Özvegyi nyugdíj


zsuzsa.zoltanne@gmail.com # 2020.03.18. 06:01

Tisztelt Jogi Fórum!

Férjemmel elváltunk 2012-ben, 2018. szept.óta együtt élünk azonos lakcimen. Addig is együtt éltünk, csak a vállalkozás miatt váltunk el.
Jelenleg beteg, kérdésem, hogy özvegyi nyugdijra jogosult vagyok-e abban az esetben, ha azonos lakcimen lakunk 2018. szept. óta, vagy esküdjünk össze, mert férjem sajnos beteg.
köszönettel: Malnus

tund1 # 2019.11.08. 18:47

Tisztelt Szakértők!

Férjemmel ez év májusába külön költöztünk, a válópert be adtuk a bíróságra. Férjem lakcímét megváltoztatta, majd 4 hónap külön élés után (még nem volt válóperes tárgyalás) férjem öngyilkos lett. Ilyen esetben jogosult vagyok e az özvegyi nyugdíjra?

Köszönöm a válaszukat

Equilibrator # 2019.10.03. 19:19

Tisztelt Fórum!
Anyám özvegyi nyugdíjat igényelt. Apám nyugdíjas volt 23 évig, sima ügy - gondoltuk. De most a hivatal olyan igazolásokat kér, amelyek 58-59 évvel ezelőtti időről szólnak. Azt hittük simán kiszámolják apám nyugdíjának a 60%-át, de ehelyett 1960-61-es külföldi munkavégzés igazolását kérik, pedig az szerepelt apám nyd.határozatában. Nem értem milyen jogon kérdőjelezik meg egy elhunyt ember nyugdíját, a saját határozatukat és milyen jogon kérnek 59 éves papírokat egy özvegytől, aki a kérdéses időben még nem is volt a felesége.
(Köszönettel)

Idős71 # 2019.10.02. 07:56

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Érdeklődöm, hogy létezik-e az özvegyi nyugdíj egyösszegű megváltására lehetőség?
Szíves válaszát köszönettel várom.

Piroska56 # 2019.06.25. 07:38

Tisztelt Ügyvédúr!

Fiam tartos beteg, vegleges rokkant, arvaellatasra jogosukt es magasabb osszegu csaladi pitlekot kap, en ozvegyi nyugdijat kapok emiatt. eddig egyutt laktunk most kulon fog költözni, es szeretnem tudni hogy mivel kulon lesz a lakcim
Jogisukt maradok e az ozvegyi nyugdijra?

Lyonee # 2019.01.27. 21:20

kissneni
Már most kérheted az özvegyi nyugdíj feléledését, mert mindig az elhalálozáskor érvényes nyugdíjkorhatárt kell figyelembe venni, vagyis nálad 62 évet. Azt már betöltötted, és a megszűnés 10 éven belül van, ezért jogosult vagy rá. Mivel visszamenőleg maximum fél évre lehet igényelni, így egy nap sem veszik el. Minél előbb add be, és 2018 okt. 23-tól kérjed.
A nyugdíjfolyósítóhoz kell beküldeni az igénylést.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.27. 14:35

21-15=6 év. Az kevesebb, mint tíz. Tehát feléled a jogosultság. De kérni kell, és legfeljebb hat hónapra visszamenőleg állapítják meg.

kissneni # 2019.01.27. 13:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjem 2004.03.03. elhunyt, 32 év munka viszonnyal rendelkezett ,ideiglenes özvegyi nyugdíjat kaptam árva jogán.
2015.06.ig .
1956.okt.23. születtem az öregségi nyugdíj korhatárt 2021.júliusában érem el. kérdésem volna, hogy az özvegyi nyugdíjra jogosult leszek e? 20 év munka viszonnyal rendelkezem. Fizetésem nagyon kevés, 6 órában dolgozom. Köszönöm válaszát :)

Szalmakalap # 2019.01.19. 11:14

Tisztelt Szakértő!

Férjem 2005-ben elhalálozott. 1 évig kaptam utána özvegyi nyugdíjat. 2010-2014-ig - mivel 50%-os rokkant voltam, szintén kaptam. Ezt követően megszüntették, mivel csak B2 kategóriás 40%-os egészségkárosodásom van. Ez év augusztusában töltöm be a 62. évemet. Kapok-e ettől az időponttól özvegyi nyugdíjat?

