Albérleti kérdés


fa.evica # 2021.12.13. 16:41

Üdvözletem! Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Majordomus # 2021.12.12. 11:25

Igen.
A pofátlanságra hasonlóképpen kell reagálni.

Ha helzi a bérlöm hogy elmenne,én rugalmas vagyok akkor, ha rendesen fizetett.

De kikötöm,hogy az utolso honapban köteles beengedni a hirdetésre jelentkezőket.

Persze csak azokat akik az előszűrésen átmentek.

Zoltanuss # 2021.12.12. 10:48

A fa.evica ügyhöz.
Azért egy bérlet lehet jó, lehet rossz az árához képest.
Ezeket nem tudhatjuk.
Minden esetre az egy meredek megoldás, hogy kettő év után a kauciót egyszerűen lenyeli a tulaj. Ilyet még nem hallottam. A fordítottja inkább az igaz, azaz hogy ha előbb távozik a bérlő, akkor a kaució, vagy annak bizonyos része ugrik.

Habár egy határozatlan idejű bérlésnél az előbb távozik nem érhető elsőnek.
De ha a törvényes felmondási időt vesszük, ami határozatlan időnél elő van írva előfordulhat.
Valahogy így vagyon : felmondás minden hónap első 15 napjában lehetséges a következő hónap végi lejárattal.
Tehát ha most dec. 12 -én felmond egy bérlő, úgy az a bérlet január végéig tart. Az jó másfél hónap.
Aztán mi van ha a bérlőnek dec. 24.-én jut eszébe felmondani ? Akkor elküldhetem, hogy jőjjön újévkor és akkor a következő hó végéig febr végéig a bérletet fenn kell tartani... vagy valami más ? Ez utóbbi elég meredek lenne.
Én anno amikor még erről a rendeletről nem tudtam, akkoriban a megegyezéses dolgot alkalmaztam.
Úgy általában a 30 napot írtam elő ( amit a legtöbb bérlő meg sem értett... vagy nem gondolt rá.
Jött a Miska, hogy holnapután meg egy nap menne. Mert ez meg az. mondtam Misikém mindenki szabad ember, de van egy megállapodásunk, mely szerint a felmondás 30 nap. Láttam némelyik elcsodálkozik, hogy ez rám/rá is vonatkozik. Bizony mind a két félre.
De Misi van egy ajánlatom. Lesz még 26 nap, ha a felét fizeted de 4 nap után eltűnsz megállapodtunk... Természetese csak a teljes végelszámolással rezsi díjak, kaució meg mifene.
Aztán a fennmaradó 13 kifizetett nap alatt felmérem, hogy mit is kell majd reparálni, hogy az igényes és a kevésbé igényes bérlők kivegyék a kéglit.

Zoltanuss # 2021.12.12. 10:21

Ez a jó megoldás ha ilyen százeszű a tulaj.

Mármint az, hogy az utolsó kettő hónapot nem fizeti ki : MD ?

Majordomus # 2021.12.11. 19:48

Ez a jó megoldás ha ilyen százeszű a tulaj.

Szomorú örökös # 2021.12.11. 19:36

fa.evica

Én a helyedben amikor tudod már, hogy mikor hagyod el az albérletet, az utolsó két hónapot közölném a tulajjal, hogy rendezze a kaucióból, mert ez a világ rendje. Kirakni törvényesen úgysem tud majd, hiába gondolja ő kicsit másként, mint ahogy az a törvényben van..

drbjozsef # 2021.12.11. 19:23

fa.evica,

A kaució (ami jogi értelemben egy óvadék, a jogban nincs is "kaució kifejezés) a nem rendeltetésszerű használattal okozott károk megtérítésére van (és vissza tartható/levonható belőle ha lakbér vagy közüzemi hátraléka van a bérlőnek).

Vagyis nem "amortizálódik", és nem is veszik el, az teljes egészében visszajár, ha nincs olyan kár ami nem a mindennapos használattal függ össze. Egy lakás (vagy bármi más tárgy) használata értelemszerűen elhasználódással jár. A normál használat amortizációját a bérbeadónak a lakbérbe "kell építenie". Annyit kell kérnie, hogy fedezni tudja belőle hosszú távon is a természetes elhasználódás pótlását.

