Öröklés


Majordomus # 2024.02.22. 20:36

A másik topicban leírtam...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.22. 19:38

Szerinted?

toth # 2024.02.22. 19:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ingatlanvásárlás céljából egy rokonom pénzt adott kölcsön párjának akivel együtt élt. Az ingatlant sikerült is megvásárolnia párjának, így 1/1 be a tulajdonosa is lett az ingatlannak. Viszont a kölcsönadó elhunyt. Az adás-vételi szerződésben is bele van foglalva a kölcsön összege illetve az hogy ki adta kinek. Az elhunyt örökösei a kölcsön adott pénz összegét követelhetik a tulajdonostól?
Köszönettel: Tóth

Majordomus # 2024.01.25. 21:43

Az ügyvéddel célszerű lesz sikerdíjban megállapodni...

katalinkatalin # 2024.01.25. 16:45

Rendben!

Majordomus # 2024.01.23. 20:41

Várjuk a beszámolót.

katalinkatalin # 2024.01.23. 13:07

Igen, mindenképpen ügyvéd lesz. Fogok kérni jogi tanácsot.
Köszönöm szépen.

Majordomus # 2024.01.22. 20:49

Ajánlatos lenne ügyvédhez fordulni. Egyórás konzultációban nem mégy tönkre anyagilag....

katalinkatalin # 2024.01.22. 15:35

Most esett le: "közös tulajdon megszüntetése per". Rendben, megjegyzem. Ezt is köszönöm.
Már tudom, az egészet önmagának szeretné.
Hálás vagyok minden megjegyzésért, segítségért. :)

Majordomus # 2024.01.21. 20:17

Akkor legalább pénzhez jutsz....

Szomorú örökös # 2024.01.21. 16:55

katalinkatalin

drbjozsef ugyebár ezt javasolta: „ezügyben is kell tenned majd lépéseket, hogy megszüntesd a testvéreddel a közös tulajdont.

Én is ezt javasolnám, mert a 25 %-oddal ilyen testvér esetén gyanús, hogy nem fogsz sok tulajdonjogot gyakorolni. Ő az egész ingatlant birtokolni akarja majd, és úgy gondolja, hogy te ezt majd békésen tűrni fogod. Ennek lehet véget vetni egy közös tulajdon megszüntetése perrel, mert akkor kikényszerítheted a testvéredet, hogy vásárolja ki a tulajdonodat, ha pedig ezt nem tudja, akkor árverésre kerül, igaz az már nem lesz leányálom, viszont a testvéred mehet, ahová csak akar onnan, ha már ilyen csúful elbánt veled. Mindezt laikusként tanácsolom neked.

katalinkatalin # 2024.01.21. 15:41

Köszönöm szépen.
Természetesen csak apu halála után....
Igen, macerás lehet majd a 25%. Valószínűleg kénytelen leszek majd jogi segítséget igénybe venni. Erre készülök és hosszú időre, míg a tárgyalások lezajlanak.
Köszönöm a további segítséget kötelesrész ügyben is.
Akkor úgy írom, a szabadságom megőrzése mellett harcolok majd apu kötelesrésze miatt (majd) és a 25 % miatt.
Ezért is jó, hogy vannak ügyvédek, akik a harc nagy részét átvállalják, segítenek.

drbjozsef # 2024.01.21. 06:50

katalinkatalin,

Teljesen "szabad" nem maradsz azért, mert 25%-ban tulajdonos leszel anyukád után az ingatlanban, és a közös tulajdon sok bosszúsággal és macerával járhat, ha nem tökéletes a viszony a tulajdonostársakkal.
Szóval ezügyben is kell tenned majd lépéseket, hogy megszüntesd a testvéreddel a közös tulajdont. Amíg apukád lakik ott, addig még gondolom nem lesz vita, de majd azután...

Ha édesapád meghal, és lesz hagyaték, akkor lesz hagyatéki tárgyalás is. Ha nem lesz hagyaték, akkor még az sem, de erről is kapsz értesítést a közjegyzőtől. Ugye ha végrendelettel örökli az ingatlant a tesód, akkor lesz hagyaték, ha viszont most ajándékozással kerül a nevére, és mást vagyontárgya, pénze nem lesz akkor apukádnak, akkor lehet, hogy nem lesz. Végrendelet esetén a hagyatéki eljárásban a közjegyzőnél bejelentheted a kötelesrészi igényedet, és megállapodhattok a testvéreddel. Ha nem tudtok megállapodni, vagy nem lesz hagyatéki tárgyalás, ÉS 10 éven belül volt az ajándékozás apukád halála előtt, akkor egyszerűen egy tértivevényes levélben követelheted a testvéredtől a köteles részt, és ha nem fizet, akkor neked kell az összegtől függően fizetési meghagyást közjegyzőnél, vagy pert a bíróságon indítani. Aztán, ha arra sem fizet, végrehajtást.

