Társasház tulajdonosi jogok


nonolet # 2017.10.08. 08:26

MAtti29

Minden információt megkaptál már ... használd fel.

MajorDomus # 2017.10.09. 17:39

Ha tudja.......

szakvizsga2015 # 2019.07.15. 19:22

Sziasztok!

Az alábbi két bekezdés a Társasházi törvényből van. Kérdésem az lenne, hogy az SZMSZ-be, alapító okiratba és házirendbe való betekintési jogosultság hol van a törvényben?
Köszönöm előre is!

(2) A Közgyűlési Határozatok Könyvébe bármely tulajdonostárs betekinthet és a határozatokról - a másolási költség megfizetésével - másolatot kérhet.

(3) A jegyzőkönyvbe bármely tulajdonostárs betekinthet, és arról - a másolási költség megfizetésével - másolatot kérhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.15. 19:39

Ne ne hülyéskedj! Természetesen expressis verbis nincs benne sehol - és nem is kell, hogy benne legyen. (Az alapító okirat tulajdonképpen egy szerződés, az szmsz-t pedig határozattal fogadják el.)

szakvizsga2015 # 2019.07.16. 17:49

Köszönöm szépen! Mindig tanul az ember valamit! :)

MajorDomus # 2019.07.16. 19:13

Sőt,jogod van elkérni másolatban.

szakvizsga2015 # 2019.07.18. 08:16

Köszönöm, azóta sikerült megszerezni az iratokat. Mégegy kérdés: 13 lakásos társasház esetén olyan tulajdonos, aki egyben ügyvéd is, lehet-e külön képzettség nélkül közös képviselő?
És ugyanezen társasházban nem ügyvéd tulajdonos lehet-e képzettség nélkül közös képviselő?

drbjozsef # 2019.07.18. 08:32

Ez olyan, mintha az ügyvéd meg a közös képviselő valamiféle egyenrangú végzettség lenne... :DDD

Bármely tulajdonostárs lehet közös képviselő, kivéve, akit a Tht. kizár (büntetett előélet, foglalkozástól eltiltás, etc, Tht.49§).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.18. 09:14

(Annyira nem rossz a kérdés, hiszen nemrég még összeférhetetlen volt az ügyvédi praxissal a közös képviselőség. Most már akár társasház-kezeléssel is foglalkozhatunk.)

MajorDomus # 2019.07.19. 19:53

Lehet hogy Kbs is ,,házmester,, lesz? Legalább látná a másik oldalt is!

szakvizsga2015 # 2019.07.22. 10:10

Köszönöm szépen :)
Nem vágyok az lenni, de akadhat olyan pont, amikor muszáj lesz.

MajorDomus # 2019.07.22. 20:00

Hidd el,jobban jársz,ha kihagyod.....

szakvizsga2015 # 2019.07.24. 09:55

Tudom.
A Csendháborítás topikban írtam a hátteréről...

MajorDomus # 2019.07.24. 19:12

Olvastam.....

KokaiA # 2019.08.08. 21:25

Sziasztok,
olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy társasházban Fszt + 1 emelet, a földszinti lakás egyik ablakát szeretnénk ajtóra cserélni. Körben udvarunk van (osztatlan közös, kizárólagos használattal), így szomszédként csak az emeleti lakót értelmezzük, akitől hozzájáruló nyilatkozatunk is van. A KK a bejelentés óta folyamatosan (az SzVB nyomására) ezzel jön:
"A közös képviseletnek és a Számvizsgáló Bizottságnak annyi kérése lenne, hogy legyetek kedvesek az ügyvédi állásfoglalást elküldeni részünkre, hogy egyrészt mi is lássuk az átépítés körülményeinek jogi követelményeit."

Kérdésem, hogy az SzVB-nek van egyáltalán jögköre ebben a kérdésben, nem csak gazdasági felügyeleti jogkörrel bírnak? Miért én tárjam fel a jogi következményeket... Továbbá értelmezésem szerint a KK-nek sincs döntési jogköre.
A bejelentésben hivatkoztuk az SzMSz-t, csatoltuk a kerületi tervtanács hozzájáruló nyilatkozatát ill. a szomszéd lakó hozzájárulását + a terveket, mindent amit az SzMSz-ünk ilyen esetben elvár.

