Társasház tulajdonosi jogok


Majordomus # 2022.10.25. 19:08

Vagy a födém átfúrása és némi víz leeresztése.
.
De úgye Jogi Fórumban ilyen tanácsot nem illik adni.

osztap # 2022.10.24. 20:50

gombi,

A NAV-nál közérdekű bejelentést tudsz tenni, ha azt gyanítod, hogy feketén vállalkozik. Ellenőrizd, hogy nem egyéni vállalkozó-e, pl. tudsz címre keresni az Optenben (könyvtárban elérhető).

A birtokvédelmen kívül a jegyzőnél bejelentést tehetsz, ha szerinted a szomszéd sérti a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló helyi rendeletet. A legtöbb településen van ilyen. Közigazgatási bírságot kaphat.

Szabálysértésért (csendháborítás, szabálysértési törvény 195. §) feljelentheted.

Azért mérsékelt reményekkel vágj bele. Gyorsabb és hatásosabb alternatíva lehet a hálószoba padlójának hangszigetelése.

Majordomus # 2022.10.24. 19:22

Hát ha a 4 lakáshoz tartozó tárolót használja akkor a tulajdonosokat korlátozza a jogaikban,nevezetesen a tárolók használatában.
Annyiban igaza van a k.k-nek hogy a Jegyzőhöz fordulhatsz birtokvédelemért! De csak 1 éven belül.
Ott majd kérheted hogy nézzenek utánav miért működtet vállalkozást közös tulajdonu területen bejelentés nélkül.
Nem fog neki örülni.

gombi # 2022.10.24. 09:07

Majordomus
Köszönöm a választ. Voltam a közös képviselőnél, azt mondta, hogy ez nem az ő jogkörük, forduljak az önkormányzathoz birtokvédelmi eljárással. A közös tulajdon használatáról nem találtam információt, de egy négy lakáshoz tartozó biciklitárolóról van szó, nem ez a rendeltetésszerű használata. Üzletszerűen végzi a munkát.

Majordomus # 2022.10.23. 21:03

Első körben keresd meg a közös képviselőt. A ház nyugalmát neki kell fenntartania.
Nézd meg az szmsz-t mit határoz meg a közös tulajdon használatáról.

Kérdés hogy üzletszerűen végzi e a munkát mert arra más szabályok vonatkoznak.

gombi # 2022.10.23. 17:44

Üdv mindenkinek!
Segítséget szeretnék kérni a szakértőktől. Márciusban vásároltam egy első emeleti társasházi lakást, amiben szeptembertől életvitelszerűen élek. A földszinten közös tárolóhelyiségek vannak. Miután beköltöztem, hamar kiderült, hogy a hálószobám alatt található tárolót egy idős lakó kizárólagosan használja műhelyként napi szinten. A tárolóban bicikliket szerel, és az ezzel járó hangok tisztán kivehetőek a lakásomban. A fém szerszámok csörömpölése, kalapálás, kaparás, pumpálás, ékverés.. stb. Én a lakást egyetemi tanulmányaim idejére vásároltam, értelemszerűen tanulni szeretnék benne. Ez ilyen módon nem lehetséges. Az úr nem együttműködő a probléma megoldásában, hétvégén is este hatig lent zajong. Arra hivatkozik, hogy a házirendben benne van, hogy este nyolcig bármit csinálhat (megnéztem, ez egyébként csak hétköznapra vonatkozik), és ő már 50 éve csinálja ezt itt. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e ilyen tevékenységet végezni egy közös tárolóhelyiségben (nem bejelentett vállalkozás), illetve ha igen, milyen szabályok vonatkoznak rá?
Előre is nagyon köszönöm a választ!

Majordomus # 2022.10.02. 16:42

Elméletben és jogilag igazad van.
A gyakorlatban a "dögöljön meg a szomszéd tehene" működik.

"Miért fizessek többet ha nem én ázok"?
.
A közös képviselő kijelentése és hozzáállása elfogadhatatlan!
.
Minimum kivizsgálom hogy mi a gond,ideiglenesen javittatom ha kell előkészítem a felújitást.

Lapostetős épületnél álmából felkeltve tudna ell mikor volt felújitva,mikor jért le a garancia,ebből következően meddig lehet úgy elhúzni a felújitást hogy addigra összekaparja a társasház a pénzt.

