Pince / tulajdoni hányad - A pince után jár-e tulajdoni hányad?


Két Lotti # 2003.01.10. 12:41

Szerintem abszolúte nem.

Szólítsd arra fel, hogy mutassa be a társasház közösségének (csak azért így, hogy ne Neked direkte)az adásvételi szerződését, ami alapján a pincét a magáénak tudja.

Ha az okirat érvénytelen, vagy nincs is akkor meg...


Ügyvéd - Társasági szakjogász

siga # 2003.01.10. 12:27

Szia Két Lotti,

A helyzet ma a következők szerint módosult:

Voltam az Önkormányzatnál (mert 1999-ig az ő tulajdonában is volt egy lakás, amit szintén mi vettünk meg) és ott nincs nyoma 1996-os módosított alapító okiratnak.

Úgyhogy Õ most lobogtat valamilyen 'módosított' adásvételi szerződést, amelyben ő a pincét is megvette akkor. De az alapító okirat az Önkormányzatnál és a földhivatalban is közös tulajdonként szerepelteti a pincét.

A kérdésem: lehet-e neki érvényes adásvételi szerződése úgy, hogy ahhoz a tulajdonostársak nem járultak hozzá?

Köszönettel:
siga

Két Lotti # 2003.01.10. 10:39

Mi alapján hivatkozik arra, hogy megvette a pincét?  Van róla adásvételi szerződése?

Csak azért kérdezem, mert ha nem lett átvezetve, akkor mivel bizonyítja?

Ha azonban feltételezzük, hogy van bizonyítéka, akkor sem olyan egyszerű a helyzete, mert az alapító okirat módosításához minden tulajdonostárs aláírása kell.  Tehát Te meg tudod vétozni, ő majd elmehet bírósághoz, aki szerződéses nyilatkozatot nem pótolhat, legfeljebb ha bizonyítják, hogy Te jogaiddal élsz vissza, bár szerintem akkor is necces.

Szóval nem vagy olyan rossz helyzetben, véleményem szerint.

Az hogy mi mennyi tulajdoni arányt eredményez (erkély, tetőtér stb.) nincs szabály.  A tulajdonosok megállapodása, láttam már olyat is, hogy a pince után egyáltalán nem járt tulajdoni hányad, vagy csak 50%-a után, tetőtérnél az 190 felett részre stb.  A lényeg, hogy a tulajdonosoknak kell megegyezniük.

Az alapító okirat elkészítéséhez ügyvéd kell mindenképp, tehát nem járhat el sandán-bundán a pincéjével.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

siga # 2003.01.09. 19:45

Hello Mindenkinek!

A következő problémában szeretném a segítségeteket kérni:

Adott egy három lakásból álló társasház, amiből két lakás az enyém. A szomszéd annak idején megvásárolta a pincét (ami azelőtt közös tulajdon volt - én akkor még nem voltam tulaj). Ez azonban az alapító okiratban nem került rögzítésre.

Én a 'rossz' alapító okirat szerint vettem meg a két lakást, mely szerint így 5554/10000-ed illet meg engem.

Most a szomszéd kitalálta, hogy mivel a 24 m2 pince az övé (ezt nem vitatja senki), így az alapító okiratot módosítani kell és így nekem csak 4990/10000-ed tul. hányad maradna. A célja egyébként valóban a többségi tulajdon megszerzése.

Ja, a pincéjének egy része az én lakásom alatt van és a lejárata az én lakásom alapterületéből elvesz kb. 4-6 m2-t.

Kérdéseim:

  1. A pince területe alapján jár-e neki a tulajdoni hányad?
  2. Ha igen, akkor milyen arányban (gondolok itt arra, hogy erkély esetén vagy tetőtér esetén van valamilyen szabályozás százalékra, belmagasságra, hasznos területre... stb.)

Köszönettel:
siga