Tisztelettel várom válaszát.

laciba100 # 2018.10.23. 06:36

1952.0í1.02. születtem,62ésfél éves koromban mentem nyugdíjba.Feleségem 40 éves munkaviszony után ment nyugdíjba.Sajnos 2018.07.09. meghalt.(Ő 1953.04.16.-án szülttt.)Az ideiglenes 60 százalékos özvegyijat megkaptam.Azt szeretném tudni,hogy a 30 százalékos özvegyi nyugdíj jár-e nekem az ideiglenes lejárta
után.Kell-e ezt külön igényelni?

Üdv.

Tyúkanyó49 # 2018.10.10. 07:07

Tisztelt Hölgyem/Uram!

1949-ben születtem. 2006-ban mentem nyugdíjba igénybe véve a őknek járó kedvezményt. 62 éves koromban feléledt az özvegyi nyugdíjam elhunyt férjem után, így 9 éve kapom az özvegyi nyugdíjat. Tervezem, hogy újra férjhez megyek. Ezt a tényt be kell jelentenem a nyugdíjintézetnél? Megszűnik az eddig kapott özvegyi nyugdíjam? Leendő házastársam, vagy az én halálom után jár nekünk a másik után özvegyi nyugdíj? Leendő házastársam nem részesült soha özvegyi nyugdíjban, mert Ő elvált.

Köszönöm válaszukat

fületlen # 2018.10.05. 13:16

TUDNÁTOK SEGÍTENI EBBEN HOGY OKTÓBER BE LE JÁRT AZ IDEGLENES ÖZVEGYI NYUGDÍJ LEHETSÉGES E HOGY KAPJAM TOVÁBB VAGY MÁSIK ELLÁTÁST DE ÉN HALÓTTAM HOGY AKINEK VAN FOGYATÉKOS GYEREKE ÉS ÁVAELLÁTÁST KAPJA AZOKNAK MEG JÁR VAGY HOGYAN VAN HA VALAKI EBBEN TUDNA SEGÍTENI ÍRJA MEG

drbjozsef # 2018.06.20. 04:06

Az élettárs – a jogszerzőre előírt feltételek fennállása esetén – csak akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha élettársával annak haláláig egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt, feltéve, hogy az együttélésük (vagy annak akár csak egy része) alatt özvegyi nyugdíjban nem részesült.

Ha a fenti fennáll, igényelni kell az özvegyi nyugdíjat a nyufig-tól, és ott megmondják mi kell. Van, amikor a 10 évhez elegendő a lakcímkártya bemutatása.

IG68 # 2018.06.19. 16:42

Edesapam elhalalozott, de eleteben ozvegyi nyugdijat kapott az anyukam utan. Volt egy elettarsa, aki nem volt bejelentve, de gyakorlatilag vele lakott. Van-e az illeto holgynek jogosultsaga ozvegyi nyugdijra az apukam utan, illetoleg mit kell tennie hogy ezen jogat ervenyesitse?

gombike222 # 2018.05.11. 13:46

Tisztelt Fórum!
Édesapám 1997-ben elhunyt így édesanyám özvegyi nyugdíjat,én és két testvérem árvaellátést kaptunk utána. Hugom fejezte be utoljára az egyetemet 2014-ben és ekkor meg is szünt az ő árvaellátásával édesanyám özvegyije is. Mivel az idén töltötte be az 55 évet feléledhet e az özvegyi nyugdíja,mert az édesapám halálakor irányadó nyugdíjkorhatár 55 év volt?
Köszönöm válaszukat!

mamanyanya # 2018.04.25. 12:13

T.Fórum!
Kérem szíveskedjenek az alábbi kérdésemre válaszolni:
munkaképesség csökkenésem 70%-os mértékű, öregségi nyugdíjas vagyok. Hány százalékos állandó özvegyi nyugdíjra vagyok jogosult? A másik kérdésem, magasabb összegű ellátást az egészségkárosodás címén lehet-e igényelni?

Köszönöm válaszukat:
Éva

valentinus # 2018.03.20. 11:26

T fórum!
Édesanyám idöskori demenciában szenved.2014-ben bekerült egy otthonba.Tavaly 2017 feb.24-én újra összeházasodtak édesapámmal, aki sajnos 2018.02.19-én elhunyt.Édesapám
nyugdijából fedezte anyukám öregek otthoni ellátását,mivel anyu nyugdíja ehez kevés volt.Szeretném tudni ,hogy anyunak jár-e ideiglenes özvegyi nyugdíj?Apukám 87 évesen halt meg.
Anyukám most 85 éves.