  • infó nyílás eredetileg ajtó volt, később lett felfalazva ablakká, statikailag nem romlik az épület.

Előre is köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2019.08.09. 06:35

KokaiA,

Írd vissza nekik, hogy a törvényi háttér tekintetében a kedves Számvizsgáló Bizottság vizsgálja át alaposan a 2003. évi CXXXIII. törvény 51.§-át, és ha ott építéshatósági eljárással kapcsolatos jogkörükre lelnek valamilyen passzust, akkor azt legyenek szívesek a tudomásodra hozni. Ezen kívül az eljárás nem ügyvédköteles, nincsen ügyvédi állásfoglalásod, de ha úgy érzik, ilyenre szükségük van, akkor tetszőlegesen beszerzhetik ezt ők maguk - de mivel erre véleményed szerint szükség nincsen, ezért lehetőleg ezt saját költségen, ne a közösség pénzéből tegyék.

KokaiA # 2019.08.10. 13:38

Kedves Jozsef,
Koszonom a valaszt, magam is erre jutottam, csak ismerem a csapatot, es tudom hogy a torvenyben talalhato “a) bármikor ellenőrizheti a közös képviselő, ügyintézését “ reszt felhasznalva terjesztik ki mindenben a jogkoruket, akar a KK karara, aki mar semmit nem mer a jovahagyasuk nelkul intezni. A tervtanacsi ulesen a keruleti Foepitesz nem akadekoskodott ennyit...
Mindenesetre elkuldtuk ujra a bejelentest vilagossa teve, hogy ugyvedi “level” nem lesz a temaban.
Meglatjuk ezutan mi jon...
Koszi, udv,
Adam

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.10. 18:22

Akkor nem lesz társasházi hozzájárulás. És esetleg átalakítás se. Biztos megéri.

KokaiA # 2019.08.10. 18:31

Tisztet KBS,
Ezt az en temamra ertette? Ha igen kifejtene? Igyekeztem mindenben jogszeruen eljarni, de nem talalkoztam ilyen kitetellelekkel, sem ugyvedi level, sem tarsashazi hozzajarulas, foleg nem szvb-n keresztul.
De ha tedvednek elnezest, ezert jottem erre a forumra.

Udvozlettel,
Adam

szb tag # 2019.11.13. 11:49

Kedves hozzáértők!

Szeretném megtudni, hogy társasházunkban levő bank fiók vezetője lehet-e számvizsgáló bizottsági tag, ha ő nem tulajdonos. Esetleg ha igen milyen feltételekkel?

A válaszokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2019.11.13. 13:58

Nem.
Ha megveszi a bankfiókot,de legalább egy lakást.

szb tag # 2019.11.13. 15:38

Köszönöm a gyors válasz!

Sajnos a közgyűlésen elkövettük azt a hibát, hogy megválasztottuk a fiókvezetőt szb. tagnak, a választ olvasva egyértelmű, hogy nem jártunk el kellő körültekintéssel.

Szeretném megkérdezni, ilyenkor mit lehet, illetve mit kell tennünk? Az egyik tulajdonostársunk ragaszkodik, hogy a fiókvezető ne legyen szb. tag. Ilyenkor mi a helyes eljárás?

Előre is köszönöm a választ és a segítséget.

MajorDomus # 2019.11.13. 19:09

A tulajtársnak igaza van.
Számvizsgáló Bizottság tagja kizárólag társasházi tulajdonos lehet!
.
Új közgyűlésen másik tagot kell választani.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.13. 20:37

De előírás-e az is, hogy csak természetes személy tulajdonos lehet?

Hapciusz # 2019.11.14. 05:25

Érdeklődöm, hogy ha egy közös ktget nem fizető tulajdonos a fizetési meghagyasra ellentmond, akkor a bíróság milyen kifogásokat fogad el?
Szoba kerül e a társasház szabályos működése és egyebek?