Földhivatali hiba


Majordomus # 2023.12.11. 20:48

Happy End

Gabi9967 # 2023.12.11. 16:57

Köszönöm a választ, és a segítséget mindenkinek!
Telefonáltam a földhivatalnak, megegyeztünk egy kedves ügyintéző hölggyel, hogy az én ügyfélkapumon keresztül adhatom be az epapírt, és a földhivatali iratmásolat kérést mellékelem édesanyám adataival. (meghatalmazás nélkül :) )
Értesítik majd, ha mehet a kész papírokért.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.10. 22:32

Egyszerűbb, ha édesanyád nevében kéred elektronikusan,

Ahhoz mellékelni kell a meghatalmazást. (Egyetlen eljárás van, ahol nem: a fizetési meghagyásos. Annak meg technikai oka van.)

Majordomus # 2023.12.10. 20:14

Egyszerübb ha mindketten bemennek....

Gabi9967 # 2023.12.10. 16:36

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

drbjozsef # 2023.12.10. 14:24

Gabi9967,

Egyszerűbb, ha édesanyád nevében kéred elektronikusan, és az átvételkor mutatod be a meghatalmazást, ami feljogosít arra, hogy átvedd az iratokat.

osztap # 2023.12.10. 14:24

Gabi9967,

Abban az ügyben járhatsz el, amire a meghatalmazás meghatalmaz. Ha a másolat felvételére, abban. Ha a kérelem benyújtására is, abban is. Én nem olvastam a meghatalmazásod.

Amit írtál levélvázlatnak, azt anyád adhatja be, mert ő a tulaj. Ha Te küldöd el, akkor el kell magyaráznod, hogy anyád a tulajdonos, tul. hányada ezzel a jelzáloggal terhelt, és Te vagy a meghatalmazottja, ezért Te kéred. De ne agyalj ezen ennyit, inkább hívd fel a földhivatalt hétfőn, mielőtt elküldöd.

Gabi9967 # 2023.12.10. 14:18

Elnézést, javítom magam:
Édesanyám meghatalmazása alapján én kérhetem az iratmásolatot a földhivataltól?
Vagy csak anyám kérhet a saját nevében, viszont meghatalmazással én is átvehetem?

Gabi9967 # 2023.12.10. 14:13

osztap, Kovács_Béla_Sándor, köszönöm!

Elég lesz, ha ezt írom?:
T. Földhivatal! Kérnék iratmásolatot a ... sz. ingatlan Tulajdoni lapon szereplő III.RÉSZ 4. és 5. pontja szerinti jelzálogbejegyzés alapjául szolgáló iratokról. Köszönettel.

És meghatalmazással át lehet majd venni az iratokat?

osztap # 2023.12.10. 14:08

KBS - a blanketta az blanketta... Van rajta egy jogos érdek rubrika, és persze hogy nem a meghatalmazott, hanem a meghatalmazó (az anya) jogos érdekére kíváncsiak :)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.10. 13:36

A jogos érdek az, hogy anyád a jelzáloggal terhelt tulajdoni hányad tulajdonosa.
Az az anyja jogos érdeke. Egyébként a tulajdonosnak nem is kell igazolnia a jogos érdeket.

osztap # 2023.12.10. 13:02

Gabi9967,

A nyomtatvány megfelelő. A jogos érdek az, hogy anyád a jelzáloggal terhelt tulajdoni hányad tulajdonosa. Ezt a földhivatal maga tudja ellenőrizni a tulajdoni lapról. E-papírhoz csatolva be tudod nekik küldeni a nyomtatványt. 1-2 hét alatt kész, majd szólnak, és bemehetsz bemutatni a meghatalmazásod, fizetni, és felvenni az iratot.

Gabi9967 # 2023.12.10. 12:23

Ez meg hogy???
Földhivatali Portál iratmásolat megrendelőben:
Jogos érdek fennállásának igazolása:
1997. évi CXLI. törvény 4. § (3) bekezdés (hatálytalan)

Gabi9967 # 2023.12.10. 12:06

https://www.foldhivatal.hu/ci/eurlap/iml
ez a nyomtatvány elektronikusan beküldhető? vagy csak személyesen lehet benyújtani?
és kb mennyi idő múlva fogják megküldeni a kért iratot?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.10. 11:59

Viszont anyukám állítja,
Ez az az anyuka, akinek a másik rovat szerint a szavában, ígéretében nem bízol...

