Özvegyi nyugdíj


gittus # 2007.12.28. 14:49

Pasthine
Jogos volt az elutasítás. 2008 január 1-től kérheti majd.

Bongyi
hajrá

Szusza
Az özvegyi nyd megszűnését követ 10 éven belül bekövetkezett feltételek esetén éled fel az özvegyi nyd. Ha az édesanyja 1999.március 20. ig kapta az id. özvegyi nyd.-t. akkor az özvegyi nyd nem éled fel a 62. életév betöltésekor.

szusza # 2007.12.27. 19:52

Üdvözlök Mindenkit!

Tanácsot,tippet szeretnék kérni édesanyám nevében.Aki tud nagyon kérem segítsen!
Édesanyám 1947.04.14.-én szül.,édesapám 1942.06.27.-én.
Apukám 1998.03.21.-én autóbalesetben elhunyt. Anyukám egy évig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat.2004.04.14.ment el előrehozott öregségi nyugdíjba.2008-ban lesz édesapám halálának tizedik évfordulója de anyu csak 2009.04.14.-én tölti be a 62.életévét.
Jogosult lesz-e az özvegyi nyugdíjra mivel kiesik a 10évből.
Válaszokat,segítségeket előre is köszönöm,mert édesanyám teljesen el van keseredve.
Mégegyszer nagyon köszönöm!Szusza.

bongyi # 2007.12.26. 18:58

Kedves Gittus!
Az özvegyi nyd.feléledéséről találtam egy cikket az index-kelet címnél, hogy mégis lehet visszamenőlegesen igényelni.
Idézem:
"újra érvényes a 15 éves feléledési időszak.
(Például, aki 2008-ban megy nyugdíjba, de a házastársa 1993 március előt hunyt el, annak él a 15 éves feléledési idő.)
"Mindazok, akik a közbeeső időkben a magasabb feléledési idővel jogosultak erre, azok kérhetik ennek visszamenőleges megállapítását."
Megigénylem, legfeljebb a törvény pontos szövege mégsem ez lesz, de veszíteni nem lehet vele gondolom.
Üdv: Bongyi

pasthine # 2007.12.26. 18:55

T.gittus!
Férjem 1989 március 17.én I.cs. rokkantnyugdijasként halt meg.gyermekeim után árvaellátást és hozzátartozói ellátást folyositottak.2oo6 február 25.-én töltöttem be az 55. évemet Kértem a Nyugdijfolyositó Igazgatóságot 2006.január 13.án ,hogy állapitsák meg részemre az özvegyi nyugdij feléledését.Elutasitottak azzal az indokkal,hogy 2003.március 1. nem töltöttem be az 55.évemet igy az özvegyi nyugdij feléledésére nincs lehetőség.
Jogos volt az elutasitás?Tudom,hogy 2008 január 1.-től modositás lesz ,de még nem találok ezzel kapcsolatban semmit.Jelenleg van munkahelyem ,bár most betegállományban vagyok.
Mit tanácsolsz mit csináljak jár nekem az özvegyi nyugdij ,hisz én is jogtalannak tartom hogy kiessek az özvegyi nyugdijból ,mert 1989.-től egyedül kellett felnevelnem gyermekeimet és ez bizony elég nagy teher és felelősség volt.Az szolgálati éveim szerint csak 62.éves koromban mehetek csak nyugdijba.

gittus # 2007.12.22. 11:23

Abból amit leírtál elképzelhető hogy együttélő házastársnak lehet tekinteni a feleket. De tudni kellene a pontos körülményeket a korrekt válaszadáshoz. Milyen intézményben miért mióta van elhelyezve. Ki fizet gondozási díjat, ki látogatja.stb stb...

Zoltanuss # 2007.12.20. 18:07

T. gittus !
Az egyik házastárs évekig gyógyintézetben, i. gondozóban volt , most jelenleg együtt vannak, de elképzelhető egy újabb intézeti elhelyezés.
Magyarul van az állandó lakáson kivül egy másik is !!
Z.

gittus # 2007.12.20. 16:32

Kedves Bongyi

Csak abban az esetben lenne lehetőség, amennyiben az AB. visszamenőleges hatállyal semmisítette volna meg a jogszabályt. Erről nincs szó. A módosítás csak 2008.januártól teszi lehetővé az özvegyi nyd megállapítását.

bongyi # 2007.12.20. 16:08

Üdvözlök Mindenkit!