Ha a bérleti szerződésben egyértelműen kaucióként van megjelölve az összeg, akkor ne foglalkozz vele mit mond a bérbeadó. Ha nem akarja visszaadni bármi okból így is, úgy is pert kell majd indítanod. De meg fogod nyerni.

Pepete # 2021.12.11. 19:12

Mint bérbeadó okoskodom. Ilyenről én sem hallottam. A kaució vagy óvadék jellegében egy kárátalány. Ha az ingatlan nem bbéreled tovább és kárt nem okoztál, a bérbeadó felé tartozásod nincs és a határozott idő letelt vagy a bérletet közös megegyezéssel szüntettétek meg, a kaució visszajár. Hogy szól erről a szerződésetek?

fa.evica # 2021.12.11. 19:07

Üdvözletem! Szeretnék tanácsot kérni. Sajnos albérletbe kényszerültem, megegyeztem a tulajdonossal határozatlan időre, kifizettem két havi kauciót, ami nekem nagyon sok pénz. A bérbeadó azt mondta, hogy 2 év után elveszik a kaució és két évig is minden hónapban amortizálódik. Ilyent még nem is hallotta, a környezetemben többen laknak albérletben, de még ők is azt mondják ilyent nem is hallottak. Mi a tehetek, hogy ne veszítsem el a kauciót? Köszönöm szépen a segítséget!

Majordomus # 2021.11.27. 10:19

Hát úgy,hogy az ő cége nevén van a villanyóra.

Ebből következik,hogy közületi tarifával kapja az áramot.

Ha felmondja a céges szerződését,akkor magánemberként köthet újat,s lakossági tarifával szedheti be a rezsidijat Balázstól.
Azért meglepő hogy nem tud arról hogy közületi díjszabással számláznak neki?!

gerbera317 # 2021.11.27. 10:11

Nem a lakás tulajdonosának minősége számít, hanem a szerződött felhasználóé. Ha cég áll szerződésben az áramszolgáltatóval, akkor meg kell szüntetni a szerződést, és magánszemélynek kell szerződnie. Aki akár a bérlő is lehet.
Hogyan kerül a történetbe a főbérlő személye? Mibe sikerült belecsöppenni?

H_Balazs # 2021.11.27. 08:47

Lakásnak lakás, csak nem magán ember nevén van, hanem cégen.
Most a főbérlő fut vele egy kört, hogy hogyan lehetne átrakni lakosságira.
De a meglepő az, hogy amikor felhívtam erre a figyelmét meglepődött, hogy nem lakosságin van a ház...

Szomorú örökös # 2021.11.27. 06:09

Sombokor

De hogy lehetséges ez egyáltalán egy lakásnál? Ez egy lakás egyáltalán?

Én valami garázsból vagy tároló helyiségből engedély nélkül kialakított minigarzonra gondolok.
Nálunk van ilyenból nagyon sok, az emberek mindenből pénzt akarnak csinálni.

Sombokor # 2021.11.27. 05:26

H_Balazs

Azért mert szóban dicsérték a lakást, hogy alacsony a rezsije, biztosan nem mondhatsz így fel, hiába derült ki, hogy nem igaz. Az nem szerződésszegés, hiszen nincs benne a szerződésben.

Abba inkább bele lehetne kapaszkodni, ha nem tájékoztattak, hogy nem a támogatott áron kapod az áramot. Az ugyanis elég alapvető feltételezés egy lakás esetén, senkinek se jutna eszébe alapból, hogy esetleg nem így van.

De hogy lehetséges ez egyáltalán egy lakásnál? Ez egy lakás egyáltalán?

