albérlet kiadása adózással


matthiasi # 2014.01.10. 10:04

SzabiGabor !

Be kell menni a területileg illetékes NAV irodába és ott előadni az ügyet. Valószinű kaptok egy adószámot - havonta előleg és úgy május elején bevallani a bevételt a különbözetet befizetni.

SzabiGabor # 2014.01.09. 10:55

Tisztelt Jogi Fórum !

Édesanyám szeretné kiadni az üresen álló lakását, ehhez kérnénk némi segítséget.
Havi 40.000,- Ft + rezsi díjat szeretnénk kéri. Ha jól olvastunk utána, akkor a 40.000,- Ft 90%-ának a 16%-a a befizetendő adó. A NAV felé hogyan kell bevallani és megfizetni ezt az összeget?

Köszönettel:

Szabó Gábor

Goya # 2014.01.07. 15:40

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi kérdésem lenne. Adószámos magánszemélyként adom bérbe lakásom egyéni vállalkozónak, tételes költségelszámolást alkalmazok.

Az SZJA tv. 17. § (5) bekezdés értelmében:
"Lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg."

Kérdésem, hogy más EU vagy EGT tagállamban általam bérbevett lakás bérleti díja is levonható-e költségként, amennyiben a többi feltétel teljesül? Nem találtam ugyanis arra vonatkozó utalást, hogy a "más településen" kitétel csak és kizárólag belföldi településre vonatkozna.

A válaszokat előre is köszönöm!

Zoltanuss # 2014.01.04. 13:24

Nem kell, mert nem jövedelem, hanem csak egy letét !

grenata # 2014.01.03. 14:46

TisztelT FórumozÓk!
Az lenne a kérdésem a kaució után kell e adót fizetni? Ha igen milyen mértékben?
Akkoris ha majd kiköltözéskor visszajár?

Meli35 # 2014.01.03. 12:51

Köszönöm a választ. Nem tudtam megértetni a lakástulajdonossal, hogy a rezsi után nem kell adóznia, azt is kifizettette velem - pontosabban levonta a kaucióból amikor elköltöztem -, mert állítja hogy a számla végösszegéből fog adózni, hiába tartalmazza a bérleti- és rezsidíjat együtt.
Egyébként ügyvéd a hölgy.
Így nem kicsit volt ráfizetés a támogatott lakhatás - aminek immár vége is, mivel képtelenség új számlás albérletet találni.
üdv,

Őszikék57 # 2014.01.03. 11:31

Először is BUÉK Mindenkinek!

Szeretném megkérdezni a hozzáértőket, hogy 2014-ben van-e változás lakás bérbeadás területén. Esetleg az SZJA %-a változott?
Mi a tételes elszámolást választottuk 2013-ban, idén is ennél maradnánk.

A válaszokat előre is köszönöm!

ttip # 2013.12.28. 10:34

Meli35: a rezsi az a bérbeadónak bevétel is meg kiadás is, jövedelme tehát nem származik belőle, ezért jövedelemadót sem kell fizetnie utána. Erre hivatkozva a jövőben sem kérhet növelt rezsiköltséget - visszamenőleg pláne nem.

A lakbér összege viszont megállapodás kérdése; a megállapodás szerinti lakbért jogosan követeli. Magyarországon élünk: tudjuk, hogy számlával minden drágább.

Meli35 # 2013.12.27. 14:18

Várom a választ december 16-án feltett kérdésemre. Számomra fontos. Köszönöm.

Meli35 # 2013.12.16. 14:44

Tisztelt Fórumozók!

Az albérleti díj számlázásával kapcsolatban kérdésem a következő: a tulajdonos, akitől bérlem a lakást néhány hónapja kérésemre számlát állít ki az albérleti díj és a rezsi összegéről - erre lakhatási támogatás igénylése miatt van szükségem. Az összeg adóját én fizetem, csak így tudtam vele megállapodni (korábban adószáma sem volt és nem is adott számlát). Eddig csak az albérleti díj összege után számolta fel a 16%-ot, amit szóbeli megállapodás után fizettem ki neki, most viszont a rezsivel növelt összeg után kéri - visszamenőleg is. Szeretném tudni, hogy melyik összeg után fog ténylegesen adózni, és jogosan követeli-e a magasabb adómértéket illetve egyáltalán az adót? Az összeg egyben szerepel a számlán, nem megbontva.
Várom mielőbbi válaszukat
köszönettel,

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.10.29. 14:21

:) Birtokba adni az ingatlant.

bika64 # 2013.10.29. 11:54

Tiszteletem!
Érdeklődni szeretnék, ha az ingatlanomat HASZNÁLATI SZERZŐDÉS létrejöttével, ellenérték nélkül, -csak egy egyszeri biztosítéki díjat veszek át, ami fedezi visszalépés esetére a felújítási költséget- adom oda a majdani vásárlónak, milyen kötelezettségeim vannak?

Üdvözlettel!


2007-ben bírósági végzés alapján a Groupamagar.Bizt.elvesztette a pert ellenem, jutalék visszaírás miatt.Velük 2004-ben szerz?dtem, de 2004.1o.hóban

soennecken # 2013.10.18. 14:06

Kedves Fórumozók!

Testvéremmel közös ingatlannal rendelkezünk 50-50 százalékos résszel, szeretném kiadni albérletbe a lakást.
Kérdésem, kiadhatom-e az ingatlant és ha igen, a bevétellel adózásilag mi történik?

