005.09.29. 10:52

ezzel csak az a baj, hogy nincs az Áe-ben meg sehol máshol, hogy a tanú kérheti igazolt költségei megtérítését. nem is kell megkérdezni, nem is kell róla rendelkezni....
szvsz tehát nincs ilyen, ha közigszerv idézi a tanút eljárásában.

köszönöm a vélaszokat, meg h gondolkodtatok rajta!

mekkmester # 2005.09.29. 10:36

Az Áe. 89. § (1)bek. szerint az államigazgatási eljárás költségeit - ha jsz. másként nem rendelkezik - az állam viseli. A tanúdij kétséget kizáróan eljárási költség. Sajnos, azt én sem tudom, mely jsz. alapján, de a ténylegesen felmerült költséget kell megtériteni (útiköltség, szállás,étkezés), amelyeket a tanúnak igazolnia kell. Az 1/1969 IM rendelet csak a büntetőeljárásban és a Pp. hatálya alá tartozó eljárásokban meghallgatott tanúk költségtéritéséről rendelkezik. Én is kiváncsi lennék, hogy a közig. eljárásban ezt milyen jsz. szabályozza.

lewho # 2005.09.29. 09:07

ok! kösz mekkmester!

igaz, bezavarhatott a korábbi kérdésem a költségmentességről.

de „Természetesen az Áe. alapján is jár ktsg.térités a tanúnak”....

a kérdésem az, hogy ha a tanú útiköltséget kér, akkor mi alapján teszi ezt?

  • jár neki? miért?(kérek szépen jogszabályi hiv-t)
  • mennyi jár neki? miért annyi?

szerintem is járnia kell(ene) de sehol nem találom hogy mely jsz alapján...

mert ha egy 60kmre lakó embert idéznek az nem fog neki örülni, h nem térítik meg a vonatjegyét....

az okés, h a munkáltatójától távolléti díjra jogosult..
de ha jogosult útikötlségre is akkor azt kitől kéri?

mekkmester # 2005.09.29. 09:01

Lewho!

Tudom, hogy még Áe. van! Korábban a Ket-tel kapcsolatban tettél fel kérdéseket, azt hittem, ez a kérdésed is erre vonatkozik. Természetesen az Áe. alapján is jár ktsg.térités a tanúnak, csak ott még nem válik szét ilyen élesen a hivatalból és a kérelemre inditott eljárás. Én sem tudok olyan jsz.-t, ami lehetővé tenné a tanúnak, hogy irásban tegyen vallomást.

lewho # 2005.09.29. 08:33

mekkmester!

még Áe. van...

lewho # 2005.09.29. 08:28
  • jelen közigsz. nem nyomozó hatóság (Be. felsorolja ki az)
  • nem is folytat nyomozási cselekményt
  • minden közigszerv idézhet tanút
  • elengedhetetlen a meghallgatása
  • melyik jogszabály írja, hogy közigsz. előtti eljárásban a tanút írásban is meg lehet hallgatni?

szóval, kérhet-e a tanú ha beidézik költségtérítést?

mekkmester # 2005.09.29. 08:26

Kedves Lewho és Sücy!

A Ket. 153. § (2) bek. 7. pontja alapján a tanú megjelenésével kapcsolatos költség eljárási költségnek minősül. Ha az eljárás kérelemre indul, akkor az eljárási költséget az ügyfél, bizonyos esetekben az ellenérdekű fél viseli. Hivatalból inditott eljárásban a hatóság a költséget előlegezi. Ennek hatóság részére történő visszafizetése rendelhető el (amelyre az ügyfelet v. ellenérdekű felet kötelezi). Ha az ügyfél inditványozza a tanú meghallgatást, akkor a ktsg.-t ő előlegezi.

Sücy # 2005.09.29. 08:14

Szokott módon, nem vagyok jogász...
A közigszerv (nyomozó)hatóság, vagy nyomozási cselekményt folytat? Ha igen, akkor persze, hogy jár a tanúnak a költségtérítés. Ha meg nem, akkor pedig vajon megidézhet tanút?
Mellesleg jegyzem meg, hogy "vallomását" írásban is beadhatja, ezzel kiváltva a megjelenését.

lewho # 2005.09.29. 07:46

vki? annyira kíváncsi vagyok:)))

lewho # 2005.09.29. 07:18

mivel az 1/1969 IM rend. szerint

6. § (1) Az 1-5. §-ban foglalt rendelkezéseket a bíróság, a közjegyző, az ügyész, a nyomozó hatóság, illetőleg a nyomozási cselekményeket végző más szerv idézésére megjelent vagy ezek által kihallgatott tanú, a hatósági tanú (Be. 135. §), továbbá a bírósági végrehajtási eljárásnál jelenlevő tanú díjazására kell alkalmazni.

tehát ha birtokvitában beidéznek vkit akkor mi vonatkozik rá?

lewho # 2005.09.29. 06:59

na és milyen jogszabály alapján? és kitől? és mennyit? és miért anyit?

mert a munkavégzésből kiesés kötlsége az okés. Mt. szabályozza....
de ha nem bíróság idéz akkor mi a helyzet?

mekkmester # 2005.09.28. 18:10

Természetesen kérheti. Erre találták ki.

lewho # 2005.09.28. 14:26

Üdv!

ha közigszerv idéz vkit tanúként kérheti-e az útiköltséget, vagy egyéb igazolt költséget?