Letiltás nyugdíjból


senkise100 # 2009.02.06. 16:17

Tisztelt Leendő Válaszadó!

Az alábbi problémám megoldásában kérnék segítséget. A nyugdíjam 50 %-át tiltják le, mert sajnos nem tudtam időben törleszteni a felvett kölcsönöket, betegség miatt, több műtét után a bal lábamat amputálni kellett, és sajnos nem volt lehetőségem a törlesztésre, anyagilag. Ezzel semmi bajom nem lenne, ha csak a 33% erejéig tiltanák le, mint ahogy a fizetéseknél szokták, mert természetesen vissza kell adni. A kérdésem az lenne, hogy valóban jogos az 50%-os letiltás, erre esetleg van valamilyen jogszabály? Sajnos ebben a helyzetben már a megélhetésem van veszélyben, mert így most 53.000,–Ft nyugdíjat kapok, ebből kell fizetnem a lakás rezsijét, a gyógyszereket, és esetleg enni is kéne. Szeretném megtudni, hogy a levonás mértékének csökkentését milyen módon lehet kérvényezni, illetve hol? A Nyugdíjfoly­ósítónál, a Banknál, vagy esetleg más szervnél?

A választ előre is köszönöm.

További kellemes hétvégét kívánok.

Senkise100

Egyjogász # 2009.02.06. 19:36

67. § (1) Az adós társadalombiztosítási nyugellátásából legfeljebb 33%-ot lehet levonni.

(2) A levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:

  1. gyermektartásdíj,
  2. jogalap nélkül felvett nyugellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50%-áig terjedhet.

A fentiek szerint valószínűleg több követelést tiltanak egyszerre a nyugdíjból, az törvényesen lehet 50%.

senkise100 # 2009.02.06. 19:51

Kedves Egyjogász!

Köszönöm a választ, a kérdésemben írtam is, hogy sajnos több levonást is foganatosítottak, de azt szeretném még megtudni, hogy ennek a levonásnak a csökkentését esetleg lehetne-e kérvényezni, mert mint írtam már a megélhetésemet veszélyezteti ez a sok levonás.

Ismételt válaszát ezúton is köszönöm.

Üdvözlettel:

Senkise100

monalisa1 # 2009.02.06. 20:10

Próbáld elérni, hogy az egyik - másik tartozás "várakozzon" a maga sorrakerülő levonására - a megélhetési nehézségek okán. (Tehát a tartozást elismered, de kéred, hogy egyiket-másikat egy ideig szüneteltessék mert különben nincs miből élni, netán a rezsiköltség ki nem fizetése miatt kirakhatnak a lakásból...

A sajnálatos egészségi állapotról csatold be az orvosi igazolásokat, valamint írd: rendszeres és fontos gyógyszerek kiváltásra is szükség lenne hónapról hónapra.

Tehát kérj méltányosságot. A banki végrehajtóval kell érdemben beszélni, a Nyufig csak végrehajt.

gittus # 2009.02.06. 20:11

A levonás csökkentését a jogosulttól ha ha ez a bank akkor attól kell kérni. A letiltást foganatosító szerv nem csökkentheti a levonást csak a jogosult engedélyével.
Mivel a bankok önálló bírósági véghrehajtó útján végrehajtanak, javalom neki írjon.

Egyjogász # 2009.02.06. 21:37

A végrehajtást kérőnél lehet kezdeményezni a méltényosságot. Nem akarom elkeseríteni, de a bankok nem a méltányosságukról híresek, ők ezt úgy tekintik, hogy kihelyeztek egy pénzeszközt (kölcsönt), ez a pénz (vagy a helyébe lépett értéktárgy) ott van az adósnál, fizesse vissza, ahogy tudja.

Nekem egy ismerős nyugdíjas házaspárral volt hasonló ügyem, ahol szegények bedőltek több "visszautasíthatatlanul kedvező" hitelajálatnak, aztán összevásároltak mindent hitelből. Amikor nem tudtak fizetni, és a bank elkezdte tiltatni a nyugdíjukat, ők is szaladtak fűhöz-fához, kb. annyi volt a válasz, hogy adják el a hitelből vett dolgokat, aztán fizessenek abból.

senkise100 # 2009.02.07. 13:22

Kedves Egyjogász!

Az ismételt választ ezúton is köszönöm. Az én esetemben nem arról van szó, hogy összevissza vásároltam felelőtlenül mindent, addig nem is volt probléma amíg dolgoztam, de sajnos a hosszú kórházi kezelés és a műtétsorozat vitt "padlóra" anyagilag, ezért kerültem ebbe a helyzetbe. Sajnos azt tudom, hogy a bankok nem jótékonysági intézmények, de konkrétan a Citybank, mert róluk van szó, kifejezetten elutasítóak voltak minden tekintetbe. Esélyem sem volt a peren kívüli megegyezésre velük szemben, ezért nem hiszem, hogy a letiltás %-nak a csökkentésébe is beleegyeznének.