Szeretnék tanácsot, segítséget kérni, hogy kérhetek-e kártérítést visszamenőleg 2005.június 25.-óta elmaradt özvegyi nyugdíjam miatt.
2005 áprilisban beadtam az igényemet özvegyi nyugdíjra "korbetöltés" miatt.
Mivel 1993-ban mulasztásos alkotmánysértéses törvénnyel módosították az özvegyi nyugdíj feléledésének törvényét azokra nézve, akiknek 1993 előtt halt meg a hozzátartozója, így elutasítottak engem is, hogy 1993 március 1-jétől 2003 március 1.-jéig - a 10 éven belül - nem töltöttem be az 55.évemet.
Most azonban kiderült, hogy ez a törvény alkotmányt sértő volt, így már a Nyugdíjfolyósító elismerte a jogomat az özvegyire. Ma kaptam erről írást is a Nyugdíjfolyósítótól, hogy mostmár jogosult leszek.
De csak attól fogva, amikor a 2007. nov. 26.-án a parlament által megszavazott helyesbítő törvény életbe lép.
Ez 2008. január 1-jétől lesz.
Kérdésem az lenne, hogy visszamenőleg megkaphatják-e azok az özvegyit, akik egyébként jogosultak lettek volna évek óta, csak a hibás törvény miatt szenvedtek kárt?
Volna-e valami módja, hogy a hibás törvény miatti kárunkat követelhessük visszamneőleg, esetleg kamataival? Ha igen, akkor mit kell tenni?
Előre is megköszönöm, ha hozzáértők ebben segíteni tudnak.
Kata

gittus # 2007.12.20. 07:21

Zoltánuss

A kérdéses igen általános. Kinek mikor. Az özvegyi nyd jogosultsági feltételei személyre szabottak. Az általad leírtak igen homályosak nem írtad hogy házasok, vagy élettársak stb...
A korrekt válaszadáshoz kíváncsi vagyok az egyéb okokra amely miatt nem együttlakók a felek.

(Azt írtad: "Nem elváltak, de egészségi és egyéb okok miatt nem teljesen együtt lakók. Az egyik gondozása néha csak külső helyen lehetséges.")

monalisa1 # 2007.12.19. 15:50

Senki?
A válasz engem is érdekelne, főleg a kérdés második része.

Zoltanuss,
a kérdésed első része a választ ezen topocban visszaolvasva megtalálod.

Zoltanuss # 2007.12.18. 10:19

Kedves Hozzáértők és Mindenki!

Kérdésem lenne : kinek jár az özvegyi nyugdíj ?
Két 65 - 70 közötti házaspár - mindkettő nyugdíjas. Állítólag az egyik halála esetén a másik a elhalt nyugdíja egy részét kapja. Először nagyobb, majd kisebb % -ban.
Milyen feltételek vannak ?
Nem elváltak, de egészségi és egyéb okok miatt nem teljesen együtt lakók.
Az egyik gondozása néha csak külső helyen lehetséges .
Kössz az eseteleges infókat !
Z.

gittus # 2007.12.14. 14:34

Kedves Kiskesz

Számodra ugyanazt tudnám leírni mint Fata részére. Légyszives a részére írtakat elolvasni.

üdv
gittus

Uccu # 2007.12.14. 13:43

Mégvalamit találtam, ami fontos lehet, s megváltoztatja az előző gondolatot:

Amennyiben a házastárs 1998. január 1-je előtt halt meg, a saját jogú nyugellátást az özvegyi nyugellátással - a megállapításuk időpontjára tekintet nélkül - a kormány rendeletében meghatározott összeghatárig kell együttfolyósítani.

Magyarul: én bemennék a Nyufigba megkérdezni a halotti anyakönyvikivonattal, a nyugdíjazásos papírokkal. Az a tuti (még az sem)

Uccu # 2007.12.14. 13:36

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően folyósítható végleges özvegyi nyugdíjra azonban már csak az jogosult, aki házastársa halálakor betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, aki a házastársa halálakor már rokkant volt, vagy a házastársa jogán legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik. Özvegyi nyugdíj jár akkor is, ha az erre jogosító feltételek valamelyike a házastárs halálától számított tíz éven belül következik be.

Én is rákerestem...Ez volt a kérdés?

Kiskesz # 2007.12.14. 12:53

Kedves Mindenki!

