Fakivágás egy kis rafinériával


ObudaFan # 2007.03.12. 21:15

A jegyző nyilván meg tudja mondani, hogy van-e ilyen rendelete az önkormányzatnak. Kormányrendelet csak a közterületi fák kivágását tiltja. (21/1970. (VI. 21.) Korm. rendelet)

monalisa1 # 2007.03.11. 17:44

Szerintem nem kell azt a fát kivágni, hanem esztétikusan visszavágni - néhány évre el van odázva a probléma.

guba # 2007.03.11. 17:33

Ez pontosan így van a mi városunkban is. Egyetlen fát sem vághatsz ki engedély nélkül. Ha pedig indokolt, mert veszélyes, akkor is vállalnod kell, hogy újeket telepítesz a helyükre.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.11. 16:25

Nem tudom _Lala_, de számos önkormányzati rendeletet ismerek, amely engedélyhez köt bármiféle fakivágást. És egyről sem hallottam, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítette volna. Végül is az önkormányzati törvény általános felhatalmazást ad a törvényben nem szabályzott helyi ügyek rendeleti szabályozására.

bootmaker # 2007.03.11. 15:06

Üdv
Ugyan nem jogi téma, de imádom a sok "favédőt".
Semmit sem kivágni, amikor meg rádől a fa valakire, valamire, ök mossák a kezeiket.
Szegeden is mit össze tiltakoztak amikor ki kellett pár odvas fát vágni.
Hagyjuk már meg a szakembereknek ezek megitélését , meg egyébként is ültetni kell helyette másikat és hosszú távon megvan a kellő lombfelület

B

Emill # 2007.03.11. 14:48

Talán hasznos lenne a "hogyan is védjük környezetünket" nevű portál elkészítése, mely konkrét infókat, utasításokat, javaslatokat adna az embereknek.
A "ne szemetelj" utasítás talán már közhely, de a többi "ne ............." még nem.
Meg aztán a helyi - ilyen irányú - rendeletek sem egykönnyen érhetők el. Mire rátalál az ember, már el is ment a kedve az egésztől, illetve elfogyott az energiája.

Azért köszönöm:)

SolnesM # 2007.03.11. 13:46

Figyeljétek a sok durva, romboló fametszést - na nesze neked környezetvédelem.
Alulról a só - felülrők a vandál metszők púsztítják az kevés fáinkat !!

SolnesM # 2007.03.11. 13:42

Elvileg minden fa kivágásához engedély kell, még magánterületen is.
Ezt sokan úgy kerülik meg, hogy agyoncsonkítják a szegény fát -
ifjító metszés álságos címén.
Ezt valamelyik fa bírja (pl. az akác) a legtöbb nem. Én az ilyen csonkítóknak a kezét/ lábát /fülét meg miegymását vágnám vissza !
Más : van e itt a fórumon az ajándékozással, annak illetékével kapcsolatos topik ?
Ha igen megköszönném az eligazítást !

monalisa1 # 2007.03.11. 12:52

Bármilyen is legyen egy fa, az a "baj" vele, hogy mint a gyerek- a fa is megnő... Esetleg visszavágni nem lehet belőle?

_Lala_ # 2007.03.11. 12:28

KBS, próbáltam megkeresni, hogy milyen felhatalmazás alapján rendelkezhetne erről a helyi önkormányzat, és az építkezés céljából szükséges fakivágások/fapótlások kivételével nem találtam erről szóló törvényi felhatalmazást. Szerinted?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.11. 10:18

Helyi rendelet kérdése.
Viszont a közös tulajdont érintő döntésekhez minimum egyszerű többség kell, ahhoz a szavazatok írásban begyűjtött negyede nem lesz elég.

Emill # 2007.03.11. 09:02

Tisztelt Mindenki!

A következő problémára keresek megoldást.

  • Társasházban lakunk, három emeletesben. A házhoz tartozik egy kert melyben fák állnak.

Az egyik lakó – ki a harmadikon lakik és mellesleg a közös képviselő – kitalálta, hogy az ő kilátását akadályozza az a két 20 éves fa, mely előtte nő (kb 10 m-re a háztól) és ezért ki kell vágni.
A társasházi gyűlésre ezért csináltatott egy lapot, melyet azoknak kell aláírni kik egyetértenek vele.
A lapon az szerepel, hogy 2 ecetfáról van szó és igen káros az épületre.

  • A rafinéria:
  1. A fák egyébként egy juhar és egy kőris.
  2. Csak azokkal irattata alá, kik azon az oldalon laknak és azon a sarkon, ahol a fa áll vagyis a lakók 25%-ával.
  3. Akik aláírták azok is többnyire nyugdíjas idős emberek, tehát könnyedén befolyásolhatók, mivel ki segít nekik lakás ügyben ha nem a közös képviselő?!
  • A dilemma:
  1. Mi itt csak albérlők vagyunk, de a lakáshoz való jogviszonyunk ellenére szeretjük a fákat.
  2. Az egyik nénike, ki – sajnálatára – a másik oldalon lakik felkeresett bennünket, hogy segítsünk az ügyben mert ő nem ért a „jogi dolgokhoz”
  3. Nem akarunk nagyon okoskodni, mert még kirakat az albérletből bennünket.

Összegezve:

  • Ki lehet csak úgy fát vágni egy zöldövezeti területről?
  • Nem kell a társasházat érintő ügyekről minden lakót értesíteni és a beleegyezését kérni?
  • Ha én a fenyőfára rámondom hogy káros az épületre, akkor én is kivágattathatom?
  • Nem kell az önkormányzattól engedélyt kérni?

Előre is köszönöm:)