zártkert adásvétel , öröklés vagy ajándékozás?


Majordomus # 2022.10.26. 19:11

Az elővételi jogosultak itt megelőzik a társtulajdonosokat ???

Jimbo21 # 2022.10.26. 10:32

törvényes örökös csak akkor lennék, ha nagynéném halálát követően unokahugom hagyatékának 50 %-a hozzám, illetve gyermekeimhez kerülne (a másik 50% apai ágon lévő unokatestvéreihez kerülne) . Unokahugom egyáltalán hagyhatja bárkire is a földet, vagy az államhoz kerül? Vagy kérhetem én (gyermekeim) az unokahugomat (természetesen majd nagynéném halála után ), hogy végrendeletben rögzítse ennek a földrészletnek a sorsát? Jelenleg nagynéném nem mondhat le róla édesapám helyett (aki már nem él) az én javamra?

drbjozsef # 2022.10.26. 07:29

Jimbo21,

Eladhatja neked, bár az Fftv. szerinte egy vagon elővételi jogosult lesz, nem biztos, hogy te is szereznéd meg a tulajdonjogot. Ha egyenesági rokonok lennétek, akkor nem lenne csak elővételi jogosult.

Nem ajándékozhatja neked, mert azt csak Ptk. szerinti közeli hozzátartozónak teheti (+ egyháznak, államnak).

Végrendeletet készíthet, de csak akkor örökölheted, ha te magad is törvényes örökös lennél (Fftv. 6.§(3)). Esetedben ez nem lehetetlen, ahogy írod, ha nincs örökös azon az ágon, akkor mint unokatestvér, édesapád kiesésével, lehet, hogy az lennél. Az lennél?

Jimbo21 # 2022.10.26. 05:24

Üdv! Egyik elhunyt nagynéném 2/16 -nyi zártkerti szőlőjéből édesapám halála miatt helyette én örököltem 1/16 rész kb 400 nm-t (14/16 rész már az államé). A másik, még életben lévő nagynéném és lánya szívesen átadná nekem , mert náluk senki sem örökölhetné, hiszen unokatestvéremnek nincs sem gyermeke sem férje. Miután földről van szó, nem egyszerű. Ajándékozhatná-e nekem, rokon vagyok, de nem egyenesági. Édesapám, mint testvér örökölhetné, de neki már nem tudja átadni, vagy papiron igen? Vagy írjon erről végrendeletet? Vagy vegyem meg? A földrész forgalmi értéke 26000 Ft. Előre is köszönöm a válaszokat.