Üdvözlettel:

Senkise100

monalisa1 # 2009.02.07. 19:13

A bank előtt ismert-e a hitelfelvétel után bekövetkezett sajnálatos egészségi probléma? (Ezen belül is a gyógyszerek, kötszerek stb. szükségszerű és rendszeres havi költségvonzatára /= összegére/ gondolok, melyről a kezelőorvostól és/vagy a háziorvostól igazolást kellene bemutatni.)

Esetleg, talán...

senkise100 # 2009.02.08. 09:52

Kedves Monalisa 1!

Köszönöm válaszát. Minden problémám ismert volt a bank előtt, az orvosi zárójelentéseket és a szakvéleményeket is beküldtem, de érdemben semmi nem történt, sőt a bíróság is kérte, hogy próbáljanak meg egy kis emberséges magatartást tanúsítani, de minden lehetőségtől elzárkóztak. Csak a végrehajtó jóindulatán múlt, hogy letiltással "megúsztam", mert a bank minden ingóságra kiadta a végrehajtást. A kölcsönt egyébként temetésre kellett felvennem, mert nem tudtam volna saját erőből eltemetni a szüleimet, akik autóbalesetben haltak meg, sajnos egyszerre. A bankot semmi nem érdekelte, nagyon arrogánsan viselkedtek, sőt még ők is kértek külön orvosi szakvéleményt, hogy valóban jogos volt-e az amputálás. Szóval az egész ügy nagyon felháborító és megalázó volt. Pusztán azt nem értem, hogy a fizetésből a gyerektartáson kívül, bármennyi tartozása is van valakinek csak a 33% tiltható le, ezzel szemben a nyugdíjból miért 50%.

További kellemes napot kívánok.

Üdvözlettel:

Senkise100

Egyjogász # 2009.02.08. 12:07

Ezt rosszul tudod. Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek ugyanúgy az 50%-áig terjedhet, mint nyugdíj esetén.

ribri # 2009.11.09. 17:36

Tisztelt Válaszadó!
Letiltási végzést kaptak a szüleim. Ők a kezesek a hitelemnél. Mindketten nyugdíjasok. Nem tudtam egyezséget kötni a hitelintézettel és hamarosan jogeröre emelkedik a tiltás. Érdekene,hogy minden esetben 33%ot vonnak le és ezt mindkettőjüktöl fogják e vonni? Tartozásom tőkéje 865.000.-,havi törlesztője 24.000.-volt.Elmaradásom 115.000.-+bírósági költség 66.000.- A nyugdíjak összege 55.510.-és 75995.-. Kérem Önt,hogy tájékoztató jelleggel írja meg mire számíthatunk a levonással kapcsolatban. Előre köszönöm segítségét. Üdvözlettel:ribri

nandy # 2009.11.09. 17:50

Ekkora összegű tartozásra rájön még 150-200 ezer forintnyi végrehajtási költség is. :(

Egyébként ha minkét szülő kezes volt, akkor mindkettő nyugdíjának vonhatják a 33%-át. Sőt, még ingóságot, ingatlant is foglalhatnak.

/Nem lett volna szabad hagyni, hogy eddig eljusson az ügy/

ribri # 2009.11.09. 18:01

Kedves Nandy!
A 66.000.-Ft bírósági költség az 51.700.-FT perköltségből,9.400.-FT állami illetékből és 5000.-FT végrehajtást elrendelésével járó költségből áll. Nem tudom ilyenkor figyelembe veszik e azt,hogy még van 3 évem a futamidő végéig. Most nagyon megijedtem attól a mondattól,hogy ingóságot és ingatlant is foglalhatnak. Ha a levonás rendben és folyamatosan megy akkor is? Sikerült kiegyeznem a szüleimmel,hogy minden hónapban adom nekik a pénzt. Sajnos azért alakult így a helyzetem mert elvesztettem az állásom és így maradtam el 4.5 havi törlesztéssel.

Gandalf-lotr # 2009.11.12. 12:25

Üdv.
Nekem az lenne a problémám hogy nem megyek a gyógyszeremért és az orvos azzal fenyegetőzik hogy szól a TB-nek és megvonják a járadékom.Ilyen létezik?

Gandalf-lotr # 2009.11.12. 12:27

A járadék nálam nyugdíjat takar.Elnézést.