Ingatlan csere


TZsanett # 2018.04.14. 09:46

Nagyon szépen köszönöm a választ.

A ház kicsi 1 szobás és régi kőház, a lakás szintén 1 szobás és elhelyezkedésüket figyelembe véve gondoltuk azonos értékűnek a két ingatlant.

Az ingatlancsere lebonyolítását egy ügyvéd teljes körűen le tudja bonyolítani?
Vagy ehhez külön még nekünk kell mondjuk ingatlan értékbecslőt keresnünk, illetve a NAV -hoz bemennünk?

drbjozsef # 2018.04.13. 19:46

Nincs olyan, hogy családon belüli csere.

Tulajdonosok cserélhetik az ingatlanaikat egymás között. Ha arra gondolsz, hogy van, amikor nem kell illetéket fizetni, akkor igen, annak van köze a családhoz : egyenesági rokonok és házastársak között minden ügylet illetékmentes.

Édesanyád férje nem egyenesági rokonod, ha vele cserélsz lakást, akkor elvileg kell illetéket fizetni. (Ha örökbefogadott volna, akkor az is számítana)

Mivel cserénél a két lakás különbözete után kell csak a drágábbat megszerzőnek illetéket fizetnie, ha a két ingatlan forgalmi értéke valóban ugyanaz, vagy közeli egymáshoz, akkor amúgy sem kell.

Igen, az illetéket a forgalmi érték után kell fizetni, a csereszerződésben szereplő érték az alap, de a NAV ezt minden további nélkül felülbírálja. Adatbázis alapján rögtön kibukik, ha nagy az eltérés. Kisebbel nem foglalkoznak - az akár az ingatlanok állapotából is következhet -, de nagyobbal nem érdemes kamuzni. A különbözet illetékét össze tudjátok dobni.

TZsanett # 2018.04.13. 19:22

Tisztelt Jogi Fórum!
Ingatlancserével kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.

Tulajdonomban van egy ház, amit szeretnék elcserélni egy lakásra. A lakás tulajdonosa Anyukám férje, aki nem vér szerinti szülő, már nagykorú voltam, mikor összeházasodtak. A lakás cserét Anyukám Férje is szeretné. Mi családon belül megegyeztünk 1:1 arányban.

A kérdésem az, hogy van e jogszabály családon belüli tulajdon cserére, illetve jog szerint családtagnak számít e Anyukám Férje, attól függetlenül, hogy nem vagyok a nevén.

A másik kérdésem, hogy ha mi családon belül megegyezünk 1:1 arányban, azt az apeh felülbírálhatja értékbecsléssel, értékkülönbözet miatt?

Válaszukat előre is köszönöm.
Üdv: Tzsanett

nonolet # 2018.04.10. 10:45

gylab

Logikusan...

CSAK az számít amit eladtál!
A se érdekes, hogy az árát miben kapod meg.
Mindegy, hogy pénzben vagy másik ingatlanban vagy vegyesen, vagy akárhogy máshogyan

Az ingatlan eladásod jövedelme,
ha az 1500-as ár kerül a szerződésbe.
Akkor: 1500-200-egyébköltségek=adóalap

Az, hogy vettél is egyet.
Avagy cserébe kaptad pénz helyett, mint most.

Az egy másik kérdés, nem érinti az adózásod.

wers # 2018.04.10. 09:37

Az ügyvédetek nem tudja?

gylab # 2018.04.10. 09:35

Mint írtam, a szerződés még nincsen meg, ezért is jelentkeztem itt, hogy mire kell figyelni a szerződésnél, az illeték már tiszta, maga az adásvétel is, csak az adó, amivel nem boldogultam.

drbjozsef # 2018.04.10. 06:53

Az adóbevallás mindig is bemondásra megy. Te töltöd ki. Az nem baj, ha van egy okiratod, ami alá is támasztja ezt, de ha nincs az sem baj - ugyanúgy, ahogy nem sokat ér egy olyan okirat, amibe 1 Ft-ot írsz értéknek, és azt vallod be. Nem fog tetszeni a NAV-nak.

A csere okiratában egyáltalán nem szerepeltetitek a két ingatlan értékét? Érdemes pedig. Ha egyszer ezt a 800e értékű újat el akarod majd adni, hogy bizonyítod a szerzéskori értéket?

gylab # 2018.04.10. 06:18

Magyarán a legrosszabb forgatókönyv. :(
Már csak az a kérdés, hogy mi alapján kell ezt bevallani. Ugyanis a szerződésben nyilván az 1.5 nem szerepel, csak a 700. Akkor ez csak bemondásra megy?

drbjozsef # 2018.04.09. 11:53

Hogy beletrafáltam

Ptk. 6:234. § [Csereszerződés]
Ha a felek dolgok tulajdonjogának, más jogoknak vagy követeléseknek kölcsönös átruházására vállalnak kötelezettséget, az adásvétel szabályait kell megfelelően alkalmazni. Ebben az esetben mindegyik fél eladó a saját szolgáltatása és vevő a másik fél szolgáltatása tekintetében.