H_Balazs # 2021.11.26. 22:17

Tiszteletem,

Olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy kivettem egy albérletet, ahol az egekig dicsérték az alacsony rezsit.
Majd az első hónapban jött a hideg zuhany, a lakás nem lakossági tarifán van, és ezáltal az áram majd kétszer olyan drága mint bárhol máshol.
Lakossági:36 Ft/kWh
nem lakossági:62 Ft/kWh

A kérdésem az lenne, hogy ez elegendő e egy azonnali hatállyal történő szerződésbontáshoz?
Természetesen csak azért nem megyek el, mert nem szeretném bukni a kauciót, különben már itt se lennék.

Köszönöm,
Balázs

Majordomus # 2021.11.24. 16:41

Majd 10 hónap múlva.

drbjozsef # 2021.11.24. 05:44

Csabeszsz,

Természetesen. A kaució visszajár.
Feltehetőleg akkor fizeti vissza a bérbeadó, ha a 10 hónapi bérleti díjat kifizetted. Addig visszatarthatja.

Zoltanuss # 2021.11.23. 18:40

Csabeszsz !
Fordított felállásban Te mit tennél ?

Majordomus # 2021.11.23. 16:07

Nincs! Ezt irtátok alá.

Egyetlen megoldás lehetséges,ha a tulaj jószívű és visszaadja.

Én nem adnám vissza,mert decemberben és januárban a legnehezebb bérlőt találni.

Ráadásul követelheti tőletek -jogosan- a 10 havi bérleti díjat is.

Ezt jelenti a határozott idejű szerződés.

Csabeszsz # 2021.11.23. 15:20

Üdv!
2 hónapja bérlünk egy 3. emeleti panel lakást, úgy alakult hogy költöznünk kellene.
1 éves szerződés van aláírva, 2 hó kaucióval.
Kérdés hogy van-e bármi mód arra hogy visszakapjuk a kauciót?
Előre is kösz, ha válaszoltok!

Johnny Endoszkóp # 2021.10.23. 09:08

köszönöm szépen a tanácsokat.

Zoltanuss # 2021.10.23. 07:20

mert feljelent kiskorú veszélyeztetéséért”, Hát jelentsen fel. Gondolja ,hogy ugranak az ilyen dilis minden óhajára !
Amúgy törlőkendőt kisgyerek fenék törlésére használnak.... „neki van egy fél éves gyereke,

Ha meg nem érvényes a szerződés akkor éppen itt az ideje az eltakarodásának.

Be kell jutni a lakásba és további műszaki hibát előidézni
Persze panaszkodni azt fog, de a meghallgatás kétséges.
Viszont ha lemegy a többi vizes dolog, akkor az a lakás még nem használhatatlan.
A kádból, a mosdókagylóból és a mosogatóból lement, de a WC-ből nem ment le.” A szart be lehet csomagolni. Csak erre rá ne jöjjön ő is.
Sok sikert !
A siker egyenlő az ilyen bérlő kitakarításával !!

Zoltanuss # 2021.10.23. 07:09

Érdekes eset. Ne hagyd magad.
Az ilyen bérlő menjen a 'csába.

Johnny Endoszkóp # 2021.10.22. 17:14

Hali.

Van egy lakásom, amit kiadok albérletbe. Pontosabban angol tipusu sorhazban egy haz, de a tulajdoni lap szerint ez egy lakas. Midegy, hagyjuk.

Az albérlők nedves törlőkendővel eltömítették a 110 miliméters szennyvíz csövet. Nem ment le a WC-ből a víz. A kádból, a mosdókagylóból és a mosogatóból lement, de a WC-ből nem ment le.

Első vízszerelő kijött, azt mondta, hogy el van vízkövesedve a WC csésze alul, ki kell cserélni a WC csészét. (Akkor még nem tudtunk a nedves törlőkedőkről.) Ez a vízszerelő leszedte a WC csészét, kiderült, hogy semmi baja, és a cső még mindig el van dugulva. Igen ám, de a WC csészét nem tudta rendesen leszedni, mert misungba, vagy csemperagasztóba, vagy betonba volt ágyazva, a lényeg, hogy amire kijött, több helyen megrepedt, és egy darabja le is tört. A lényeg, hogy azt már nem lehetett visszarakni. Ugyanez a vízszerelő lenyomott a csőbe valami kicsi, kézi csőgörényt, ami minden lenyomásakor 4-5 nedves törlőkendőt hozott fel. Összesen vagy 20-at. A kicsi kézi csőgörénnyel nem tudta elhárítani a dugulást.