Gabi9967 # 2023.12.10. 10:26

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, segítséget!
Kovács_Béla_Sándor
Igen, az igaz, hogy nem láttam az alapul fekvő szerződést, nem láttam a bejegyzés iránti kérelmet sem
Viszont anyukám állítja, hogy ő nem írta alá, persze, hogy nem, hiszen már rég elváltak, külön éltek (én is tudom).

gerbera317
Utána apu még 2x vett fel hitelt a házra, azokat viszont a tulajdoni lapon csak az ő részére terhelték.
Anyu vitt kinyomtatott tulajdoni lapot az ingatlanról a bankba. Azon tisztán látszik, hogy az első hitelnél nincs utalás a tulajdoni illetőségre (magyarán mind2en adósok). A másik 2 hitel csak apu részére van bejegyezve.

osztap
Igen, erre én is gondoltam. :) Holnap felhívom a földhivatalt.
Ez a nyomtatvány erre a célra megfelelő?
https://www.foldhivatal.hu/ci/eurlap/iml

osztap # 2023.12.10. 08:47

Gabi9967,

Az első lépés a tények felderítése. Anyád, mint a jelzáloggal terhelt tulajdoni hányad tulajdonosa, kérjen iratmásolatot a földhivataltól a jelzálogbejegyzés alapjául szolgáló iratokról. Ez pár száz forint. Ha ő nem megy be, meghatalmazhat Téged.

Azokat elolvasva kiderül majd, hogy a földhivatal hibázott-e, azaz a jelzálogszerződés szerint egyértelműen csak apád tulajdoni hányadára kellett volna bejegyezni a jelzálogot. Majd ha erre van válasz, akkor érdemes gondolkodni azon, hogy hogyan tovább.

gerbera317 # 2023.12.10. 08:38

Kölcsön jelzálogát nemigen jegyzik be tört tulajdoni illetőségre. Más szóval: fél ingatlant nemigen fogad el a bank biztosítéknak.
Tehát jó eséllyel nem igaz, hogy anyuka nem adós. Ő legalább zálogkötelezett. Viszont akkor nem volna szabad csak úgy elhajtani őt. Habár, ha csak úgy bement az utcáról a bankba, és a puszta nevén kívül csak hebegni-habogni tudott, elképzelhető hogy az ügyintéző öt perc után feladta és elköszönt tőle.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.10. 08:24

Major, ebbe ne szólj bele, légy szíves. A törlési per és az érvénytelenségi per, illetve ezek összefüggései még jogászok számára is nehéz téma.

Ezt nem fogod egyedül megoldani Gabi9967. (Sőt, valószínűsítem, hogy ügyvéddel se. Azt, hogy a földhivatal hibázott, egyelőre csak te állítod - méghozzá úgy, hogy magad sem győződtél meg róla, hogy ez igaz-e. Hiszen nem láttad az alapul fekvő szerződést, nem láttad a bejegyzés iránti kérelmet sem.)

Gabi9967 # 2023.12.09. 22:04

A hagyaték előtt szerettem volna rendezni az ügyet
Igen, mielőbb szeretném eladni az ingatlant
Egyedüli örökös vagyok
Anyám már nem menne szívesen a 78 évével sehová...

Majordomus # 2023.12.09. 21:48

Be kell menni ügyfélfogadási időben és kérni a javitást. Ezt csak az érintett tulajdonos -édesanyád - teheti meg.
Egyedüli örökös vagy?
.
A hagyatéki után simán kiadják a törlési engedélyt és tiszta lesz az ingatlan.

Gondolom el akarod adni?!

Gabi9967 # 2023.12.09. 21:36

Majordomus
Ezeket a köröket futom hetek óta.
A dokumentumok 200 km -re vannak tőlem, már ha vannak.(5 éve átnéztem apám iratait, nem találtam)
A bank törlési engedélyt csak a hitelfelvevőnek, illetve a hagyatéki tárgyalás után a hivatalos örökösnek adnak.
Anyám hiába tulajdonos, nem ő a hitel felvevő. Elhajtották...
Engem meg azért, mert még nem vagyok örökös.
A kérdés az lenne, hogy a Földhivatalnál hogyan lehetne elintézni, hogy a jelzálog rátetetésekor hibáztak!?

Majordomus # 2023.12.09. 21:28

Pedig kellene.
Keresd meg a hitelfelvétel dokumentumait és kérd ki a banktól a törlési engedélyt. Haveled nem is anyáddal szóba kell hogy álljabak mert tulajdonos az ingatlanban.

Gondolom a bank csak a hitelfelvevővel óhajt tárgyalni de a halotti anyakönyvi kivonattal iazolhayod hogy elhunyt. Te vagy az örökös

Gabi9967 # 2023.12.09. 20:09

Üdvözletem!
Édesapám, édesanyám 50-50 %-ban tulajdonos társak egy ingatlanban.
Az ingatlanon több jelzálog is van.
Az első hitelt anyám-apám együtt vette fel, ki lett fizetve, de a jelzálog még be van jegyezve a tul lapon.
Szüleim elváltak, anyám elköltözött az ingatlanból.
Ezután apám hitelt vett fel az ingatlanra (egyedül), kifizette, ezt sem vetette le a földhivatalban.
Sajnos nemrég elhunyt, és most derült ki, hogy a második hitel a földhivatali tulajdoni lapon mindkettőjük tulajdonrészére van írva!
Mit lehetne tenni, hogy a Földhivatal kijavítsa a hibát? Nem szeretném megvárni apám hagyatéki végzését, előtte kellene valahogy intézkedni.
A pénzintézet nem áll szóba sem anyámmal, sem velem.
Köszönettel!