Földbérlet felmondása


tamm # 2011.05.07. 19:17

Tisztelt szerkesztőség! Segítségüket szeretném kérni! Felszámolás alól vásároltam földet.A törvényben meghatározott módon volt meghirdetve, amire rajtam kívül más jelentkező nem volt. A törvényes határidők lejárta után a felszámoló tévedésből kifüggesztette a polgármesteri hivatalnál. Ekkor jelentkezett egy családi gazda, ki elővásárlási jogával szeretne élni. A földhivatal elutasította, mivel nem kellett volna kifüggeszteni. Ő továbbra sem nyugszik bíróságra adta az ügyet. A földet én művelem. Azt szeretném megtudni elvehetik-e tőlem a földet? A terület alapú támogatást most kell beadni, van-e mód rá hogy ezt megtegyem? Válaszukat előre köszönöm!

gumba # 2011.03.31. 07:09

Tisztelt MajorDomus!

A segítségét szeretném kérni.
Örökölni fogok egy földet, amit öt évre bérbevettek és előre kifizették a bérleti díjat. Én szeretnék majd a földön gazdálkodni.
Ki kell várnom, hogy leteljen az öt év?
Ha nem kell kivárnom, vissza kell fizetnem a hátralévő három évet?

Köszönöm: B. András

lacsisok # 2011.03.05. 23:17

Üdv Mindenkinek!

Egy kis jogi segítséget szeretnék kérni termőföld előhaszonbérletével kapcsolatban.
Adott egy terület aminek a haszonbérleti szerződése az önkormányzaton kifüggesztésre került.
Én jelentkeztem mint előhaszonmbérletre jogosult az önkormányzatnál, nyilatkozat a szükséges igazolással leadva, jegyző aláírta hogy átvette (kifüggesztési idő alatt).
Mi a további teendőm, hogyan fog a Földhivatali bejegyzés megtörténni, hogyan, kiken keresztül fog az irathalmaz a FH-be bejutni?

Jelenleg a jegyző az eredeti haszonbérletre jelentkezőnek kívánja kiadni minden papírt (ő adta be nem a tulajdonos), de neki ugye nem lesz érdeke, hogy a FH-ba bevigye azokat a papírokat ami alapján a részére nem fogják bejegyezni földhasználatot.
A jegyző nem akar sem nekem, sem közvetlenül a FH részére nem akar küldeni az eredetileg beadott 1 eredeti és egy másolati bérleti szerződésből egy példányt. A FH viszont azt mondja, hogy neki csak eredeti papír jó, fénymásolatot hiába hozok, viszont nem hajlandó hivatalból kikérni a jegyzőtől.
Szóval van előhaszonbérleti jogom, csak nem megyek vele semmire sem, mert nem tudom hivatalosan bizonyítani, hogy mire is van.

Szóval ez ügyben szeretnék egy kis segítséget kérni, hogy hogyan tovább, előre is köszönöm!

RFTAMÁS # 2011.03.05. 11:10

Tisztelt Cím!

Egy földbérleti szerződéssel kapcsolatos dilemmára keresem a választ.

Az alap jogi helyzet a következő:
Vettem egy szőlőművelési ágú földterületet az állami földalaptól, melyre bérleti szerződés volt kötve.

Az ültetvény a bérlő tulajdonában van. A bérleti szerződést, megvásárlás után meghosszabbítottam 10 évvel. Az ültetvény értéke 4 év múlva 0 Ft, az értékcsökkenése 100% lesz. A szerződés csak 10 év múlva járna le.
A termőföldről szóló törvény 13 § (4) bekezdése értelmében:
„(4) Szőlő és gyümölcsös művelési ágú és más ültetvénnyel betelepített termőföldre, illetőleg szőlő, gyümölcsös vagy más ültetvény telepítése céljából a haszonbérleti szerződést legfeljebb annak az évnek a végéig lehet megkötni, amíg a szőlő, gyümölcsös, illetőleg ültetvény értékkel bír (értékcsökkenési leírási időszak).”

Kérdésem:
A szerződés mikor jár le? Kettő vagy tíz év múlva?

Fáradozását előre is megköszönve: R Tamás

MajorDomus # 2010.10.30. 14:32

Szivesen

Kariboy107 # 2010.10.30. 10:37

Köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2010.10.29. 20:50

Axt hogy felmondod a szerzodest, mondjuk dec.31-el.
ha besdott valamit a foldhivatalba, amirol te nem tudsz, jelentsd fel okirathamisitasert.

Kariboy107 # 2010.10.29. 04:41

Az a baj, hogy a jelenlegi bérlő automatikusan meghosszabbította valahogy, és beadta a földhivatalnak..

Ők mondták, hogy kell egy felmondó szerződés, vagy mifene, mit kell abba beleírni??

MajorDomus # 2010.10.28. 17:41

Mit kell ehhez letolteni ?
olvasd el a szerzodest.
amennyiben hatarozott ideju, akkor alejarat utolso napjara felmondod, amennyiben hatarozatlan, akkor most kuldesz dgy felmondo levelet.a sxerzodesben rogzitett felmondasi idovel.

Kariboy107 # 2010.10.28. 16:35

Jó napot kívánok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni..

Van egy termőföldünk, ami jelenleg ki van adva bérbe, viszont most szeretnénk ezt a bérletet visszamondani, és magunk művelni a földet. Azt szeretném kérdezni, hogy mi ennek a módja?

Illetve még azt szeretném kérdezni, hogy földbérlet felbontó szerződéshez nyomtatványt le lehet e valahonnan tölteni?