Az a jövedelem 1.3M lesz. (hacsak a nem ismertetett "részletek" valami értéknövelő beruházást nem takar).

Azzal se lennél beljebb, ha csak a 800e-re cserét vennénk, és csak 600e lenne a jövedelem, mert akkor kaptál ajándékba még 700e-t, az után meg illetéket fizethetnél.

gylab # 2018.04.09. 11:13

Még annyi, hogy nincsen még szerződés, mi legyen benne, hogy minél kevesebb legyen az adó? Persze csak törvényesen.

gylab # 2018.04.09. 11:12

Bocsánat, azt hiszem nem sikerült érthetően fogalmaznom, ezért nekifutok még egyszer.

2 éve vettem egy ingatlant 200e Ft-ért. Ez most 1.5M-t ér. Most nem megyek bele a részletekbe, miért, de az értéke 1.5M.

Most ezt elcserélem egy 800e értékű ingatlanra, így kapok hozzá még 700e-t, kp.

Tehát kérdés, hogy mi a jövedelem. Ha a legkedvezőbbet nézem, akkor realizáltam 700e bevételt, ebből 200e a bekerülés, tehát a jövedelem 500e.

Ha a legrosszabbat, akkor vettem 200e-ért, most eladtam 1.5M-ért,amiből 800e-t egy másik telekkel fizettem, tehát a jövedelem 1.3M.
Na ez a nem mindegy...

wers # 2018.04.09. 08:44

Jó vásárt csinált. Remélhetően úgy fogalmazták meg a szerződést, hogy 700 eFt legyen az adó alapja.

drbjozsef # 2018.04.09. 08:38

Talán a két éve 200ezerért vett ingatlan most 1,5milliót ér? :)

(mondjuk ma még ez sem lehetetlen)

wers # 2018.04.09. 08:32

Akkor mégsem értem. Hogyogy őkap még pénzt, ha az övé az értéktelenebb?

wers # 2018.04.09. 08:24

Mintha ingatlan cserélődne egy ingatlan+700e Ft-ra. Akkor mi a 800 eFt?

Rexor # 2018.04.09. 07:56

Elnézést, én foglamaztam félre. Tehát a 200 eFt-ért vett ingatlanod 200 eFt-ot érne a csereszerződésben is? HA igen nincs jövedelmed hiszen ugyanannyiért adod el, amennyiért vetted.

Rexor # 2018.04.09. 07:52

A kérdés mennyiért vetted a 200 eFt-os ingatlant.

nonolet # 2018.04.09. 07:20

Izé naaa... a neve személyi JÖVEDELEM!!! adó.
Fogod ezt?

- -

Akkor nyilvánvaló, hogy CSAK a keletkezett JÖVEDELEM után adózol.
Mégpedig az ingatlanból származó jövedelemre vonatkozó külön
szabályok szerint.

A csere ne zavarjon meg....
Tekintsd egy eladás plusz egy vételnek.
Akkor már egy 3.-osnak sem kihívása a matekja.

gylab # 2018.04.09. 06:49

Tisztelt Fórumozók!

Meg tudja valaki mondani, miképpen kell adózni ingatlancsere esetén?
Konkrét ügy: vettem egy ingatlant 2 éve kb, 200e Ft-ért, most elcserélem egy 800e Ft-osra értékegyeztetéssel, azaz még kapok hozzá 700e Ft-ot.
Mennyi után kell SZJA-t fizetni? 1.5 vagy 700 után? 700-200 után? Vagy valami teljesen más tudományos képlet van rá?

ObudaFan # 2018.02.14. 14:51

Bele lehet írni a szerződésbe, hogy csak akkor lép hatályba, ha a bank hozzájárul a zálogjog átjegyzéséhez.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.14. 09:59

Nem. Egy olyan lakást szerzel meg, amit jelzálog terhel.

elesgabor60 # 2018.02.14. 09:54

ÓÓÓ, de akkor az én lakásomra kerül a jelzálog ?

Immaculata # 2018.02.14. 08:47

Nem szükséges átvezetni. A cserének nem kell feltétlenül 1:1-ben megtörténnie.

elesgabor60 # 2018.02.14. 08:19

Az én esetemben van két ingatlan, mint a kettő 16 millió értéket képvisel, csak az egyiken van jelzálog, 3 millió forintig, és ugyanez az ingatlan még csak 4 éve van a cserepartner birtokában.
Attól félek, hogy nem sikerül cserélnünk, mert nem fog belemenni a bank, hogy átvezessék egy másik ingatlanra a jelzálogjogot. Nem tudom, hogy milyen megoldást lehetne kitalálni, mert mindkettőnknek nagyon tetszene, és szívesen szívesen cserélnénk.
/két unokatestvér cseréjének a lehetőségét írtam le/

elesgabor60 # 2018.02.14. 08:15

SaireyVMK !

Válaszaid engem is érintenek, úgyhogy köszönöm az érthető, követkető írásodat!