SaireyVMK # 2018.03.06. 13:22

Az özvegyi nyugdíj nem örökség, az egyfajta állami támogatás. Örökölni csak tartozást pedig nem lehet, az örökhagyó által hagyott tartozásért legfeljebb csak az örökséggel felel.

Viszont az öröklést követően a tartozás kezelő cég felveszi a kapcsolatot az örökössel és ha nem jutnak egyezségre bírósági úton odáig fajulhat a dolog,hogy vonni kezdik az összeget(a jogszabályoknak megfelelően). Ha az örökség kevesebb mint a tartozás,akkor kérvényezni lehet az örökség árverésre bocsátását vagy átadását a tartozáskezelőnek. De ha több akkor is lehet kérni. Majd az elszámolásnál kiderül. De akár el is adhatja(ha van rá mód) és abból törleszthet.

frescohu # 2018.03.05. 11:42

Kérdésem: az özvegyi nyugdíj örökségnek számít ? Ha az elhalálozott után nem maradt vagyon, viszont maradt banki tartozás (nincs társ), azt a bank levonathatja-e az özvegyi nyugdíjból ?

csicseri # 2017.01.31. 08:28

Tisztelt Fórumozók !

Én 67 éves nyugdíjas nő vagyok. A férjem után özvegyi nyugdíjat is kapok. A kérdésem az, hogy újraházasodás esetén megmaradna-e az özvegyi nyugdíjam ? Köszönöm válaszukat.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.03.24. 20:20

15 napon belül be kell jelenteni az elhalálozás tényét a Nyugdíjfolyósítónak.
Egy évig ideiglenes özvegyi nyugdíj jár, aminek az összege az elhunytat megillető nyugdíj 60 %-a. Ha a feleség valóban rokkantsági ellátást kap, akkor egy év eltelte után 30 %-ot kapna (egyébként pedig 60 %-ot).

Alexandra57 # 2015.03.24. 20:07

Tisztelt Szerkesztőség!
Szociális gondozóként dolgozom. van egy házaspár gondozottam. több mint 40 éve házasok. . A férj öregségi nyugdíjas kb 103000 az öregségi nyugdíja felesége rokkantsági ellátást kap 34.400 Ft. a férj meghalt. kérdésem a felesége mennyi nyugdíjat fog kapni átunna és meddig, és mi a teendőnk ?

köszönöm. Tisztelettel Happ Józsefné

ahamima # 2015.03.16. 21:19

m.a.n.d.i

Jogosult lehet ideiglenes özvegyi nyugdíjra az egyéb jogosító feltételek fennállása esetén, amennyiben az elhunyt az életkora szerinti szükséges szolgálati idővel rendelkezett.
A jogosultság elbírálása érdekében terjessze elő az igényét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon.

Üdvözlettel: ahamima

m.a.n.d.i # 2015.03.13. 17:15

Tisztelt Fórum!
A férjem február 25-én 56 évesen, halt meg, nem volt nyugdíjas. Az lenne a kérdésem, hogy bármiféle hozzátartozói nyugellátásra jogosult vagyok-e? Én most leszek 52 éves a hónap végén.
Köszönöm előre is a választ.

ahamima # 2015.03.13. 16:40

cirmi58

Amennyiben az elhalálozást megelőzően - a közös gyermekükre tekintettel - legalább 1 évig megszakítás nélkül érzelmi-gazdasági közösségben együtt élt élettársként az elhunyttal, akkor jogosult lehetett volna ideiglenes özvegyi nyugdíjra.
Ha az elhalálozástól számított 10 éven belül az Önre irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkorát betölti, a fenti feltételek fennállása esetén még jogosult lehet özvegyi nyugdíjra.

EMaya

Kérdése nem társadalombiztosítási, a megfelelő topic-ban tegye azt fel.

dirac

Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén a 63. (hatvanharmadik) életéve betöltésekor éledhet fel, amennyiben addig nem köt újabb házasságot.
A fenti korhatár betöltése után az ellátást igényelni kell.

Üdvözlettel: ahamima