Szeretném Tőletek megkérdezni és aki tudja a választ kérem irja meg nekem, hogy ha édesanyám, aki 1951. márciusában született és 2008-ban márciusában megy nyugdíjba, akkor kaphat-e özvegyi nyugdíjat ha édesapám 1989 márciusában halt meg. Gyermekei után Ő 2001-ig kapott özvegyi nyugdíjat, a kérdésem, hogy jövőre, amikor nyugdíjba megy feléled, vagy sem az özvegyi nyugdíj?
Mindenkinek előre köszönöm a segítségét!
Drága nagyon bizakodik, de én nem sok jóval biztattam.

gittus # 2007.12.11. 14:18

Fata
Ha 98' ig kapott özvegyi nyd-t, akkor a 15 év nem most jár le.

springi99 # 2007.12.11. 14:05

Köszi szépen! Akkor nem jár.

gittus # 2007.12.11. 13:31

előrehozott öregségi nyugdíjra 57, özvegyi nyd.-ra 62 év a korhatár amennyiben 2000.-ben özvegyült meg. A két ellátás nem ugyanaz.

springi99 # 2007.12.11. 10:31

Üdvözlök mindenkit!

Elolvastam az eddigi hozzászólásokat, de nem tiszta előttem minden, ezért szeretnék segítséget kérni.

Édesanyám 2008. februárban nyugdíjba megy, 1951-ben született. Apám 2000-ben halt meg. Jár-e neki az özvegyi nyugdíj? Ugye azért mehet nyugdíjba, mert jogosult rá (van elég éve hozzá), hogy oda menjen. Akkor miért 62 év szerepel itt a fórumon?

Köszönöm előre is a segítséget és a magyarázatokat!

Fata # 2007.12.06. 07:05

Hát köszönöm... :)
Marad a januári kérvényezés.
Ha tervezettek szerint módosítják a törvényt, akkor nyert ügyem van.
Ha nem, egy próbát akkor is megér. Max egy boríték és egy levélpapír bánja :)
Egy kérdésem azért lenne. A jelenlegi jogszabályban hivatkozott irányadó 15 év miként értendő?
Mert a 15 év ebben az évben járna le...

Kata

gittus # 2007.12.05. 07:58

Kedves Dezset
Maradva az eredeti kérdésemnél. 2007.-ben a jelenlegi jogszabályi keretek között miért éled fel Fata özvegyi nyd-a?
A 8 óra 55-ös hozzászólásoddal pedig egyetértek én is ezt írtam már először is.

gittus # 2007.12.05. 07:55

Fata
A tny 52.§ (2)bek szűkítő (azaz a jogosultságot még szigorító) rendelkezés, nem érdemes hivatkozni rá, nem az Ön esetére vonatkozik.
Amennyiben a folyamatban lévő jogszabálymódosítás a tervezet formájában marad az kedvező Önre nézve, és 2008.-tól feléledhet az özvegyi ellátása.

dezset # 2007.12.05. 07:51

Kedves Fata és Gittus!

A Tny. 53. §-ának (1) bekezdése helyébe január 1-től a következő rendelkezés lép:
„(1) Feléled az özvegyi nyugdíja annak, akinek az özvegyi nyugdíja nem
házasságkötés miatt szűnt meg, ha az arra jogosító feltételek valamelyike
a)a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az
özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tizenöt éven belül,
b)a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az
özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül
bekövetkezik.”

A tny. 53. § (6) nem változik, abban a nőkre 55 év marad.

Magyarán januárban be kell adni a feléledés miatt a kérvényt.

Persze nem vagyok tévedhetetlen, erre is volt már példa (itt van nekem Gittus, aki helyre int ;-)), de sokszor nincs időm érvelni, csak higgyétek el, léci!
Vagy érveljetek ellene. Kösz, puszi.
:-)


Tivadar

Fata # 2007.12.05. 07:42

Köszönöm a hozzászólásokat!
Ahogy látom megoszlanak a vélemények kérdésemet illetően. :)
Úgy gondolom, hogy ha egy picike kis joghézag, vagy remény van a "cél" elérésében, akkor meg kell próbáljam. Veszteni valóm nincs.

Gittus!
A Tny 53§ (2) bek. szerint az 53§ (1) bek. a) pontja szerinti esetben a feléledési idő nem haladhatja meg az özvegyi nyugdíj megállapítása időpontjában irányadó tizenöt évet.
Ez az én esetemre nem vonatkozhat?

Tivadar!
Ön szerint feléleszthető az özvegyi nyugdíjam. Milyen jogcímen kérvényezzem?

üdv.
Kata

gittus # 2007.12.04. 20:33

Bocs nem fejeztem be...

Szerinted mi alapján éled fel?

üdv
gittus