Javaslat: a képviselő hozzon szakembert,állapitsa neg a hiba okát elháritás költségét, ezután irásos megállapodás a képviselővel hogy a megelőlegezett költségeket számodra jóváirják/betudják/vusszafizetik.

drbjozsef # 2022.10.02. 12:03

Ha nincs annyi pénze a társasháznak, akkor hiába perelnéd, nem fogja tudni akkor sem megcsináltatni

A tető beázásának megszüntetése természetesen kötelessége a társasháznak. Mivel közös tulajdon, természetesen a teljes lakóközösségnek kell fizetnie, ha nincs a társasháznak elég pénze, akkor célbefizetéssel, vagy hitelfelvétellel. Határozati javaslatot kell készíteni rá, ha leszavazzák, akkor a kisebbség jogos érdekére hivatkozva sikerrel lehet perelni.

Ha nincs annyi pénze a társasháznak, akkor hiába perelnéd, nem fogja tudni akkor sem megcsináltatni
A társasház természetesen perelhető, ha nincs elég pénze a vesztes per költségeire - beleértve természetesen a tető felújítását is -, akkor a tulajdonostársak a tulajdoni hányaduk arányában felelnek érte.

Szomorú örökös # 2022.10.02. 07:23

Zemanko

A közös kepviselő szerint nem is kell tegyek lavort a beázásra vagy adjak 10 milió ft felujitasrra.

Ha nincs annyi pénze a társasháznak, akkor hiába perelnéd, nem fogja tudni akkor sem megcsináltatni és csak a későbbi jó viszonyt kockáztatod vele. Ha neked van annyi, hogy megcsináltasd legalább feletted valahogy a beázás helyén, akkor azt már szerintem kérheted tőlük vagy a biztosítótól, amennyiben van rá a háznak biztosítása.

Zemanko # 2022.10.02. 06:31

Szeretnék segitséget kérni. Tavaly novemberben vettünk egy lakást. A nahy esőzes miatt beaztunk felső lakás. Lapos tető. Kertem a tarsasház képviselőjét mi a teendő? Biztositás ok de az nem megoldás. Az egész tetőt nem tudom megcsináltatni. A közös kepviselő szerint nem is kell tegyek lavort a beázásra vagy adjak 10 milió ft felujitasrra. Nem gondolom hogy ez a megoldás. Perelhető a társasház? Ázik a konyhám. Köszönöm a valaszt.

Majordomus # 2022.09.01. 20:46

Saját költségeden kérsz egy felülvizsgálatot. Azt köteles elfogadni.
A bővités 32 A ig ingyenes az Eonnál. Az gyakorlatilag mindenre elég . Miért nem annyit kérsz?

trabib # 2022.09.01. 11:50

Sziasztok,

Egy 8 lakásos (+2 üzlet) társasházba szeretnék hálózatot bővíteni 1 x 16 A-ről 3 x 16 A-re, ami szabványosítással is jár.
A közös képviselő május óta nem járul hozzá, mondván van egy légkondi egységem rossz helyen. (A lakást így vettem 1 éve, ügyvéd már jelezte az előző tulajnak, hogy ezzel kapcsolatban nem tájékoztatott engem a vásárlás során, hogy az rossz helyen van, mire a tulaj jelezte, hogy hát ezt neki se jelezték 10 éven keresztül). Ügyvédi nyomásra a zsarolósdiból sikerült kikecmeregni, most a közös képviselő arra hivatkozva nem adja a hozzájárulását, hogy nem tudni, a hálózat mennyit bír, egyenlőség alapján a többi tulajdonosnak is meg lehet-e a joga és lehetőse ugyan erre a 3 x 16 A kapacitásra. Ő ezt nem tudja eldönteni így nem járul hozzá. A reg. szerelő szerint akár 3 x 25 A is elbír lakásonként a hálózat... Az elmű az MGT-ben csak a szabványosítást írta elő.
Hogyan tudnám igazolni a közös képviselő felé, hogy a hálózat elbírja és jogosult vagyok 3 x 16 A kérni???

Köszönöm szépen, ha valaki tud segíteni

Üdv:
Bence

Majordomus # 2022.05.17. 07:34

Hívjátok össze a közgyűlést. A Számvizsgáló Bizottság irja alá a Meghívót.

