Földbérlet felmondása


Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.09. 11:56

Erre a szerződés megkötéskor kellett volna gondolni. (Különben mindenki, aki 40 éve eladta a házát, most követelhetné még egy pár milliót, hiszen ma már annyival drágább lenne.)

tigrzoli # 2014.05.09. 06:41

azért, mert 2005 óta ugyanazt a bérleti díjat fizeti és nem hajlandó emelni rajta semmit még a kérésemre sem. A TSZ is emelt azóta mindenkinek, pedig köztudottan az a legrosszabbul fizető mindenhol. Szóval csak ezért. Szerintem a kenyér ára sem annyi már, amennyi 2005-ben volt, nem?

MajorDomus # 2014.05.08. 20:21

De miért akarod felmondani ha pontosan fizet?

tigrzoli # 2014.05.08. 13:00

igen, ezt olvastam én is. Azért köszi, hogy jelezted. Valószínűleg a peres út nem lesz elkerülhető.

lajcsó # 2014.05.08. 12:44

"61. § (1) Az 58-60. §-ban meghatározott felmondás esetén, ha a felmondást a másik fél 15 napon belül nem fogadja el, a felmondást gyakorló további 8 napon belül bírósághoz fordulhat. Ha nem így jár el, a felmondás hatályát veszti." (2013 évi CCXII törvény)
Csak szóltam!

tigrzoli # 2014.05.08. 11:49

Köszönöm a választ!

Az idézet teljesen pontos. Az elmaradt haszon és kieső kár gondolom bizonyítás kérdése, tehát az is eltarthat jó pár évig. Meglátjuk.

Köszönöm még1x.

Üdv,

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.08. 10:33

Milyen kártérítést követelhet emiatt a bérlő?
Mondjuk, a teljes határozott időre becsült, elmaradt hasznát. Beleértve a földalapú támogatást is.

Szóval annyira azért nem pite, mint amennyire elsőre gondolnád.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.08. 10:31

A NAK téved. Ha az idézeted pontos, akkor a felek egy sajátos megoldást választottak, a szerződés tulajdonképpen - analízis kifejezéssel élve - felülről határos módon határozott idejű. A szerződéses szabadság megengedi.

Az is igaz, hogy a felek egyúttal kártérítési felelősséget is kikötöttek, tehát az a felmondás nincs ingyen.

tigrzoli # 2014.05.07. 20:34

Sziasztok!

Szeretnék tőletek segítséget kérni az alábbi kérdésben.

Szerintetek felmondható a földhaszonbérleti szerződés, ami határozott időre lett kötve és szerepel benne, hogy "bármely félnek joga van ahhoz, hogy a gazdasági év végére, a másik fél - legalább 6 hónappal a gazdasági év vége előtt - írásban közölt nyilatkozata alapján a haszonbérleti szerződést felmondja. A felmondásból keletkezett esetleges kárt a felek a kár mértékéig kötelesek azt viselni"? A NAK szerint hiába van benne a felmondhatóság, "A határozott időre kötött haszonbérleti szerződést álláspontunk szerint nem áll módjában rendes felmondással megszüntetni." A bérlő egyébként azzal fenyeget, hogy be fog perelni, mert emiatt neki valami támogatást vissza kellene fizetni. Azt se tudom milyen támogatásról beszél, mert erről a szerződés kötésekor szó sem volt. Szerintem nekem ahhoz semmi közöm, hogy ő milyen támogatást kapott. Szerintetek felmondhatom a szerződést egy tértivevényes levélben? Milyen kártérítést követelhet emiatt a bérlő? Szerintem max a gazdasági évben esetlegesen kieső, vagy elmaradó hasznát, de talán még ezt sem, mert gazdasági év végére történne a felmondás. A területalapút azt már ennek tudatában igényelné meg jövőre.

Lszi segítsetek, mert nagyon sürgős lenne!
Köszönöm!

MajorDomus # 2014.03.23. 20:21

biztos hogy van aláirt példány!

ides # 2014.03.23. 15:56

Ezt a haszonbérleti szerződést ki kellett függeszteni, mert osztatlan közös tulajdon és a bérlő ezzel a haszonbérlettel került be mint földhasználó.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.23. 14:52

Furcsának találom a meglepődést. Ha valaki vesz valamit, akkor előtte kérdez és nem utána.
Egy határozott időre bérbe adott ingatlan értékcsökkenést eredményez az időtől függően.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.23. 14:49

Nem kell kifüggeszteni a bérleti szerződést.

ides # 2014.03.23. 14:35

Abban nem kételkedem, hogy úgy lett beadva a földhivatalba, hogy mindenki aláirt, de az a nagy kérdés, hogy valóban a bérletbeadók aláirása szerepel-e azon a szerződésen, mivel mind a 7 példány náluk van? Érvényes a szerződés, hogyha Ők csak az Önkormányzati kifüggesztést irták alá és más irt alá helyettük a bérleti szerződésre?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.23. 07:01

Belenézhetsz. De ha a földhivatal nem utasította el anno a kérelmet, akkor legalább egy mindenki által aláírt példánynak lennie kell.

