Szia!
Amit leírtál, az kevés ahhoz, hogy el lehessen dönteni, felelős-e az állattartó a balesetért. Ha leírnád az eset összes körülményeit (pl: kutyafuttató elkerített-e,magán vagy önkormányzati tulajdon-e, a kocsi tullépte-e a megengedett sebességet, hogyan tört össze, szabálytalanul közlekedett-e?) A tények azonban a következők: Polgári törvénykönyvünk szerint az tartozik megtéríteni a kárt, aki másnak jogellenesen kárt okoz. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.A helyzetet azonban bonyolítja, hogy ez az általános felelősségi kategória, a gépjocsi üzembentartója viszont a veszélyes üzem üzembentartójának felelősségi kategóriájába tartozik. Ebből következően csak gépkocsi tulajdonosa akkor mentesülhet a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt a veszélyes üzem körén kívül eső elhárithatatlan ok okozta. Általános szabály az is, hogy a kár azon részét nem kell megtéríteni, amely a károsult közrehatásának következménye.
Mindezt azért írom le ilyen részletesen,mert pl.: ha a kocsi túl gyorsan ment vagy nem volt megfelelő műszaki állapotban, stb, akkor az egyrészt a károsult közrehatásának tekinthető, tehát befolyásolhatja az esetleges kártérítést, másrészt a 'kutya' a polgári jog szerint értékkel is bírhat. Ez lehet egyrészt tényleges, készpénzben kifejezhető érték, de lehet un. előszereteti érték is, vagyis a kutyához fűződő érzelmek pénzben kifejezhető értéke. Összességében tehát a kutya gazdáját is kár érte a kutya elvesztése során és ha ez a kár a gépkocsi tulajdonosának a veszélyes üzem felelősségi formája szerint felróható (ami, mint olvashattad sokkal szigorúbb felelősségi forma, mint a gazdát terhelő általános felelősségi formáció), bizony tőle is követelhető kártérítés.
Mindezek azonban csak akkor állapíthatók meg, ha az ember a konkrét esetet, annak összes körülményét megvizsgálja. Ilyen csupasz tényállással csak sötétben tapogatózik az ember. Ugyhogy azt javaslom a gazdának, hogy az összes infó birtokában döntse el, hogy fizet-e kártérítést peren kívül, vagy vállalja azt, hogy a gépkocsi tulajdonosa peresíti igényét, ne adj isten ő peresíti kártérítési igényét, illetőleg viszontkeresetet indít a gépkocsi tulaja ellen a már megindult per keretei között.
Ha további infókat is tudsz, akkor esetleg a fórum keretei között is közelebb juthatunk a megoldáshoz.
Jó nyomozást!
Dr.Süti