kiskorúsítás


ObudaFan # 2008.01.02. 20:55

Korlátozottan cselekvőképes az a nagykorú, akit a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezett.
A gondnokság alá helyezést a nagykorú személy házastársa, egyeneságbeli rokona, testvére, a gyámhatóság és az ügyész kérheti.
Ha a gondnokság alá helyezés szükségességéről a gyámhatóság tudomást szerez, a gondnokság alá helyezési eljárást meg kell indítania, ha ezt a fent írt valamelyik közeli hozzátartozó a gyámhatóságnak a perindítás szükségességéről való tájékoztatását követő 60 napon belül nem teszi meg.
Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá a bíróság azt a nagykorú személyt helyezi, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége a pszichés állapota, szellemi fogyatkozása vagy szenvedélybetegsége miatt - általános jelleggel, illetve egyes ügycsoportok vonatkozásában - tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent.
Ha a belátási képesség korlátozottsága csak részleges, a gondnokolt minden olyan ügyben önállóan érvényes jognyilatkozatot tehet, amely ügycsoport tekintetében a bíróság a cselekvőképességet korlátozó ítéletben a gondnokolt cselekvőképességét nem korlátozza.
A bíróság különösen a következő ügycsoportok tekintetében korlátozhatja a gondnokság alá helyezett személy teljes cselekvőképességét:

  1. társadalombiztosítási, szociális és munkanélküli ellátás igénylése, illetve az azzal, valamint a munkaviszonyból és munkaviszony jellegű jogviszonyból származó jövedelemmel való rendelkezés;
  2. ingó és ingatlan vagyonnal kapcsolatos rendelkezési jog;
  3. családjogi jognyilatkozatok megtétele
  1. a házassági vagyonjoggal kapcsolatos jognyilatkozat,
  2. a származás megállapításával kapcsolatos nyilatkozat megtétele,
  3. a gyermeke nevének meghatározása és annak megváltoztatása,
  4. a gyermekének örökbefogadásához való hozzájárulás;

4. tartási kötelezettséggel kapcsolatos vagyoni döntés meghozatala;
5. a lakásbérlettel kapcsolatos jognyilatkozat megtétele (a szerződés megkötése, illetve felbontása);
6. örökösödési ügyek;
7. bentlakásos szociális intézetben történő elhelyezéssel kapcsolatos jognyilatkozatok;
8. az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása;
9. tartózkodási hely meghatározása.

monalisa1 # 2008.01.02. 14:21

Lépj mielőbb, mert "aláíratni" valamit akár semmi perc alatt is lehet valakivel...

A lakhely szerint illetékes bíróságon heti egy alkalommal van un. "panasznap" amikor is jegyzőkönyvbe mondható a kérelem, megfogalmazásában segítenek. (Egyben keresetlevélnek is tekinthető a beadvány.) Az egész eljárás tárgyi költségmentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.02. 07:58

Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezés. Lehetséges olyan módon is, hogy csak bizonyos területeken, bizonyos ügyletekre nézve korlátozzák a cselekvőképességet. A per megindítására a szülő és a testvér is jogosult.

freeman # 2008.01.02. 07:39

Tisztelt Fórumozók!

A kiskorúsítással kapcsolatban szeretnék kérdezni!

Nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás, ha esetleg valakinek van jobb ötlete azt is szívesen veszem!

A nővéremről lenne szó aki most 35 éves leszázalékolt nyugdíjas, sajnos nem tud bánni a pénzzel, a kisegítőiskolát is nehezen végezte el, attól félek, hogy aláíratnak vele egy adásvételi vagy kölcsönszerződést, mert sajnos nagyonjóhiszemű, és nem szeretném, ha a szüleimnek kellene kifizetni a tartozást, amit nővérem igazából meg sem kapott, vagy a testvérem ezáltal rossz helyzetbe kerülne! A kérdésem az lenne, hogy a kiskorúsítás hogyan működik, később módosítható-e, meg lehet-e adni benne konkrét összeget amivel maximalizálni lehetne a szerződés mértékét, ezzel le lenne védve a testvérem, kiskorúsításon kívül van-e más megoldás?

Előre is köszönöm!!!!