ides # 2014.03.22. 18:52

Segitséget szeretnék kérni!
Február 25-én vásároltam egy termőföldet osztatlan közösben, amely bérletbe van adva. A bérlő azt mondta, hogy felbontja a bérleti szerződést, de most meggondolta magát és ragaszkodik a hátralévő 2 évhez. A volt tulajdonos átküldte nekem számitógépen a bérleti szerződést és meglepődtem. A szerződést ügyvéd készitette, amely a bérbeadók részéről nem volt aláirva csak a bérlő részéről és alul ott van, hogy az ellenjegyzem, de az ügyvédi aláirás is hiányzik. A szerződés úgy van megirva, hogy 7 db eredeti példányban készült. Felhivtam a volt tulajdonost és megkérdeztem, hogy miért nincs aláirva és azt válaszolta, hogy náluk van mind a 7 db eredeti példány a bérlő aláirásával, de Ők úgy emlékeznek, hogy csak azt küldték vissza levélben, amin a bérleti ajánlat volt és kifüggesztésre került az Önkormányzathoz. Tegnap feltették elsőbbségivel részemre mind a 7 példányt. Közben be van jegyezve földhasználatra. Azt szeretném megkérdezni, hogy nekem mint új tulajdonosnak jogom van-e a földhivatalnál belenézni a föld irataiba, mert az az érzésem, hogy itt valami nem stimmel.
Érvényes-e valyon ez a bérleti szerződés?

A válaszokat előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.22. 16:37

A haszonélvezető követelheti a bérleti díjat - a bérleti szerződés amúgy érvénytelen.
Az ajándék visszakövetelése egy másik kérdés, az egy szűk körben lehetséges, neki kell bizonyítania, hogy fennállnak a feltételek. Haszonélvező esetén leginkább a téves feltevés jöhet szóba indokként.

monalisa1 # 2014.03.22. 15:23

Azt hogy a haszonélvezőt annak idején a dolgokról: a föld bérbeadásáról szóban tájékoztatta, simán letagadható... (Valaki az illetőt utóbb "kiokosította" és most markolni akar.)

monalisa1 # 2014.03.22. 15:19

Bár tulajdonos, de a haszonélvező tudta és beleegyezése nélkül nem volt joga a földet hasznosítani. Utólag próbálja méltányos összegben kárpótolni.

Ami a jelen gazdasági évet illeti: a bérlőnek bizonyára költségei/kiadásai voltak a földdel, mivel az "aratásról" önhibáján kívül lemarad ezért őt kártalanítani kell.

----
  • laikus hozzászóló
Picur2008 # 2014.03.22. 14:25

Tisztelt Szerkesztőség!
Segítségüket szeretném kérni! 3 éve ajándékba kaptam -haszonélvezettel- egy kis darab szántóföldet. Mivel én nem tudtam megművelni,idős vagyok már, egy családi vállalkozónak adtam bérbe. (A haszonélvezőt szóban erről tájékoztattam.)Most a haszonélvező visszaköveteli az ajándékba adott földet, és nem ismeri el a haszonbérletet sem. Bírósággal fenyegetőzik, és az ügyvédjének eddigi költségeit is velem akarja megfizettetni. Kis nyugdíjas vagyok, nekem sajnos nincs ügyvédem. Mit tehetek??? A gazdasági év még tart, minden költséget nekem kell megfizetnem??? Nagyon várom válaszukat! Előre is köszönöm!

gabo32 # 2014.02.25. 18:34

Tisztelt Kovács Úr!
Először is elnézést kérek, hogy személyesen Önt szólítom meg, de a hozzászólásokat látva Öntől számíthatok legelőbb válaszra.
A problémám a következő, a múlt év végén vettem egy földterületet, egy unokától, aki a területet a nagyapjától örökölte 1/2 részben a nagynénjével közösen. A nagynéni 1/2 részét már évek óta bérlem gond nélkül. A most "megszerzett" másik 1/2 rész parlagon volt évek óta. A decemberben bejelentett földhasználati igényemre most kaptam a földhivataltól egy felszólítást, hogy töröltessem az előző földhasználatot, amit most tudtam meg, hogy határozatlan időre szóló szívességi használat volt az elhunyt nagyapa és a fia között, aki (mellesleg tudatállapota miatt) maradt ki az öröklésből. Jelenleg használni ugyan nem kívánja a területet, de mivel őszerinte én kijátszottam őt az adásvétellel, meg egyébként sem ír alá senkinek semmit. Mit tudnék most tenni? Valahonnan olyasmi rémlik, hogy ez év januárjától mint tulajdonos bírósági per nélkül érvényesíthetem a töröltetést, de erre vonatkozóan nem találtam meg a pontosan rám érvényes törvényi előírást. Hacsak a 2013. évi CCXII. törvény IX. FEJEZET Szívességi földhasználatra vonatkozó 20. pontjában említett 68. § 2. pontjának d bekezdése (remélem jól írtam le) nem-e esetleg passzolna az én szituációmra.
Válaszát előre is megköszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.21. 10:15

Jobb, ha válaszolsz. Már csak udvariasságból is.

móni1972 # 2014.02.21. 09:42

Termőföld haszonbérleti szerződését a tulajdonos fel akarja mondani. Megkaptuk a levelet, hogy 2014.dec.31-ére a szerződést felmondja. Ezt mi nem akarjuk elfogadni, mert még 10 éves bérleti szerződésünk van. Kell írnom neki- nem fogadjuk el-, vagy ha nem reagálok semmit, akkor ez hivatalosan azt jelenti, hogy nem fogadom el. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 17:28

Nem szűnik meg, de - ha jól emlékszem - felmondhatja az örökös.

hattyúdal # 2014.02.10. 12:45

Magánszemélyek között létrejött (írásbeli)szántóföld bérleti szerződés a bérbeadó halálával megszűnik-e, vagy az előre kikötött határ ideig tart?
Köszönöm a választ!