tulajdonjog - haszonélvezeti jog


MajorDomus # 2019.04.21. 20:19

De a lakásból kiteheti mint haszonélvező!

Sombokor # 2019.04.21. 15:10

Szesza

Annyival egészíteném ki amit oligaliga helyesen és lényegre-törően írt, hogy a másik szülő belegyezésének nincs is jelentősége. A két haszonélvező szülő együttes akarattal sem változtathatja meg a tulajdonviszonyokat a tulajdonos ellenében.

oligaliga # 2019.04.21. 14:41

Szesza

Nem.

Szesza # 2019.04.21. 13:31

Tisztelt Címzett!
Olyan kérdésem volna, hogy van egy ház. A szülőknek haszonélvezeti joguk van, a nagykorú gyermek tulajdonos, akinek a nevén van a ház. Az egyik szülő letudja íratni a nagykorú gyermek nevéről a házat, úgy, hogy se a másik szülő se a gyermek nem egyezik bele?
Köszönöm!

MajorDomus # 2019.04.18. 19:30

Okos tanács.
megoldja a gondot, és egyszerűsiti a helyzetet

wers # 2019.04.18. 07:00

ne adj'isten történne valami a párommal

Pont ezért akar haszonélvezetet ajándékozni neked, hogy akkor is ott élhess tovább. (magam részéről inkább házasodjatok össze)

drbjozsef # 2019.04.18. 06:54

De ha mégis, a bölcs döntés vitán felül az, ha mindenki együtt leül, és megbeszéli ki mit akar, majd megegyeznek szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.18. 05:27

Ez itten Jogi Fórum. Életvezetési tanácsokkal csak elvétve foglalkoznak.

Füge1 # 2019.04.17. 19:13

Tisztelt Cím! Élettársam 26 évi együttélés kapcsán szeretné kizárólagos ingatlanára bejegyeztetni a haszonélvezeti jogot javamra. Azonban, két felnőtt fia van, akik itt laknak / egyikük a mellettünk lévő ingatlanban a családjával a másik pedig helyben a leválasztott fele házban, szintén a családjával/. Elolvastam az ide vonatkozó jogszabályokat, azonban mégis kétségek merülnek fel bennem, hogy elfogadhatom-e ezt az "ajándékot", ne adj'isten történne valami a párommal, bizonyára szeretnének mielőbb az örökségükhöz jutni, baljós gondolataim vannak ezzel kapcsolatban, hogyan is lenne nyugalmam azután? Tudom, kicsit messzire szálltak a gondolataim, de mi lenne a bölcs döntés? Köszönöm.

MajorDomus # 2019.04.11. 17:39

A tulaj kötelezésével,mert ő áll jogviszonyban a bérlővel.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.11. 15:15

Szép szóval, erőszakkal...

botoxdoctor # 2019.04.11. 15:04

Arra lennék kíváncsi ha a haszonélvező élni kíván a haszonélvezeti joggal és ki akarja tenni a lakásból a bérlőt
(aki a tulajnak fizetett bérleti díjat), akkor ezt per nélkül hogyan tudja elérni?

MajorDomus # 2019.02.11. 19:40

Azért érdekes lenne ;
haszonélvező kontra tulaj
.
ingatlan felujitása tárgyában kötelezés, hogy mielőbb kiadható legyen!

drbjozsef # 2019.02.09. 21:06

Bármi, pont annyira, mint ez.

MajorDomus # 2019.02.09. 18:26

Lehet.
Jobb ötlet?

drbjozsef # 2019.02.08. 21:09

MD,

jaj ezt ne, annyiszor írtuk már le, mekkora hülyeség az illetéktörvény vonatkozó képletére hivatkozni, hogy már én érzem rosszul magam. Felejtsd azt el.

MajorDomus # 2019.02.08. 20:55

A forgalmi érték 1/20-ad részének 4-szerese így emlékezetből a megváltás.

wers # 2019.02.08. 07:54

Nincs "alap”".

