Beépíthetőség


Zami # 2009.09.02. 08:16

A Balaton déli partján üdülőövezetben vásároltunk telket, a beépíthetőség 20 %, érdeklődni szeretnék, hogy a terasz beleszámít-e a beépíthetőségbe. Illetve a másik furcsa dolog számomra, hogy egy közben lévő saroktelket vettünk meg és a hátsó szomszédunk kapott egy úgynevezett használati engedélyt parkolás gyanánt a mi utcafrontunk előtt 8 m hosszúságban, amelyet tudomásunk szerint le akar aszfaltoztatni. Ez jogában áll-e vagy sem, s ha nem akkor mire hivatkozhatok?

Köszönettel

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.09.02. 10:06

A terasz 50%-át kell beleszámítani a beépítésbe.

Közterületen az aszfaltozás bejelentésköteles. Innen kezdve az önkormányzat dönt.

nanemaaa # 2009.09.02. 10:17

A telek beépítettségébe általkánosságban a csatlakozó terepfelszíntől 1 m-nél magasabban kiemelkedő építmények, építményrészek számítanak bele. Vannak kivételek, ilyenek pl a melléképítmények, mint pl a hinta, csúszda, növénytermesztés céljára szolgáló fóliasátor, vagy a max 20 m2 alapterületű, pihenés céljára szolgáló kerti tető.
Az aszfaltozás számomra nem egyértelmű. De, ha közúthoz csatlakozó, közhasználatú parkolóra gondolsz, akkor ahhoz az útügyi hatóság létesítési és használatbavételi engedélye szükséges. Ha egyéb, mint pl a járda zöldsávba nyúló kiszélesítése, akkor az a közútkezelő hozzájárulása alapján kiépíthető. (mindkettő közterületre vonatkozik, építési telken belüli ilyesfajta burkolási munkákhoz - a tehergépkocsi közlekedésére szolgáló belső utak kivételével - mindenfajta engedély nélkül létesíthető)

nanemaaa # 2009.09.02. 10:22

50 %-os szabályt nem ismerek, szerintem nincs is. Imma összekeverte a beépíthetőséget a régi (ma már nem létező) olyan KSH adatszolgáltatással, mely szerint az erkély és nem terasz 50 %-a volt a lakás alapterületébe beszámítható. Ma már a KSH-nál sem számítják be sem a teraszt, sem az erkélyt, csak a helyiségeket.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.09.02. 11:28

:) Ne találgass!

Egy vidéki helyi rendeletben volt ez a szigorítás. A terveken nem tüntettük fel a teraszt, mert a helyi rendelet szerint 50%-ban beszámított. Ok nem néztem alaposan utána, csak emlékezetből írtam. Beírhatod a rossz pontot.

Az aszfaltozásnál tudni kell, hogy milyen tulajdonú az a zöld sáv, de kisebb községekben az út is lehet önkormányzati tulajdú. Ilyenkor az önkormányzat a közútkezelő. Ha használati engedélyt adott ki egy magánszemély számára, akkor a saját tulajdonáról rendelkezett.
Nem egy nagyforgalmú közparkolóról van szó.

OTÉK 93. Telek beépített területe: a telken álló, a terepcsatlakozáshoz képest 1,0 m-nél magasabbra emelkedő építmények vízszintes síkban mért vetületi területeinek összege. A 35. § (9) bekezdésének a) pontja szerinti épületkiugrás vízszintesen mért vetületi területét a telek beépítettségének számítása során figyelembe kell venni. A vetületi területek számítása során figyelmen kívül kell hagyni:

  1. az árnyékszék, a terepszint alatti építmény, a melléképítmények és a telken és a telek határain álló kerítés,
  2. mezőgazdasági, gazdasági és különleges beépítésre szánt területen a legfeljebb 9,0 m-es, egyéb területen a legfeljebb 4,50 m-es gerincmagasságú növényház (üvegház) és fóliasátor,
  3. az építményhez tartozó előlépcső, valamint a terepcsatlakozástól legalább 2,0 m-rel magasabban lévő erkély, függőfolyosó, ereszpárkány, előtető - az építmény tömegétől kiálló részeinek - az építménytől számított 1,50 m-es sávba eső vízszintes vetületét.
nanemaaa # 2009.09.02. 12:33

Az fasza. Már csak az a kérdés, hogy milyen felhatalmazás alapján állapított meg az önkormányzat új tartalmat egy kormányrendeletben meghatározott fogalomra. Elég neccesen hangzik a dolog. Ma már az egyéb építési munkák engedélyhez kötésére sincs joga.

Az utak és a zöldsáv mindig az önkormányzat tulajdona. Kivéve ha a közigazgatási területen (belterületen is) országfos főút halad át, akkor az úttest és az 1 m-es védősáv az ami az állam tulajdonába és az állami útkezelő kezelésébe kerül.

Az, hogy tulajdonosként, netán közút kezelőként megengedi a parkoló kiépítését, még nem jelenti automatikusan, hogy az útügyi hatóságtól is megkapja az engedélyt.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.09.02. 18:36

ön-kormányzás joga
A Magyar Köztársaság Alkotmánya felhatalmazása alapján. :)

nanemaaa # 2009.09.03. 05:50

Bár azért tegyük azt hozzá, hogy alacsonyabb szintű jogszabály olyan élethelyzetet nem szabályozhat, melyet már magasabb szintű jogszabály tartalmaz.
Az OTÉK előírásaitól ott lehet eltérni, ahol azt maga a kormányrendelet emegengedi. Speciel a fogalommeghatározásoknál én nem találtam ilyet.