Azért vessétek össze a törvény szövegével a képviselőnek megküldött levelet,hogy formai hiba miatt ne legyen támadható.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.17. 06:45

Bővebben?
(Egyébként a hivatkozott törvényhelyen ott van, mit kell tennetek - ha egyébként szabályos volt a kezdeményezésetek.)

Mama # 2022.05.17. 06:42

Üdvözlöm!
A társasház közös képviselőjét szeretnénk leváltani,mert elégedetlenek vagyun a munkájával.Levelet küldtünk neki amelyben kértük ,hogy 30 napon belül hívjon össze közgyűlést.Megjelöltük a napirendi pontokat,mellékeltük a tövényben meghatározott
tulajdoni hányaddal aláírt lapot.(1257/10 000)
Legnagyobb döbbenetünkre levelek kaptunk tőle,melyben közli,hogy nem áll módjában a közgyűlést összehívni a 2003.évi
CXXXIII.hatályos társasházi törvény III.fejezet 35.§ 2. pontjára hivatkozva.
Tanácstalanok vagyunk,mit tehetünk?
Válaszát előre is megköszönöm!

MajorDomus # 2021.06.25. 18:31

H_alex

Ellenfurat?

vackorka # 2021.06.25. 14:47

korrekt54

Ha kamera van a házban, akkor annak szerepelnie kell az SzMSzben. Ott le kell hogy írjátok, Nem nézegetheted, nem oszthatod meg a felvételeket, szerződést kell kötni egy céggel, aki ha szükséges lehívja a felvételt jegyzőkönyv ellenében adja át az alkalmas embernek.
Nézz utána, benne van-e és micsoda. Ha nincs az is baj, ha benne van, tudod mi a baj.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.25. 12:19

Ez nem így van szabályozva. :)

H_alex # 2021.06.25. 11:02

Üdv!

Van-e valami megkötés arra, hogy mekkora lyukat fúrhat a szomszéd a plafonjába?

Persze a plafon az ő lakásához tartozik, de ha pl 15cm-es csavart akar beletolni a plafonba (150kg-nyi teherviselő elemként), akkor már a te padlódat is veszélyezteti ezzel.

  1. Egész addig fúrhat, amíg ki nem lyukad az én padlóm, 2. vagy a födém feléig mehet csak,
  2. vagy netán van 'semleges zóna' is középen, amibe már szintén nem illene belefúrnia?
drbjozsef # 2021.06.24. 18:01

Ááá, ez a buli már megdöglött.
(szokás szerint)

MajorDomus # 2021.06.24. 17:36

A szotyola egészségesebb!

drbjozsef # 2021.06.22. 20:25

Én se számítottam rá, hogy elfogy a popcorn, de hozok még... :D

galin # 2021.06.22. 19:17

MajorDomus!

A "mértékétől"? Az alapító okirat változtatásának mértékétől vagy a tulajdoni arányok változásának métékétől?

Mekkor változás a nagy? És ha nagy, akkor mi van, és mi van, ha csak kicsi a változás?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.22. 19:01
  1. Nem.
  2. Ez a kérdés így hülyeség.
korrekt54 # 2021.06.22. 18:51

Szeretnék felvilágosítást kapni, mert mindenki össze-vissza beszél, és nem tudok kiigazodni már semmiben sem.

Adott egy társasház, 90 lakóval. Csináltam egy facebook csoportot, hogy jobban megismerjük egymást, legyünk egymás segítségére. A csoport egyik adminjának megtettem a gondnokot, a másik pedig én lettem.
Egész jó kis közösség alakult, csak tulajdonost vettem fel a csoportba. A tegnapi nap olyan kupleráj volt a szelektív kukák aljában, hogy visszanéztük a kamerafelvételeket, ahol egyértelmú volt, hogy két lakó dobta a szemetét a kukák mellé a földre! A videófelvételt feltettem ebbe a zárt csoportba, hogy megtudjuk, hogy ki személy szerint az elkövető. Nem ismerjük a 90 lakó mindegyikét személyesen. Megjelent a csoportban a fénykép, és akkora lavina tört ki, feljelentéssel fenyegettek, talán már meg is tették.
Jelent-e az valamit, hogy ez egy "baráti' zárt csoportnak lett létrehozva, és hogy évek óta probléma a kukák mellé dobott szeméthalmaz.
Tudna-e valaki segíteni, hogy van -e lehetőségem védekezni, vagy kérjek bocsánatot azért, hogy lefüleltem a szemetelőt?