Majordomus # 2024.01.20. 20:29

Azért várd meg vele apu halálát.. addig nem jár.

Aranyat ér az ilyen testvér!
Csak az arany nem forintosítható

katalinkatalin # 2024.01.19. 16:05

Bocsánat! Magázódtam véletlenül.
Igen, a köteles rész. Ezt nem engedem el. Azt még nem tudom, mikor kapok és kitől értesítést ezzel kapcsolatosan, de biztosan alakul majd.

katalinkatalin # 2024.01.19. 16:00

A testvérem egy másik világ, mint én.
Ha perelhető lett volna egyértelműen ez az esemény, akkor megtettem volna.
Mivel "nincs értelme" választ kaptam szakembertől, így ezt elfogadom és hálásan köszönöm a válaszokat.
Innentől kezdve azzal nyugtatom magam, hogy ez az ő karmájuk, ezzel nekik szükséges elszámolniuk és a lelkiismeretüket is életük végéig nyomaszthatja. Ha nem változtatnak, akkor ők így élik az életüket.
Én nem így élem szerencsére az életet.
Rengeteg milliót buktam így? Igen. Mivel nincs értelme a pernek, így azt kívánom, használjanak mindent egészséggel......, de nélkülem.
Én pedig maradok pozitív, elengedő és szabad.
Köszönöm, hogy időt, energiát fordított a válaszokra. :)

drbjozsef # 2024.01.19. 11:08

Mondjuk akkor a szellemileg még elég friss testvéredet felkérdezheted, hogy ezt most így hogy? Miért? Mi okból?

De valszeg a saját lelki békéd szempontjából az a legjobb, ha el tudod engedni a dolgot.
Majd a köteles részedet bevasalod rajta.

katalinkatalin # 2024.01.19. 09:26

Apu idős már és szellemileg sem annyira friss. A közjegyzőhöz el tudták vinni aput és ott megtörtént az aláírás.
Elengedem ezt a történetet, így lesz a legjobb.
Köszönöm.

drbjozsef # 2024.01.19. 09:18

Tesóm beszélte rá aput.
Rábeszélte? Biztos nem is akarta? Hát, beszélj vele te is. Ennél jobb megoldás erre nincsen (vagy ez sem lesz az).

katalinkatalin # 2024.01.19. 08:37

Rendben!
Tesóm beszélte rá aput. Gondoltam, amit elveszítettem apu után 25%-ot, azt szereztem volna vissza. De akkor nincs értelme.
Kitagadásról nincs szó, mert semmilyen nyomós és nem nyomós ok nem volt és nincs jelenleg sem.
Akkor marad majd csak a köteles rész.
Köszönöm.

drbjozsef # 2024.01.19. 08:29

katalinkatalin,

Megtámadható az, hogy apu a tesómra hagyta az ő teljes felét vagy ennek már nincs értelme és csak valami köteles részt fogok kapni (apu halála után) vagy azt sem, mert esetleg ezt is belevonták a szerződésbe?

Ha még te sem tudod, miféle szerződés ez, honnan tudnánk mi?
Egyébként milyen alapon akarnád megtámadni? Mindent meg lehet támadni, legfeljebb nincs értelme. Ha édesapád akarata ez, akkor ezen nincs mit megtámadni.
Kitagadni téged az örökségből csak igen nyomós indokkal lehetne, a köteles részről pedig legfeljebb te mondhatnál le szerződésben.
Úgyhogy ha az ajándékozás/végrendelet érvényes és hatályos, akkor köteles rész fog járni neked, azt követelheted a testvéredtől majd.

katalinkatalin # 2024.01.19. 08:09

Üdvözletem!
Az alábbiakban szeretném kérni a segítséget:
Apu és anyu tulajdonában volt egy lakás.
Apu és a testvérem (tavaly) megállapodott abban, hogy apu a testvéremre hagyja az ő 50%-át. Nem tudom, hogy ajándékozási történt-e vagy más. A lényeg, hivatalos dokumentum készült erről. Apu él.
Anyu elhunyt. Ha jól gondolom, akkor anyu után tesómnak 25% jár és nekem is 25% jár utána.
Megtámadható az, hogy apu a tesómra hagyta az ő teljes felét vagy ennek már nincs értelme és csak valami köteles részt fogok kapni (apu halála után) vagy azt sem, mert esetleg ezt is belevonták a szerződésbe?
Köszönöm előre is a segítséget.