hadigondozás


Demetriosz # 2019.09.17. 06:23

Tisztelt Jogdoktor.

Az apám katona volt a második világháborúban, a háború végefelé könnyebb, kar és vállsérülést szenvedett.A háború végén fogságba került,és a soproni fogolytáborban volt. Itt TBC-s lett,ezért külföldre nem vitték, egy fél év után korházi kezelésre hazaengedték.
Kérdésem jár-e valamilyen nyugdíj kiegészítés,vagy ellátás ezek alapján.Köszönöm a segítséget.

erzsebet677 # 2019.04.08. 16:09

Tisztelt Hölgyem/Uram,

Azzal a kéréssel fordulok önökhöz hogy jár-e a hadigondozotti ellátás apám testvére után, én vagyok az egyedüli leszármazottja,sajnos családja nem volt?
Ő sajnos a II.világháború idején hadifogságban halt meg amit bizonyítani is tudok. Már próbálta érdeklődni ezzel kapcsolatban az illetékes hivatalnál, de elutasítást kaptam, mert nem közeli családtag. Sőtt még apám míg élet a testvére után próbált valami kártérítés kérni, de elutasították igaz politikai ok miatt.
Nagyon megköszönném ha tudnának segíteni ezzel kapcsolatban.

Üdvözlettel: Erzsébet

MédIra # 2019.03.19. 10:13

próba

Répéva64 # 2018.09.28. 16:59

Tisztelt Jogi doktor ! Megkaptam a másodfokú határozatot, miszerint ezelőtt tévesen döntöttek és most, igen, jogosult vagyok a járulékra, illetve a közgyógyra is. Közölték azokat a törvényeket, amelyekre én is hivatkoztam. Köszönöm.

Répéva64 # 2018.08.29. 20:34

Tisztelt Rexor ! Azért most adtam be kérelmet, mert előtte édesanyám kapta 1994 éves határozat alapján az ellátást, akkor még nyugdij kiegészítésként. Ő 2009-ben meghalt, én pedig 2 éve töltöttem be a tényleges nyugdij korhatárt, úgy tudtam, csak azután lehet kérelmezni. Én nem kárpótlást kértem, csak azt havi nyolcezer párszáz forintot. Elég szomorú, hogy van egy Törvény és az országban sok helyen másként értelmezik, pedig mindenkire egyformán vonatkozna. Köszönöm.

Répéva64 # 2018.08.29. 20:23

Tisztelt Jogi Doktor ! Nem voltam bíróságon, másod fokú döntés még nem született, mert elküldték az adataimat a Honvédelmi Minisztérium Levéltárába, onnan november óta még azóta nem jött válasz. Mielőtt beadtam a kérelmemet, érdeklődtem a MAHONSZ Budapesti irodájában,ahol a következő választ kaptam : Ön jogosult, az 1994. évi XLV. törvény lehetővé teszi, hogy Ön a volt hadi gyámoltak jogi meghatározása alapján jogosult az ellátásra, illetve a törvény 7/A.paragrafus 11(1), aki okirattal tudja bizonyítani, katonakönyv, stb. illetve az 1994. évi XLV.törvény 2. par.b pontja:hadifogság értelmében, szolgálat teljesítés közbeni fogságba ejtés, fogságban tartás, beleértve az idegen haderő által nem katonai szolgálatot teljesítők fogságba ejtését. elhurcolását, és ezek időtartamát, valamint 113/1994 évi. kom rend. Ennek megfelelően beadtam a kért iratokat. Ha már itt elutasítanak, nem adok be kérelmet.Köszönöm.

Rexor # 2018.08.29. 11:32

Egyébként ha nem történt egészségkárosodás, akkor szerintem nem jár az ellátás. Bár azt sem teljesen értem, hogy miért majdnem 70 évvel a hazatérés után nyújtották be a kérelmet.

Répéva64 # 2018.08.28. 17:32

Tisztelt Jogidoltor !
Édesapámat 1945 május 5.-én katonai szolgálat teljesítése közben, német országban fogságba ejtették, Szovjetunióba a Don kanyarba vitték malenkij robotra ,1948 10. 28 án került haza.Nem volt hadirokkant, vagy csonkolt, de több mint 3 évig fogoly. Hadigondozotti ellátás iránti kérelmet adtam be 2017 juliusban, Elutasítottak, fellebbeztem, októberben. Azt írták nem tudom érdemben bizonyítani, pedig a katonakönyv másolatát és még a kért iratokat beküldtem a Hajdúnánási Kormányhivatalhoz, mivel Polgár odatartozik.Édesanyám is kapott ilyen ellátást, 1994 ben egy Hatósági Bizonyítvány alapján, amit szintén elküldtem. Azt furcsálljuk,hogy ebben a körzetben sorra elutasítják a embereket,Polgárról legalább 10-12-őt,aki én ismerek.Az ország nagy részén még bemondás alapján is megtalálják, itt a hivatalos katonakönyv és egyéb iratok alapján sem.Fel vagyunk háborodva. 3 testvérből,kettő megkapta más megyében, a polgári nem. Köszönöm, Vámosiné

Dr.Attika # 2017.02.11. 04:42
Dr.Attika # 2017.02.11. 04:40

A hadigondozásról szóló 1994. évi XLV tv. alapján maga a a polgári személy munkára való elhurcolása nem eredményez ellátást.

Burn Out # 2017.02.10. 21:09

ellátás alatt kárpótlásra gondolsz?

tamary # 2017.02.10. 20:50

Tisztelt Jogtudósok? A fő kérdésem az, hogy a Szovjetunióba kényszermunkára elhurcolt polgári személyeknek ill. utódjuknak a hadigondozásról szóló 1994-es törvény szerint jár e valami ellátás. Van olyan az ismeretségi körömben aki minden ellátást megkapott, van akinek elutasították a kérelmét. Nem egyformán vonatkozik a törvény mindenkire?
Nem tudom beadjuk-e a kérelmet, az apukám hál istennek még él, 95 éves, Ő volt elhurcolva.
Válaszukat tisztelettel köszönöm!