Van egy balatoni birtoka a feleségem családjának, konkrétan most az apósom nevén. Osztatlan közös tulajdon egy másik tulajdonossal, egy része szőlő, másik része szántó. A szőlő részen van felépítmény is, ami már kb. 40 éve épült, a család építette, szőlőn én is borászkodom. A másik tulajdonos a szántó részt \"használja\", mi sosem láttuk az ingatlan területén. Az épület nem rég került bejegyzésre, mert sajnos a nagypapa hanyagul ezt elmulasztotta a több évtized alatt, de most végre megtörtént, mivel épp terveztük bővíteni. Amikor a család kb 40 éve megvásárolta az ingatlanrészt, az akkori másik tulajdonossal volt megkötve egy megosztási megállapodás, amely kitér arra, hogy ki melyik részét használja a területnek. Ez a papír meg is van még, azonban azóta már a 2. tulajdonossal max szóban/szokásban volt ez a megosztás fenntartva mindkét részről - nem szedték le a szőlőnket, háznál nem kopogtattak, stb.
Most szembesültünk egy random tulajdoni lap lekéréskor, hogy amint ez felrajzolásra is került, a másik rész tulajdonosa eladta a telket, tulajdoni lapra április 8-al fel is került az új tulaj, AZONBAN: nem lettünk kiértesítve, mint elővásárlási joggal rendelkező tulajdonos! (Május 8-ig van lehetőségünk tudtunkkal, hogy megvegyük a ugyanennyiért, de nem akarjuk a saját tulajdonunkat megvenni.) Az önkormányzatnál került CSAK kifüggesztésre (ami tudtommal teremgarázsoknál OK, de ilyen esetben nem), postai értesítés, sőt, semmilyen egyéb közlés az osztatlan közös tulajdon másik tulajdonosa felé nem érkezett!
A szerződésben az épületünk is meg van említve, a szőlő is, sőt még az esővízgyűjtő tartályunk is, ami földfelszíni (nagypapa általi ezer éves tákolmány), és az saját ingóság tudtommal, tehát nem is ingatlan. Ez is saját tulajdonunk, ahogyan nyilvánvalóan minden ingóság az épületen belül és a környékén is! A vételárban külön nevesítik ezeket és részösszegekkel szerepeltetik a házat a pincével együtt, az esővízgyűjtőt és a szőlőt is, ezeket így az ingatlan vételárának kb 98%-ával! Nyilván rengeteg tanúval lehet tanúsítani, hogy a felépítményt a család építette és használta kizárólagosan, az áramszámlát is a család fizette konkrétan, nekik van csak szerződésük az áram szolgáltatóval, a szőlőt mi telepítettük, gondoztuk, stb. (És a korábbi megállapodásban jelzett ránk eső területen van minden!) Erre egy már érvényes adás-vételi szerződésben ezek eladásra kerültek!
Nyilván após holnap szól a saját ügyvédjüknek, de nem értem, hogy az adásvételi szerződéshez, illetve az egyéb aggodalmas dolgokhoz (pl. értesítés elmulasztása) hogyan asszisztált ügyvéd!
Illetve, ha már így a szántó terület nevesítve lett 1-200 ezer Ft-s értéken, ez ad-e a jogalapot arra, hogy ilyen összeggel történjen meg részünkről egy esetleges bekebelezés?
Hogyan lehet visszatámadni majd ezt követően, illetve a legegyszerűbben megakadályozni, hogy ez meghiúsuljon? Nyilván, a megakadályozás tűnik egyszerűnek, az értesítés elmulasztása miatt, de egy következő körös értesítéses szerződés után sem szeretnénk a saját tulajdonunkat megvenni. Bennem már tényleg a bekebelezés fogalmazódott meg, csak erről elég kevés tudásom van.
Eddig is gondolkoztunk az ingatlan megvételén, vagyis komoly szándékunk is lenne rá reális áron -, nyilván nem a mi tulajdonunkkal növelt értékkel megvásárolva a szomszéd részét.
Osztatlan közös tulajdon eladása értesítés nélkül
GDavid,
Én azért az elővételi jog elmaradásán nem annyira lepődnék meg akkor, amikor eleve nem a saját hányadát, és a megosztás szerinti saját használatú részét adja el. Ez még jóhiszemű sem lehet, kifejezetten csalás. Még a szerződés is elég kérdéses, vagy nagyon megvezették az ügyvédet is, vagy ott sem kóser valami (hiszen legalább a tulajdonostárs miatt az elővételi jognak szerepelnie kellene valahol)...
Én az új "tulajdonost" is megkeresném, hogy csúnyán át lett verve.
A régi használati megosztási szerződés most is érvényes, nem számít, hogy azóta több tulajdonos is volt, hiszen azok egymás jogutódjai, több jogot nem adhatnak el, mint amivel maguk is rendelkeznek. Hogy a vevő tudott-e a használati rendről, az sem releváns nektek, legyen az ő baja.
Mindenképpen kell egy jó ügyvéd, ebból azért nem lesz két perc kikeveredni.
"Nyilván após holnap szól a saját ügyvédjüknek"
Akkor ezt meg is beszéltük.
Földtörvény hatálya alatt lévő földnél a 30 napos kifüggesztés az elővásárlók értesítésének számít.
Foldi
Ha figyelmesen olvasnál, akkor nem a kiértesítés az elsődleges baj, hanem hogy nem a saját részét adta el a másik tulajdonos.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02