Üdv. : Sz. Károly

alinax # 2010.10.16. 21:08

Köszönöm!

MajorDomus # 2010.10.16. 18:58

A berleti szerzodes a szerzodo felek halala eseten megszunik.
a szerzodes megszuntevel a jogok es kotelezettsegek a tulajdonost illetik.

alinax # 2010.10.16. 12:54

Tisztelt Szakértők!
Egyik családtagom haszonbérleti szerződést kötött a testvérével annak a földjére. 5 évre szólt a szerződés, 2011 januárban járna le. Csakhogy közben a családtagom meghalt. A szerződés ezzel megszűnt vagy pedig a várható örökösnek kell folytatni a bérelt föld művelését? Az idei betakarítást a tulajdonos fizette és meg is kapta a termést. Ezzel elismerte hogy vége a szerződésnek? Vagy hivatalos formában fel kell mondani a várható örökösnek és a tulajdonosnak? Kinek kell elvégezni az őszi munkákat mint a parlagfű lekaszálását és a szántást? A hagyatéki eljárás még nem történt meg, hivatalosan még nincs örökös.

tamm # 2010.10.13. 11:38

Köszönöm!

MajorDomus # 2010.10.12. 20:16

Hatarozott idotartamu berleti szerzodes,mondjuk 6 honapra,amit mindig megujithasz 6 honapra.

tamm # 2010.10.12. 07:09

Tisztelt Válaszolók! Van egy tanyánk melyet elszeretnénk adni. Vevő nem jelentkezett rá,viszont bérlő igen, 2 kisgyermekkel. Azt szeretné ,ha ideiglenesen bejelentkezhetne. Mi úgy adnánk ki, hogy továbbra is áruljuk. Attól félünk, ha lenne rá vevő, vagy nem fizeti a bérletet, nem tudunk tőle megszabadulni. Előfordulhat -e ? Mi a módja a bérletbe adásnak? Köszönöm !

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.30. 13:03

Azért határozott idejű bérlet tárgyaként valószínűleg kisebb a vételár.

gvik # 2010.08.30. 12:26

:) Sajnos a józan észre nehéz hivatkozni hivatalos közegben.
Nagyon köszönöm a segítséget! Olvasgattam a Ptk-t, de ezen úgy tűnik átsiklottam.
A tárgyhoz nem nagyon tartozik, de a megérzésed most nem helytálló, nagyon boldogok vagyunk, hogy nem kell megszüntetni a szerződést az eladáshoz. A fiamnak csak pénz kell, ha lehet könnyebb utat is járni, akkor minek bonyolítsuk :)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.30. 06:34

Ptk. 432. § (2). De a józan ész is ezt mondja; magad is belátnád, ha nem akarnád olyan erősen megszüntetni a szerződést.

gvik # 2010.08.29. 18:19

"Akkor ötödször is: az eladás nem érinti a bérleti jogviszonyt, az fennmarad. Csak annyi történik, hogy a bérlő már nem az eladónak, hanem a vevőnek köteles a bérleti díjat fizetni."(kbs)

Tudnátok abban segíteni, hogy a fenti mondatra vonatkozó törvényt hol találom?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.08.27. 08:14

...mielőtt KBS belémkötne....

A szerződés, a társtulajdonosok esetében, a felek aláírásával hatályba lép.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.27. 08:14

Nem ezt mondtam?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.08.27. 08:10

:) A nem áll fenn, az azt jelenti, hogy közeli hozzátartozó és társtulajdonosok között hirdetmény nélkül is létrejöhet az adásvétel.

gvik # 2010.08.27. 08:03

Az új földtörvény szerint:
Elővásárlási jogok

10. §

(1) Termőföld vagy tanya eladása esetén – ha törvény másként nem rendelkezik – az alábbi sorrendben elővásárlási jog illeti meg:[45]

  1. a Magyar Államot a Nemzeti Földalapról szóló törvényben foglaltak szerint;
  2. a helyben lakó haszonbérlőt, felesbérlőt és részesművelőt;
  3. a helyben lakó szomszédot;
  4. a helyben lakót;
  5. haszonbérlőt, felesbérlőt és részesművelőt.

(2) Az (1) bekezdés c)-d) pontjában meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlási jog gyakorlásának sorrendje a következő:[46]

  1. a családi gazdálkodó;
  2. nyilvántartási számmal rendelkező őstermelő, illetőleg egyéni mezőgazdasági vállalkozó.

(3) Az (1) bekezdés szerinti elővásárlási jog nem áll fenn a közeli hozzátartozók [Ptk. 685. § b) pont] és a tulajdonostársak közötti adásvétel esetén, a mezőgazdasági termelők gazdaságátadási támogatása feltételeként megvalósuló termőföld eladása esetén, valamint olyan külterületi földrészlet eladása esetén, amely a törvény hatálybalépéséig zártkertinek minősült.

Persze beszélhetünk a hamarosan idejétmúlt földtörvényről, de nem sok értelme van.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.26. 14:27

Nem. A földet is adásvételi szerződéssel kell értékesíteni, mint bármi mást. Az igaz, hogy az elővásárlásra jogosultak nagy száma miatt hirdetményben kell közölni a szerződéses ajánlatot. De ezt csak akkor lehet, ha már van konkrét vevő, konkrét szerződéses ajánlattal.
Egyébként ez a bérlő egyúttal tulajdonostárs is, úgyhogy nem is kell hirdetményt közzétenni, ha ő élni akart az elővásárlási jogával.

No igen, a Ptk.-t is el kell olvasni... És meg is kell érteni.