Kell-e lemondó nyilatkozat az Ő részéről, ha nem tart igényt a ráeső részre? Ebben minek kell szerepelni.
Adózni én adóznék teljes részben az albérlet után.

Köszönöm válaszukat!

ttip # 2013.09.30. 12:46

Létezik. Ha nincs jövedelem, nincs jövedelemadó sem.

http://www.nav.gov.hu/…das_2013.pdf

BFKata # 2013.09.30. 09:40

Kedves fórumozók!
Az lenne a kérdésem, hogy kiadnám a lakásomat csak rezsiért + minimális albérleti díjért, ami a felújítást, javításokat fedezné. Létezik olyan, hogyha elég kevés pénzért adom ki, akkor gyakorlatilag ne kelljen adót fizetnem?
60 m2 -es, 45e Ft-os rezsijű lakást (főbérlő nélkül) 60e Ft-ért adnánk ki, csak azért, hogy ne kelljen rezsit fizetnünk ha már nem lakunk ott.

Válaszukat előre is köszönöm.

Zöldövezeti11 # 2013.09.21. 06:43

Menj be egy adótanácsadó irodába, ott majd elmondják !
Én egyébként a bevétel 90 % -a utáni adózást választanám.

Őszikék57 # 2013.09.14. 15:56

Semmi válasz?

Őszikék57 # 2013.09.12. 10:14

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Van egy kis lakásunk amit szeretnénk bérbe adni. Nem most vettük. Ahogy utána néztem a dolgoknak, azt láttam, hogy két féle módszert választhatok az elszámolásnál. Az egyik amikor a bevétel 90 %-a után fizetem az SZJA-t. A másik az amikor a tételes elszámolást választom. Az addig világos, hogy ebben az esetben mindent számlával kell alátámasztani. Mi van az értékcsökkenéssel? Jól tudom, hogy a mértéke 2 %?
De milyen értékből kell kiindulni?
Egy 2011-es cikkben azt olvastam, hogy a költségekkel csökkentett bevételt szuperbruttósítani kell. Nem szüntették meg ezt azóta?

Mindenkinek előre is köszönöm a válaszát!

Melinda2239 # 2013.08.21. 12:21

Volt egy albérlőm,aki nagyon sok közüzemi számlát gyűjtött össze.Közjegyzőhöz fordultam,de ellentmondással éltek.
A Tiszaszolgban ügyvéd előtt elismerte a tartozását.
Nem hivatalos albérlő volt,szerződés volt,de nem volt bejelentve,viszont a siját illegárisan beköltöztette a lakásomba.Ezért kérhetek-e plussz bérleti díjat tőle?A bíróságon,ha perré alakul,nekem mennyit kell fizetnem,mikor látom a pénzem?Érdemes-e elkezdeni?Lesz-e tárgyalás,vagy csak a bizonyítékokat kell benyújtani?Kérhetek-e költségmentességet?

eva85 # 2013.04.08. 12:48

Akkor miért jó a tulajdonosnak, ha közjegyzőnél írják alá a szerződést?
A bérlő nem fizet és mégsem lehet kilakoltatni? Nem érvényesíthető akkor sem az azonnali felmondás? Hogyan lehet kitenni a lakásból mielőbb?


gyerektartás nagykorú gyermek esetén

pengcso # 2013.03.04. 14:22

Nagyon szépen köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.01. 18:24

ogy közjegyző előtt szerződünk,akkor ha nem fizet a bérlő azonnali hatállyal felmondhatom-e a bérleti szerződésünket és van-e jogom kirakni a lakásomból?
Nem.

Zoltanuss # 2013.03.01. 18:02

T. pengcso !
16 % lenne az adó.
Mondjuk kreáltok egy 40 eft -os bérleti díjat, akkor abból az adó 6400 ft/ hó. kérdés , hogy ilyen lakbérre adnak e 20 ft-os támogatást !!
Mert általaában csak a 30 -40 % szokott lenni a támogatás, sőt limitált is a támogatás. pl. úgy hogy 30 % , de max 25 eft.
Így hiába fizet valaki 90 eft bérleti díjat a támogatás nem a 0,3 x 90 eft = 27 eft csak a 25 öt kapja ( ha kapja egyáltalán ).
És van benne valami. Aki támogatásra szorul az ne béreljen drága lakást !!!
Mondjuk az ilyen Anyós reláció az meg surolja az összeférhetetlenségi esetet.
Persze meg lehet közelíteni onnan is a dolgot, hogy az anyósnak se vagyunk kötelezve az ingyen lakás biztosítására !!
Habár a Párod kötelezhető a szülő tartásra !!!

vi555555 # 2013.02.27. 05:26

Ha úgy adom bérbe a lakást,hogy közjegyző előtt szerződünk,akkor ha nem fizet a bérlő azonnali hatállyal felmondhatom-e a bérleti szerződésünket és van-e jogom kirakni a lakásomból?Ilyen esetben megtarthatom-e a kauciót?Válaszát köszönöm!

pengcso # 2013.02.25. 09:32

Kedves Fórumozók!

A lakásomban élek, a párommal, és anyósommal. Anyósom munkanélküli lett, és keresi a támogatásokat.
Kaphatna albérletre támogatást kb 20 ezer forintot, ha albérlőként lenne bejelentve hozzám.
Viszont, akkor nekem az jövedelemnek számítana, és nem tudom, hogy mennyit kellene adóznom utána. Meg azt is olvastam, hogy akkor vállalkozói engedélyt is kellene váltanom.

Kérlek titeket, lássatok el hasznos tanáccsal/információval.