A második vízszerelőnek volt valami WOMA gépe, ami elektromos, és valami erős spirál rugó szerű flexibilis rúddal vagy csővel "kifúrja" a dugulást. Ő fél óra kínlódás után kitakarította a dugulást.

Az albérlővel közöltem, hogy ő rontotta el a csővezetéket, ő dugította el, és az albérleti szerződés szerint a költségek őt terhelik. Valahogy úgy szól a szerződés, hogy "a nem rendeltetésszerű használatból eredő kár az albérlőt terheli." Az albérlővel közöltem, hogy az összes költség 80-100 ezer körül van (WC csésze leszerelése, új WC csésze vásárlása, cső kidugítása, WC helyének szintbe hozása / kiegyenlítése, WC felszerelése, új leültető gumi, új gumi harang) és vagy ezt fizeti ki, vagy a biztosítás éves díját, ami 20 ezer forint. Ha kifizeti a biztosítás díját, akkor megpróbálom kifizettetni a kárt a biztosítóval.

Az utolsó lépés előtt megálltam. Vagyis a WC csésze már le van szerelve, a dugulás már el van hárítva, ki van egyenlítve a padló, meg van vásárolva az új WC csésze, de nincs lerakva a WC csésze, és nincs ott az albérletben a WC csésze, hanem nálam van otthon.

Az albérlő közölte, hogy:

  1. a WC csésze új, és ő nem fizet felújítást, márpedig az új WC csésze az felújítás
  2. a WC-t nem ő dugította el, a nedves törlőkendőket nem ő dobta be, fogalma sincs hogy ki volt, de nem ő volt, és hogy nem tudom rábizonyítani hogy ő dobta be. Szerinte az előző albérlő lehetett, aki 4 évvel őelőtte bérelte a lakást, mert 4 éve már ők laknak bent
  3. a lakás működőképesen tartása nem az albérlő feladata, hanem a tulajdonosé, és köteles vagyok minden hibát kijavítani, és jelenleg nem használható rendeltetésszerűen a lakás, mert nincs WC csésze.
  4. a kárt nem fizeti ki, mert nekem van biztosításom, és a biztosításnak kell kifizetnie
  5. a biztosítást nem fizeti ki, mert olyan nincs az albérleti szerződésben, azt a biztosítást én kötöttem, saját szabad akaratomból, őt nem kérdeztem meg, hogy vállalja-e a költségeket
  6. az albérleti szerződés nincs ügyvéd által ellenjegyezve, így az nem érvényes, az abban kikötött pontok nem vonatkoznak tehát őrá
  7. az albérleti szerződésen van bérbeadó aláírása, 2 bérlő aláírása, plusz 1 tanú aláírása, de nincs 2 tanú, így a bérleti szerződés nem érvényes, az abban kikötött pontok nem érvényesek rá
  8. neki van egy fél éves gyereke, és azonnal biztosítsam a WC használat lehetődésgét, mert feljelent kiskorú veszélyeztetéséért, valamint birtokvédelmet fog kérni ellenem

Jómagam azt kommunikálom felé, hogy elfogyott a pénzem, nincs már pénzem az utolsó fázis kifizetésére, ami a WC csésze lerakása, illetve nincs pénzem megvásárolni a WC csészét. De amennyiben ő kifizetné a kárt (80-100 ezer), avagy csak kifizetné az éves biztosítási díjat, ami 20 ezer, és amit én már befizettem a biztosítónak, akkor keletkezne pénzem, hogy az utolsó fázist is végrehajtsam, és lerakásra kerüljön a WC csésze. És amíg nem fizet legalább 20 ezret, addig nekem nem lesz pénzem lerakni a WC csészét.

Hogyan tovább? Kinek van igaza? Mit csináljak az albérlőmmel?

Majordomus # 2021.09.21. 17:10

Ilyen emberekkel nem lehet a jog eszközeivel küzdeni....