Szerintem érted te mit akartam mondani. Dehogy nincs, nem mindegy miről mond le. Vagyis ha én lennék a haszonélvező...

drbjozsef # 2019.02.08. 07:41

Nem úgy tűnik, hogy a haszonélvezőnek ez lenne a terve.
Hacsak a "kulcsokat azonnal" nem pont azt takarja, hogy ajánlatot tegyen neki a tulajdonos.

Egyébként nincs szó "nem felújított" meg "felújított" értékről. A haszonélvezet megváltása tetszőleges összeggel történhet. Nincs "alap".

wers # 2019.02.08. 06:35

Jobb lenne megegyezni a haszonélvezővel, és megváltani a haszonélvezeti jogot. Természetesen a nem felújított ingatlan értékét alapul véve.

drbjozsef # 2019.02.08. 05:52

1: Milyen mértékű felújításra kötelezhető a tulajdonos?
Leírtam - ennél konkrétabb megfogalmazást nemigen fogsz találni. Nincs ez az utolsó parkettaszögig meghatározva. Aki úgy érzi, nem jogos az ő részéről a fizetés, majd perel ha akar.

2:Mivel az ingatlant jelenleg nem használja senki, a rezsi költségek kit terhelnek?
Az alap, nem használat arányos költségek a tulajdonost.

3:Ki jelentkezhet be az ingatlanba?
Az, aki életvitelszerűen ott lakik.

MajorDomus # 2019.02.07. 20:50

Hanem használja senki,akkor milyen rezsiről van szó?
ami felmerül,az a te költséged.
aki jogosult a használatára.
elvileg olyan felujitásra, ami az ingatlan lakhatásához szükséges! mondjuk tető!
.
azért olvasd el mégegyszer sz.örökös beirását!
.
csak az ingatlan felére van haszonélvezete,a másik felét használhatod, vagy ki is adhatod.

hayabusa # 2019.02.07. 18:07

drbjozsef

Köszönöm a választ,de pár dologban még szeretnék tisztán látni.
1: Milyen mértékű felújításra kötelezhető a tulajdonos?
2:Mivel az ingatlant jelenleg nem használja senki, a rezsi költségek kit terhelnek?
3:Ki jelentkezhet be az ingatlanba?

drbjozsef # 2019.02.07. 06:44

Sz.ö.,

Ha a gyerek nevére lett véve, akkor szinte biztos, hogy a két haszonélvezőnek egyformán az egészre volt haszonélvezet bejegyezve.

hayabusa,

Ha nem akarsz amúgy most költeni az ingatlanra, akkor közöld a haszonélvezővel, hogy az ingatlan felújítás alatt áll, vagy megvárja, amíg befejeződik, vagy átadod a kulcsokat, de akkor írja alá, hogy a saját felelősségére és költségére köteles befejezni.
Elvileg neked kellene kifizetni a felújítást mint tulajdonosnak : „A haszonélvező köteles viselni a fenntartással járó terheket, a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével. A rendes fenntartási költségek körébe tartozik például a lakás festése; az ajtók, ablakok mázolása, az épületgépészeti berendezések, felszerelési tárgyak javítása, az épület tetőfedésén felmerült hibák kijavítása stb. Rendkívülinek tekinthető például az épület födémének, vagy tetőszerkezetének cseréjekor felmerülő költság.

Szomorú örökös # 2019.02.06. 20:45

hayabusa

Anyukád férje szerintem óriási tévedésben van, mert nekem az a gyanúm, hogy ő csakis a ház felére rendelkezik haszonélvezettel - a másik felére volt anyukádnak - így ha ő úgy gondolja, hogy az egész ingatlant használja, akkor a tulajdonos használati díjat kérhet tőle simán. Persze lehet, hogy rosszul tudom és az egészre ugyanúgy van neki.

És hogy ő befejezheti-e a felújítást? Erről eléggé konkrétan rendelkezik a törvény: „A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el. A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.