Befejezetlen tarsasház


Kovács_Béla_Sándor # 2025.09.18. 09:07

Ügyvéd megbízása fel se merült, Zsigmond?

drbjozsef # 2025.09.18. 09:02

Zsigmond,

A törvény a Ptk., a XIX. fejezetet olvasd el a közös tulajdonról (5:73.§ - 5:84.§)

A többség határoz, ez nálatok megvan. A többinek is kötelessége ezt fizetni, ha azt a többség eldöntötte, ha nem fizeti, akkor perben érvényesíthetitek, feltéve, hogy az a kiadás szükséges, okszerű.
Esetleg el lehet vitatkozni azon, hogy a "rendes gazdálkodás körét" meghaladja-e az olyan építkezés, amely nem felújítás, mert még el sem készült, ezért 100% szavazati arány kellene, de azért én hajlanék rá, hogy nyernétek a bíróságon az olyan munkákra, amelyek egyébként is benne lettek volna a tervekben, se anyagukban, se munkadíjukban nem eltúlzottak, és a normál hétköznapi használathoz azért szükségesek.

A következő szívás majd még a társasházzá alakulás, alapító okirat létrehozása és elfogadása lesz. Ahhoz 100% egyetértés kell, de a bíróság határozatával ott is pótolhatja a vonakodó tulajdonostársak aláírását - csak hát ehhez is megint pereskedni kell.

Zsigmond # 2025.09.17. 21:17

Segitséget szeretnék kérni!

Adot egy új lakópark ahol a vállalkozó ellen felszámolás indult és bizonyos épület tömbök nem lettek befejezve (kb65% a készültségi fok ) . A felszámoló cég el árverezte a lakásokat de a kúria döntése szerint elővásálási jogot biztosított számunkra kiknek szerződés vólt az adot lakásra és a szerződésben szerepelt összegnek legalább a 65% be volt fizetve .

Igy tulajdon jogot szereztünk a be nem fejezet lakások felett. Jelenleg közös osztatlan tulajdonba van az épület 12 db lakása és 10 db garázs.

Szeretünk vólna epitőközöséget alapitani ! kiszámoltuk részletesen mi menyibe kerül a befejézéshez találtunk egy egy general kivitelező céget kinek be dolgoznak az általunk megbizot vállalkozók van műszaki ellenőr vezetjük az epitesi naplót a munkálatok folynak .
Viszont van két tulajdonos aki nem irta alá az épitőközöség szerződést es nem akarja fizetni a saját részüket a közös költségekből ( gépészet, udvar térkövezés , lift, lépcsőház burkolás stb. ) viszont a sajat lakásukat párhuzamosan belülről padlózák fürdőszoba csempézes stb..
Az költségek és a munkálatok úgy voltak tervezve hogy 2025 őszén használatbavételi engedélyhez jutunk es mindenki boldog lesz.
Mivel a két tulajdonos többszöri írásbeli felszólításra se fizettbe be a közösségi számlára a részüket ezért a befejezés nem tudjuk meg oldani a hiányzó összeg miatt . Mivel a használatbavételi engedélyt nem kapjuk a két tulajdonos miatt a masik 10 tulajdos anyagi károkat szenved el havi 200- 300 E mert nem tudja kiadni a lakását albérletbe vagy ő maga kell albérletet fizesen a sajat lakása melett.

A két tulajdonos közül az egyik au monta ő nem fizet és pereljűk be a másikkal nrm lehet kommunikálni nem igazán vakaszol az email- re

Megoldas lenne ? ha össze dobja a hiányzó összeget a másik 10 lakás aztán perbe visszük a két tulajdonost a tartozásért és a közönségnek okozot anyagi károkért

Van esetleg olyan törvény amely segitene számunkra hogy a két nem fizető tulajt kötelezze a befizetésre vagy hogy kitilthasuk a lépcsőházból ha annak nem finanszírozzták a befejezését.

Kérlek segitsetek !