Olaszországban kötött házasság felbontása


Dr.Attika # 2013.01.24. 11:04
drgabi # 2013.01.24. 10:58

Köszönöm a segítséget, megpróbálom az ügyfelet meggyőzni, hogy várjuk meg az áprilist.:)

Dr.Attika # 2013.01.24. 06:18
Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 06:15

Ha nem volt közös személyes joga a feleknek, akkor a nemzetközi magánjogi tvr. 3. szerint eleve az eljáró bíróság jogát kell alkalmazni. Ha volt közös személyes joguk, akkor is megállapodhatnak a magyar jog alkalmazásában, ezt - felhívásra - még az első tárgyaláson tűzött határidőben is megtehetik. [40. §]

A joghatóságot pedig a hivatkozott 7. cikk (2) bekezdés esetleg megalapítja, de nem vagyok benne biztos, hiszen a hölgynek nincs más tagállamban szokásos tartózkodási helye. De áprilistól már a 3. cikk (1) a) is jó lesz.

drgabi # 2013.01.23. 22:04

miért az olasz jogot alkalmazza ilyen esetben a bíróság?
a TANÁCS 1259/2010/EU RENDELETE alapján a felek nem egyezhetnek meg abban, hogy az eljáró bíróság országa szerinti jogot válasszák? (5. cikk) illetve megegyezés hiánya esetén a 8. cikk alapján mivel egyik megelőző feltétel sem teljesül automatikusan a d) pont lép be,mely szerint annak az államnak a joga alkalmazandó amelynek bíróságához fordulnak, vagy mégsem?
Nekem nincs ebben tapasztalatom, ezért kérnék segítséget

drgabi # 2013.01.23. 21:25

a férjnek nincs uniós lakhelye, tartózkodási helye sincs,a feleség pedig még nincs egy éve Magyarországon

Dr.Attika # 2013.01.22. 08:21

Gondolom, mert nincs meg az egyéves itteni tartózkodás.
Ezért akar az alperesre alapítani. Egyébként a joghatóság csak egy dolog. A magyar bíróság is az olasz jogot alkalmazná. Én meg úgy tudom, hogy az olasz jog szerint nagyon macerás a bontás.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.22. 07:55

Miért negligálod az egész 3., 4. és 5. cikkeket, és ugrasz közvetlenül a csak szubszidáriusan alkalmazható 7. cikkre? Az, hogy neked ez lenne jó, nem megfelelő indok.

drgabi # 2013.01.21. 21:37

Olasz állampolgár hölgy szeretné orosz állampolgár úrral Olaszországban kötött házasságát Magyarországon felbontani, a férj jelenleg nem él uniós országban, a feleség 2012 áprilisa óta tartózkodik Magyarországon. Tanács 2201/2003/EK rendeletének 7.cikke megalapozza e a magyar joghatóságot, és ilyen esetben az illetékességet a felperes tartózkodási helye határozza e meg.
Illetőleg lehet e valamit tudni a bíróságon közreműködő tolmácsok óradíjáról?